• Lifestyle  • Joker: Oscarový výkon Joaquina Phoenixe

Joker: Oscarový výkon Joaquina Phoenixe

Snímek o zrodu nejznámějšího Batmanova nepřítele zabodoval nejen na Benátském filmovém festivalu, ze kterého si odnesl hlavní cenu Zlatého lva za nejlepší film, ale také se dostal na vrchol žebříčku světových i českých kin.

Klaunovského záporáka s neustálým úsměvem na tváři zná snad každý. Režisér Todd Phillips nám ale představil úplně jinou verzi budoucího krále zločinu – ne tajemného maniaka bez minulosti, ale zlomeného muže, který nechce být dále ponižován. Nejedná se o moderní komiksový film, ve kterém by hlavní postava disponovala nadlidskými schopnostmi.

Joaquin Phoenix v roli zkrachovalého komedianta Arthura Fecka, jehož velkým snem je se stát oblíbeným stand-up komikem a třeba mít svou vlastní talk show jako jeho vzor Murray Franklin (Robert De Niro), předvedl skvělý výkon. Přesvědčivě zprostředkoval nepříjemnou a bolestivou změnu hlavní postavy ze zlomeného, nemocného a ponižovaného muže bez přátel na sebevědomého a charismatického maniaka. S touto životní rolí míří na Oscara.

Snímek Joker se stal č. 1 v návštěvnosti. V USA zaznamenal největší říjnový opening (93,5 milionů USD). Svým celkovým výdělkem porazil v rámci eRkových filmů Deadpoola 2. Na ČSFD si aktuálně drží hodnocení 90 %.

Na závěr stojí za zmínku soundtrack filmu, který složila islandská cellistka a skladatelka Hildur Guðnadóttir. Tato vycházející skladatelská hvězda se do širšího povědomí dostala díky letošnímu seriálovému hitu Černobyl.

Zdroj: Vertical Entertainment