• Lifestyle  • Kavárny pro knihomoly, kde najdete klid na čtení

Kavárny pro knihomoly, kde najdete klid na čtení

Od dob monarchie a první republiky se v kavárnách scházeli spisovatelé a básníci. Hovořili o umění a své tvorbě, četli. U toho kouřili, pili kávu či něco ostřejšího. V Praze najdete několik podniků, které jsou přímo určeny k tomu, aby se v nich setkávaly umělecky založené duše. Místa se specifickou atmosférou, s policemi plnými knih, kde najdete klid ke čtení nebo si přijdete poslechnout současnou literární tvorbu profesionálních i začínajících autorů.

Café Fra

Kavárna a zároveň nakladatelství – to je Fra. Uvádí na českou literární scénu zajímavé objevy jak z oblasti původní české tvorby, tak i z té zahraniční. Přijďte si sem sednout s vlastní knihou, novou si koupit, vychutnat si kávu od Coffee Source nebo sklenku vína a něco sladkého z Cukrárny U Veletrhů. Sledujte zdejší program, často se tu pořádají různé literární akce, ať už každoměsíční setkání Book Clubu, autorská čtení nebo také tzv. Open Fra – večery, při kterých se svou tvorbou můžete vystoupit třeba i vy. 

Kde: Šafaříkova 15, Praha 2

Božská Lahvice

Literární kavárna, vinárna, knihkupectví. Podnik, se kterým se pojí specifický časoprostor – když zde sedíte, přijde vám, jako by čas plynul pomaleji. Pokud se rozhodnete si zde koupit knihu, udělá vám jistě radost to, že za svou kávu už platit nebudete.

Krom jednorázových akcí zde opakovaně probíhá Pomáháme poezií (odkaz) – jedná se o sérii poetických večerů, na kterých může přednášet každý, většinou se účastní mladí začínající autoři, jejichž básnické výstupy bývají doplněny o jednoho hudebníka. Vstupné je dobrovolné a výtěžek putuje na podporu neziskové organizace FOSA o.p.s. (organizace, která usiluje o začlenění lidí se znevýhodněním, zejména v důsledku zdravotního postižení, do společnosti). Pokud píšete do šuplíku a rádi byste se svou tvorbou vyšli na světlo, kontaktujte pořadatele. Dostanete svou čtvrthodinku slávy. Nebo si jen přijďte poslechnout současnou básnickou generaci a odpočinout si u skleničky dobrého vína. Třeba získáte i nové známé.

Kde: Italská 13, Praha 2

Týnská literární kavárna

Malebná Týnská ulička v centru města je skvělým místem nejen pro setkávání s přáteli, ale současně klidným prostorem k rozjímaní, studiu či čtení knih.

Kde: Týnská 6, Praha 1

Literární kavárna Řetězová

Literární kavárna v Řetězové ulici je sesterským podnikem kavárny v Týnské. Literární osobnosti se zde setkávají dodnes – např. se tu každý měsíc scházíval na poradu výbor Asociace spisovatelů.

Kde: Řetězová 244/10, Praha 1

Globe

The Globe Bookstore and Cafe je v Praze prvním a nejlepším anglickým knihkupectvím, doplněným kavárnou, která nabízí lahodná jídla a nápoje a dostatek prostoru k tomu, abyste se mohli začíst. Nachází se v centru Prahy kousek od Národního divadla a je jedinečným místem pro setkávání umělců, spisovatelů a studentů. Kavárna pravidelně pořádá literární čtení, kvízy, karaoke a koncerty živé hudby.

Kde: Pštrossova 6, Praha 1

Page Café.

Není to dlouho, co se v knihkupectví Luxor otevřela pod taktovkou společnosti Euromedia nová značka kaváren. Název odkazuje k časopisu Page, který dostávají zákazníci k nákupu nad 69 Kč nebo si jím mohou zalistovat právě v jedné z kaváren – aktuálně v obchodních centrech Chodov a Palladium. Takže pokud se chcete i v prostředí nákupního centra schovat před ruchem, vychutnat si výběrovou kávu z pražírny Nordbeans a začíst se do právě zakoupené knížky nebo časopisu, zajděte sem.

Kde: Obchodní centrum Westfield Chodov – Roztylská 19, Praha 11 & Obchodní centrum Palladium – Náměstí Republiky 1, Praha 1

Knihkupectví Academia

Dalším z míst, kde se můžete okamžitě začíst do právě pořízené knihy, něco u toho popít a zároveň se kochat výhledem na Václavské náměstí, je knihkupectví Academia, jehož součástí je i kavárna.

Kde: Václavské náměstí 34, Praha 1

Salmovská literární kavárna

Kavárna, jejíž prostor slouží spíš k pronájmu. Často se zde konají literární a hudební akce. V případě, že není nic na programu, je kavárna zavřená.

Kde: Salmovská 16, Praha 2

Blatouch

Blatouch, jedna z prvních literárních kaváren na Starém Městě, vznikl v roce 1993. Stal se místem setkávání umělců, filmařů, hudebníků, ale i studentů. Později se kavárna přestěhovala na Vinohrady, do ulice Americká. Zdejší interiér navozuje éru starých pražských, pařížských a vídeňských kaváren. Kromě příjemné kavárenské atmosféry tady na vás čekají samozřejmě knihy, které si můžete zakoupit nebo jen tak pročítat.

Kde: Americká 17, Praha 2 – Vinohrady

Mezi Řádky

Kavárna Mezi Řádky je sociálním podnikem, který dává šanci pracovat lidem s mentálním postižením. Ráno určitě vyzkoušejte jejich čerstvě napečené pečivo z vlastní pekárny. Ve zdejší knihovně se konají veřejná čtení a vystoupení umělců. Některou z knih si můžete dokonce půjčit i domů.

Kde: Štefánikova 298/40, Praha 5 – Smíchov

Tricafe

Jen kousek od Karlova mostu na vás čeká útulná kavárna s retro nábytkem, červeným houpacím křeslem, tyrkysovými šálky na kávu a mini dortíky Pavlova. Právě tady najdete klid pro to, abyste se ponořili do jiných světů a na chvíli utekli z reality všedního dne. Jsou vybaveni také vlastní knihovnou a pohodlnými křesílky, ze kterých se vám nebude chtít vylézt.

Kde: Anenská 3, Praha 1 – Staré Město

Cafedu

Cafedu je snad nejznámější studentskou kavárnou a zároveň nonstop studovnou, která se nachází u stanice metra Muzeum. Téměř každý sem chodí s cílem studovat nebo pracovat, takže si můžete být téměř jistí, že vás to namotivuje k tomu opravdu něco dělat. Pokud jste si nedonesli dostatek vlastní práce a knih, mají tu k dispozici spoustu čtiva.

Kde: Škrétova 490/12, Praha 2

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9