• Lifestyle  • Kde prodávat oblečení, které už nechcete nosit?

Kde prodávat oblečení, které už nechcete nosit?

Vzhledem k tomu, že v dnešní době pořídíte nové oblečení v nejrůznějších slevách a nákupních akcích za zlomek ceny, v některých případech vás vyjde dokonce levněji než nákup potravin, stala se z nakupování oděvů zábava pro volný čas. Vaše peněženka vám možná poděkuje, ovšem s vaší skříní to bude horší. Přetékající skříň naplněná levným oblečením, které si v některých případech ani nevezeme na sebe, je velkým strašákem nejen pro ekologicky smýšlejícího člověka. Pak přichází na řadu známá nerudovská otázka „Kam s ním?“ I oblečení si totiž zaslouží druhou šanci.    

Třídění je základem úspěchu. Rozdělte si oblečení z vaší skříně na to, které budete nosit, oblečení, které je bohužel už tak obnošené, že by mělo bez milosti letět na dno kontejneru na oděvy a oblečení, které je krásné, ale bohužel pro vás zcela nevhodné. Pamatujte, že každé zboží má svého kupce, využijte proto možností, které dnešní doba nabízí.

Bazary oblečení na internetu

Nejjednodušším řešením, jak se zbavit nového nebo zachovalého oblečení, je hezky ho naaranžovat, vyfotit a vystavit k prodeji na některém z mnoha prodejních bazarů s oblečením. Mezi nejpopulárnější stále patří vinted.cz, dříve votocvohoz.cz, kde je opravdu velká kupní síla, oblečení lze stručně popsat, nabídnout slevu na sety, či ho jednoduše vyměnit za jiné, které budete nosit. Výkup oblečení zajišťuje i populární remixshop.com, stačí vyplnit žádost o prodej, poslat oblečení a získané příjmy můžete využít na oblečení na Remixshopu nebo požádat o vyplacení částky na váš bankovní účet. Další variantou je nahrát fotografie oblečení na Marketplace na Facebooku, či se přidat do některé z mnoha prodejních facebookových skupin. V tomto případě lze cílit prodeje v okolí vašeho bydliště a zboží předat osobně, čímž se vyhnete dlouhým frontám na poště.    

Second handy a nadační obchody

Pokud se potřebujete okamžitě zbavit většího počtu hezkých kousků oblečení, lze se domluvit v některém z místních second handů na prodeji za určitou předem dohodnutou částku a odnést jim pak oblečení nachystané k prodeji. Jestli vám ovšem na výdělku tolik nezáleží, a je vám sympatický nějaký charitativní projekt ve vašem okolí, neváhejte a podpořte vybranou iniciativu právě darováním hezkého oblečení. Úžasné jsou charitativní bazary Be Charity, jejichž posláním je podporovat dlouhodobě nemocné děti či jinak znevýhodněné osoby a jejich rodinné příslušníky, kteří se o ně starají. Sympatické jsou i brněnské projekty, Nadace Veronica zaměřující se na ekologii či Šuplig podporující činnost Ligy lidských práv. V Brně se konají i nejrůznější bazárky na podporu zvířat. Stačí zapátrat ve vašem městě, všude fungují i místní Charity, které oblečení s radostí předají potřebným.  

Bazárky a swapy oblečení

Nejlepší variantou jak zpeněžit svoje oblečení a přitom se ještě pobavit, je přihlásit se na některý z místních bazárků či trhů s oblečením. Tyto události jsou velice oblíbené, stačí zadat do vyhledávače bazar oblečení a vaše město a uvidíte, že vám vyjede celá řádka událostí, kam můžete za mírný poplatek přijít prodávat svoje oblečení. Pak už stačí oblečení nachystat k prodeji, zabalit do kufru a vyrazit prodávat. V Brně už několik let skvěle fungují Blešáky na Flédě a oblíbené Hadrárny. Další úžasnou variantou jsou populární swapy oblečení, kam oblečení přinesete a vyměníte za jiné. Swapovací skupiny vznikají i na Facebooku. Swap párty si lze uspořádat i soukromě s kamarádkami, užijete si přitom spoustu legrace a každá si odnesete něco hezkého.  

Pokud se vám podaří oblečení prodat či vyměnit, slibte si, že za několik kousků oblečení pořídíte do svého šatníku pouze jeden kvalitní kousek, který vám bude sloužit déle, než jednu sezónu. U příštích nákupů pak více přemýšlejte, nechcete se přece opět dostat do kolotoče neuvážených nákupů.   

Foto: Pexels, Pinterest, Vinted, Remix Shop, Tino Kratochvíl, Markéta Slámová