• Lifestyle  • Tipy na knihy, které posunou vaše myšlení

Tipy na knihy, které posunou vaše myšlení

Možná jste si s novým rokem dali předsevzetí, že budete více číst. A protože se občas hodí nečíst jen beletrii, ale také se sebevzdělávat, vybrali jsme pro vás několik knih, u kterých doufáme, že vás inspirují a posunou.

Faktomluva

 • Hans Rosling

Kniha odhaluje deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší než vypadají. Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby nebo jaká je na Zemi průměrná délka života – volí systematicky špatné odpovědi. Tato kniha vás vybaví do boje s nevědomostí a dodá vám schopnost reagovat na všechny budoucí výzvy. Podle Billa Gatese je Faktomluva tak důležitá pro pochopení světa, že ji daroval všem americkým vysokoškolským absolventům roku 2018.

Myšlení, rychlé a pomalé

 • Daniel Kahneman

Naše myšlení není dokonalé. Náš mozek sem tam nějakou chybu udělá. Tyto chyby si uvědomovat a přehodnotit dosavadní nastavení mysli je náročný úkol. Lépe porozumět myšlení nám pomůže autor, psycholog, nositel Nobelovy ceny za ekonomii a jeden z největších myslitelů současnosti Daniel Kahneman. Po přečtení knihy porozumíte mnohem lépe nejen sami sobě, ale i lidem kolem vás – snáz např. odhalíte skryté manipulační techniky, které se nás snaží ovlivnit. Tuhle knihu si kupte rychle a čtěte ji pomalu a opakovaně. 

Vyhořet může každý

 • Radkin Honzák, Aleš Cibulka, Agáta Pilátová

O tzv. syndromu vyhoření se v posledních letech hodně mluví. Tato kniha vám připomene, že pracovitost není jen ctnost, že práci na 150 % obvykle nikdo neocení. Poučte se z chyb druhých – pokud chcete hořet, a ne vyhasnout.

Jak na sítě

 • Michelle Losekoot, Eliška Vyhnánková

Zaujmi – naslouchej – vyprávěj – vyhodnocuj. To jsou čtyři principy, které musí ovládnout každý, kdo chce být na sociálních sítích úspěšný. Ať už hodlá vybudovat loajální komunitu, prosadit značku nebo zvýšit prodeje. Aplikace, trendy i uživatelé sítí se můžou měnit, ale principy zůstávají. Na sociálních sítích dnes tráví svůj čas víc než polovina světa – lze tato rostoucí čísla využít ve svůj prospěch? Tato kniha vás přesvědčí, že ano. Naučí vás, jak prodávat těm, kteří nepřišli nakupovat, a jak psát pro lidi, kteří nechtějí číst. Pochopíte, koho a jak můžete na různých sítích oslovit, ovládnete potřebné strategie a naučíte se změřit, jak dobře vaše kampaň funguje. Jak na sítě však vedle mnoha dílčích postupů a příkladů přináší i něco mnohem hlubšího a univerzálnějšího: Naučí vás o sociálních sítích přemýšlet tak, abyste už žádné další návody nepotřebovali.

Cesta k opravdovému jídlu

 • Eva Ehrenbergerová, Markéta Gajdošová

Jak zdravě zhubnout? Proč počítat kalorie? Musíme při hubnutí hladovět? Jakým chybám se vyvarovat? A proč bychom se měli zajímat o to, kolik má jídlo sacharidů, tuků a bílkovin? Nejen na tyto otázky vám odpoví tato kniha, díky které porozumíte zákonitostem výživy a zároveň načerpáte inspiraci na zdravá, chutná a vyvážená jídla.

Proč spíme

 • Matthew Walker

Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví.

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le

 • Mark Manson

Autor Mark Manson se ve svém díle opírá o reálný vědecký výzkum. Ten tvrdí, že šťastnější život nespočívá ve schopnosti proměnit hromadu citrónů ve sladkou limonádu, ale naučit se s tou kyselou příchutí na jazyku zkrátka žít. Každý z nás dělá chyby a setkává se s nepřízní osudu. Není důležité předstírat, že se to nestalo, ale soustředit se na to, co je opravdu důležité. Na zbytek se zkrátka vykašlete.

13 věcí, které psychicky silné ženy nedělají

 • Amy Morinová

Chcete být psychicky silnější, ale stále nevíte, jak na to? Neustále se snažíte dělat více věcí najednou, abyste ostatním – a sobě – ukázaly, jak jste dobré. A přitom často zatínáte zuby a nedáváte najevo emoce. Důležité je ale naopak ubrat – a to 13 zlozvyků, které vás v životě o psychickou sílu okrádají. Nesnažte se být dokonalé, nesrovnávejte se s ostatními. Tvořte si vlastní názory, postavte se nepříjemnostem čelem. Objevte v životě radost.

Pozitivní leader

 • Jan Mühlfeit

Autor, bývalý prezident evropského Microsoftu, shrnul do knihy své mnohaleté zkušenosti ve vedení lidí. Pomůže vám najít způsob, jak inspirovat vlastní tým, dosáhnout vytyčených výsledků, a přitom si zachovat rovnováhu mezi úspěchem a štěstím. Zjistíte, jak se zbavit stresu a negativismu a odemknout potenciál u sebe i u lidí, kteří vás obklopují.

Jak se naučit 100 slovíček za hodinu

 • Jakub Pok

Na paměťových soutěžích si lidé dokážou uložit okolo 50 slovíček do pěti minut. Je zajímavé, že nikdo z nich nemá fotografickou paměť, ani není geniální. Jediné, co tito lidé ovládají, je správná technika. A podobnou techniku můžete ovládat i vy! Neučte se slovíčka klasickým biflováním. Tato kniha přináší metodu slovíček v příbězích, se kterou se budete učit jazyky efektivněji a ještě se u toho pobavíte. Zapomeňte na dlouhé hodiny strávené nad učebnicemi bez větších výsledků.

Mluv jako TED

 • Carmine Gallo

Díky YouTube se staly prezentace předních vědců, podnikatelů, manažerů, ekologických a společenských aktivistů nebo angažovaných umělců fenoménem, který sledují miliony lidí po celém světě včetně tisíců v českém a slovenském prostředí.Jednotlivá vystoupení nám ukazují, že se dá stále mluveným slovem zaujmout a přimět lidi, aby něčemu pomohli. Chcete, aby vás ostatní poslouchali? Abyste zaujali, musíte své nápady umět prodat. To je dovednost, která otevírá bránu ke splnění vašich snů. Dobře formulované a podané myšlenky mohou změnit svět. Tato kniha odhaluje techniky nejlepších TED speakerů z celého světa.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11