• Lifestyle  • Jaké knihy číst v karanténě

Jaké knihy číst v karanténě

Řádění viru a nařízení vlády nás uzamkly v našich domovech. Člověk tak občas inklinuje k bezúčelnému povalování na gauči. Nepřehánějte to a využijte situaci například ke čtení. Doma máme neustále před očima knihovnu, v ní tituly, na které jsme neměli doteď čas. Tak kdy jindy než teď je ideální moment na to nějaký z nich otevřít a pustit se do čtení. A pokud nemáte nic v zásobě, níže najdete několik tipů na další knihy.

V aktuální situaci se na nás z médií valí jedna negativní zpráva za druhou. A to lidské psychice (a také imunitě) opravdu nepomáhá. Pokud si chcete spravit náladu, zasmát se a přečíst si něco, u čeho můžete „vypnout“, doporučujeme tyto knihy:

Šalina do stanice Touha (Iva Hadj Moussa)

Říká se, že naše sny a tužby jsou motorem pokroku a činí lidský život neobyčejným. Je pouze otázkou, zda to platí i v případě, kdy toužíme po tom, co patří někomu jinému. A jsme-li ochotni jít si pro to i přes mrtvoly.
Redaktorce lifestylového magazínu Sandře a nezaměstnatelnému fluktuantovi Mirkovi však ke štěstí stále něco chybí: peníze. A v případě Sandry také popularita na sociálních médiích. Přitom si na rozdíl od ostatních právě tohle zaslouží. Zatímco Mirek se zmítá ve spirále dluhů a jeho podnikatelské záměry troskotají, Sandra se seznámí se slavným, byť poněkud neduživým skladatelem Johannesem. A v hlavě se jí zrodí jednoduchý nápad, který má její a Mirkův život obrátit vzhůru nohama. A taky obrátí.

Prázdniny v Evropě (Ladislav Zibura)

Cestovat máme aktuálně zakázáno. Proč se ale do jiných zemí nepodívat aspoň prostřednictvím knihy? Čtvrté prázdninové dobrodružství Ladislava Zibury vám určitě pozvedne koutky úst. Čeká vás 14 000 kilometrů stopem napříč Evropou. Ve společnosti svérázných řidičů vyrazíte z Polska přes malebné Pobaltí až za polární kruh a následně z horkých Athén přes divoký Balkán zpátky domů. Objevíte při tom místa, která jste vždycky chtěli navštívit, jen jste o nich dosud nevěděli. Vyslechnete příběhy neobyčejných lidí a přesvědčíte se, že jste se narodili na tom nejrozmanitějším kontinentu světa. Pokud jste nečetli předchozí knihy tohoto cestovatele a vtipálka, určitě doporučujeme i ty.

Tajný spolek hladových žen (Lara Williamsová)

Debutový román britské autorky Lary Williamsové vtipně a výstižně zachycuje nadčasová témata, jako jsou mezilidské vztahy, ideál fyzické krásy či konzumní přístup k jídlu. Vypráví příběh Roberty, které táhne na třicet let, pracuje pro módní web a na obzoru žádný vážný vztah. Její snahy dostát ideálům současné ženy pokaždé něco zhatí. Pak ale potká Stevie a společně založí Tajný spolek hladových žen, bezpečný kruh, v němž je každá z členek sama sebou a nebojí se ukázat svou pravou tvář. Scházejí se po setmění a nezřízeně se cpou. Vnikají do soukromých objektů a řádí v nich… Co když ale do jejich kruhu pronikne muž?

Tereza Ramba: DobroDruhům (Tereza Ramba)

Neplánujte cesty… prožijte je! – Tedy až si při přecházení hranic (pokud byste se přes ně vůbec dostali) nebudete zahrávat se zákonem a se zdravím.
Cestování si nikdy nenaplánujete na sto procent – vždy vás něco překvapí. Ví to i oblíbená herečka a cestovatelka Tereza Ramba (Voříšková). Za dva roky navštívila dvacet zemí a rozepsala se o jejich známých i nečekaných podobách. Ať už máte sami neklidného cestovatelského ducha, nebo radši jenom jezdíte prstem po mapě, Tereziny zážitky v kombinaci s autentickými fotografiemi a ilustracemi jsou natolik inspirující, že vás začnou svrbět pohorky.

Ze života single ženy (Henriikka Rönkkönen)

V této knize se dozvíte vše, co jste vždycky chtěli vědět o životě single žen, i to, co jste nikdy vědět nechtěli. Život Henriikky je plný zvratů, jeden den usíná se zlomeným srdcem, a druhý den je znovu zamilovaná. Bez pozlátka odhaluje radosti i útrapy života nezadané ženy a hledá odpovědi na ožehavé otázky jako: K čemu se dá využít robertek? Jaké rady dávají zadaní nezadaným? Proč je dobré mít aspoň jednoho imaginárního přítele? Odvážný knižní debut Henriikky Rönkkönen se ve Finsku stal okamžitě bestsellerem.

Občas je chuť i na trochu seberozvojového čtení. Teď jsme dostali možnost zpomalit, můžeme se ale někam posunout v myšlenkách, něco nového se naučit a to potom v našem životě využít.

Čtenáři, vrať se (Maryanne Wolfová)

Spolu s rozšiřováním digitálních technologií se v posledních třiceti letech proměnil způsob, jakým konzumujeme média, včetně toho nejstaršího: textu. Dnes se čtení přelévá z platformy na platformu, mezi internetovým prohlížečem a e-knihou, odehrává se především na obrazovkách a stimuluje mozek úplně jiným způsobem než soustředěná četba papírových knih nebo novin. Řada odborníků i laiků se obává, jaké důsledky budou nová média mít na naše intelektuální a kognitivní schopnosti. Neuroložka a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfová v knize Čtenáři, vrať se shrnuje dosavadní vědecké poznání o vlivu digitálních médií na proces čtení a lidský mozek. Nová média nechápe jako ohrožení, nýbrž jako výzvu: už tu s námi jsou, takže se s nimi musíme naučit zacházet tak, aby nám dobře sloužily.

Hoř pomalu (Veronika Jelínková)

Odhalte sílu pomalosti v uspěchané době. – To se aktuálně celkem hodí, nemyslíte?

V moderní zrychlené době asi všichni pociťujeme stres a únavu. Občas jsme na hranici vyhoření. Zažíváme informační „feťáctví“, úzkosti. Hoříme moc rychle. Nicméně svíčka, která hoří dvakrát jasněji, shoří za polovinu času. Veronika Jelínková v české publikaci opírající se o poslední vědecké výzkumy a zkušenosti špičkových atletů a experimentátorů z oblasti imunity, biochemie, lidského rozhodování a mindfulness, přináší odpověď na otázku, kterou si klade každý z nás: jak z toho ven? Jak se budit ráno svěží? Jak mít více energie a méně únav? Jak si posílit svůj imunitní systém z pohodlí domova? Jak žít vědomě a naplno?

Začněte s proč (Simon Sinek)

Simon Sinek toužil objevit, co společného mají úspěšné osobnosti ve vedení firem i mimo ně. V jeho hledáčku se mimo jiné ocitl Martin Luther King Jr., Steve Jobs i bratři Wrightové. Při studiu vůdčích osobností a organizací, které velkou měrou ovlivnily svět, Sinek zjistil, že všichni uvažovali, jednali a komunikovali přesně stejným způsobem – vždy začali s otázkou PROČ a až poté řešili, JAK a CO zrealizovat. Autor tento model nazývá zlatý kruh. Každá organizace umí vysvětlit, CO dělá. Některé umějí vysvětlit, i JAK to dělají. Ale jen málo z nich dokáže formulovat, PROČ to dělají. Tato kniha je pro čtenáře, kteří sami podnikají, budují, vedou či teprve plánují, že se do něčeho pustí. Pokud principy zlatého kruhu správně uplatníte, stanete se sami přínosem pro malé i velké podniky, neziskové organizace i politické strany.

Válka umění (Steven Pressfield)

Odblokujte svou kreativitu a vyhrajte tvůrčí bitvy. Autor vás ve své přísné, strohé a zároveň zábavné knize naučí, jak tohoto nepřítele porazit a rozbít tak bloky, které dusí vaši tvořivost. Po přečtení Války umění o sobě mnohé pochopíte. Několik dní jí budete mít plnou hlavu, a pak možná změníte svůj život. Pro více tipů z této knižní oblasti si přečtěte náš starší článek.

Chcete období řádění viru a s tím spojenou tísnivou atmosféru využít pro čtení něčeho tematického? Prohloubit svíravé pocity? To je pochopitelné, proto jsme nezapomněli ani na několik tipů na knihy, ve kterých se setkáte jak už s ničivým virem, tak jinými pohromami.  

Pandemie (Robin Cook)

V newyorském metru zničehonic zkolabuje neznámá, na první pohled zdravá a mladá žena a hned po příjezdu do nemocnice umírá. Pro doktora Jacka Stapletona je její případ strašidelnou připomínkou chřipkové pandemie v roce 1918. Vyděšený z představy, že by se přesně po sto letech historie opakovala a hrůzná nákaza se vrátila, se Jack pár hodin po jejím úmrtí sám ujme pitvy a zjistí, že v minulosti podstoupila transplantaci srdce. Fakta neukazují na chřipku a nic nedává smysl, dokud ho vyšetřování nezavede ke skupině zabývající se genetickou modifikací. Jak se postupně noří hlouběji a hlouběji do světa obchodu s lidskými orgány, poznává megalomanského byznysmena, ochotného riskovat lidské životy, aby se stal průkopníkem medicíny – a pokud Jack nebude opatrný, mohl by být další, kdo kvůli tomu přijde o život.

Inferno (Dan Brown)

Harvardský symbolog Robert Langdon se tentokrát ocitá v samotném srdci Itálie, aby pomohl vyřešit záhadu, jež je pozoruhodně propojena s jedním z největších literárních děl všech dob – Dantovým Peklem. Při svém tajuplném poslání se Langdon musí střetnout s neznámým, hrůzu nahánějícím protivníkem; proplétá se přitom nejen labyrintem florentských, benátských či istanbulských uliček, tajnými chodbami, skrytými komnatami, ale také labyrintem narážek a kódů. Jediná vodítka mu v jeho pátrání nabízí jenom Dantova temná epická báseň – a čas přitom neúprosně pádí. Až uplyne, má dojít ke katastrofě, která navždy změní celý svět…

Přechod (Justin Cronin)

V tajných coloradských podzemních laboratořích pracují na pokusech, jež mají posílit imunitní systém člověka a prodloužit mu život. Testují je na odsouzencích k smrti a na těch, které nikdo nebude postrádat. Nakonec vyvinou virus, jenž mění lidi ve vraždící a téměř nesmrtelná monstra. Virus, který se záhy rozšíří po Zemi, vyhladí skoro celou populaci a její zbytky donutí k zoufalému boji o záchranu. Přežije i šestiletá Amy, která má v sobě skryté schopnosti, jak této apokalypse čelit. A která se stane poslední nadějí lidstva… Přechod je prvním dílem z knižní trilogie, kterou Stephen King označil za „jeden z nejvýraznějších úspěchů americké fantasy“.

Mor (Albert Camus)

Jednoho dne najde lékař Bernard Rieux před svou ordinací mrtvou krysu. Na zdánlivě banální událost vzápětí zapomene, ale ve dnech následujících začnou krysy houfně vylézat ze svých děr a kanálů a v agonii umírají na chodníku. Brzy se příznaky podivné epidemie objeví i u lidí a obětí přibývá geometrickou řadou.

Sucho (Neal Shusterman, Jarrod Shusterman)

Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.

Ještě bychom chtěli připomenout, že za těchto pandemických vynucených prázdnin hrozí knihkupcům a nakladatelům (a ostatnímu byznysu samozřejmě také) těžké časy, takže pokud byste chtěli podpořit své oblíbené nakladatelství, zvažte nákup na jeho oficiálních stránkách. Pokud dáváte přednost audioknihám, pro jejich nákup a poslech můžete zvolit také třeba Audiolibrix nebo Audiotéku.

Tip na závěr: spoustu e-knih (převážně klasiku) zdarma najdete na webu Městské knihovny v Praze.

Zdroje: 1, Unsplash, Booktook.cz