• Lifestyle  • Kina opět otvírají – které filmy si nenechat ujít

Kina opět otvírají – které filmy si nenechat ujít

Nejnovější počin Pixaru, který je sondou do lidské duše, pokračování úspěšného hororu či příběh o zrodu disneyovské záporačky, to jsou filmové snímky, na které se vyplatí vyrazit do znovuotevřeného kina.

Duše

Joe Gardner (Jamie Foxx, v českém znění Václav Kopta) je středoškolský učitel hudební výchovy, který dostane šanci hrát v proslulém jazzovém klubu. Jeden chybný krok ho však přenese z ulic New Yorku do temného prostoru někde mezi nebem a zemí zvaného Neznámo po (The Great Beyond). Z té unikne a dostane se do Neznáma před (The Great Before), na místo, kde budoucí duše získávají své charakterové rysy a jsou připravovány na život na Zemi. K tomu potřebují získat tzv. jiskru. Joe je v této sféře brán jako jeden z mentorů a následně je mu k výcviku přiřazena duše číslo 22 (Tina Fey, v českém znění Hana Vagnerová), se kterou to v minulosti vzdaly osobnosti jako Matka Tereza, Marie Antoinetta či Gándhí. Při společném putování a snaze duši číslo 22 vysvětlit, co je na životě tak skvělého, se neučí jen ona, ale také Joe získává odpovědi na otázky, které si sám nesčetněkrát kladl. Na konci této cesty možná i vy jako diváci poupravíte svůj žebříček hodnot.

Snímek je sondou do nitra lidské duše, je mnohem niternější, dospělejší a náročnější na emoce než jiné animované filmy. Dá se říct, že je určen více pro dospělé publikum, tvůrci ale počítali i se spoustou dětských diváků, na které čekají (nenásilně) vtipné scénky, srozumitelná symbolika ve světě duší a samozřejmě obrazová stránka. Studio opět potvrdilo, že v animaci nemá konkurenci a s obrazem si umí vyhrát jako nikdo jiný. Film je naladěn do melancholického tónu a přináší s sebou filozofické dumání nad smyslem bytí. Můžete v něm spatřit podobnost s tvorbou Woodyho Allena. Podstatnou roli ve filmu hraje jazzová hudba, o kterou se postaral muzikant Jon Battiste a dále dvojice Trent Reznor a Atticus Ross. Režie snímku se ujal Pete Docter, který má za sebou i spolurežii předchozích úspěšných pixarovských filmů V hlavě, Příšerky s.r.o. a Vzhůru do oblak.

Film, který někteří z vás asi již viděli online, v českých kinech běží od 3. června.

Tiché místo: Část II

Přežijete, jen když budete potichu. Díky respektování jednoduchého, ale životně důležitého pravidla dokázali Abbottovi (tedy skoro všichni) přežít Tiché místo I. Pokračování úspěšného hororu jim do cesty postaví nové, mnohem náročnější výzvy.

Neví se, odkud přišli, ale okamžitě po invazi na naši planetu se postavili na vrchol potravního řetězce. Reagovali na jakýkoliv zvuk a jeho původce bleskově zlikvidovali. Abbottovi přežili i díky tomu, že se kvůli nejstarší dceři naučili všichni komunikovat posunkovou řečí. Jenže ani to jim nakonec nepomohlo, otevřený střet s vetřelci nepřežil otec Lee (John Krasinski) a matka Evelyn (Emily Blunt) zůstala se třemi dětmi úplně sama. Pragmatické ženě je jasné, že přežít dokážou jen s pomocí dalších přeživších. Právě tak začíná příběh druhé části Tichého místa. Abbottovi opouštějí svou farmu, díky systému přísných pravidel relativně bezpečné útočiště. Vydávají se na extrémně nebezpečnou pouť, na jejímž konci snad čeká někdo, kdo jim pomůže. Během svého putování si však uvědomí, že stejně velké nebezpečí jako od nezvaných hostů z jiné planety, jim může hrozit od vlastního druhu. Lidi, co zůstali, si totiž zachránit rozhodně nezaslouží.

Jak se říká, kdo si počká, ten se dočká. A čekání na pandemií odkládaný druhý díl Tichého místa se vyplatilo. Velkou zásluhu na tom kromě povedeného (i když ne moc příběh rozšiřujícího) scénáře a režijně dobře vystavěného napětí mají herecké výkony všech účastněných. Krasinski opět potvrdil svůj scenáristický i režijní talent. Pokud chcete v napětí zadržovat dech a škubat sebou na sedadle při každé lekačce, rozhodně co nejdříve navštivte ztemnělý sál nejbližšího kina – kde je to jistě o dost větší zvukový zážitek, který vám sledování filmu v domácích podmínkách jen tak nezprostředkuje.

Snímek, který do českých kin uvádí distribuční společnost CinemArt, je možné navštívit od 10. června.

Cruella

Kdo by neznal nemesis flekatého psího plemena Cruellu de Vil. Nová adaptace Disneyho díla má ale mnohem větší šmrnc a zajímavější příběh než 101 dalmatinů. Nemluvě o zdařilém výběru oscarové Emmy Stone, která si roli zlotřilé a kreativní podvodnice náramně užívá. Mladá Cruella je cáklá, ale rozhodně na potkání nestahuje štěňátka z kůže.

Snímek se odehrává v době londýnské punckrockové revoluce 70. let a sleduje vzpurné počátky této nechvalně proslulé módní darebačky. Estella je se svou černo-bílou kšticí, temperamentem a temnou povahou už od mala mnohými považována (stejně jako skunk) za přítěž společnosti. Poté, co jí tragicky zemře matka, se dostává do Londýna, kde se seznamuje se svými budoucími přáteli a parťáky ve zločinu. Je odhodlaná se prosadit ve světě módy. Jednoho dne se jí podaří zaujmout pozornost šik a děsivě haute módní legendy, baronky von Hellman, jenž ztvárnila dvojnásobná držitelka Oscara Emma Thompson. Estella ovšem brzy zjistí, že právě baronka má se smrtí její matky společného víc, než tušila. Probudí svou temnou stránku a začne se řídit mottem „moc nedostanete, musíte si ji vzít“ – a stejně tak pomstu.

Režisér Craig Gillepsie odvedl při zrodu disneyovské záporačky velmi dobrou práci a věříme, že by se odvázal ještě o něco více, kdyby mu v cestě nestály mantinely studia – přece jen na to budou pravděpodobně koukat i děti… Někoho může lehce vyděsit délka stopáže a je pravda, že se místy, kdy příběh trochu lapá po dechu, možná na sedačce zavrtíte, ale jako celek film předčil naše očekávání a je osvěžující podívanou.

Snímek Cruella, který do českých kin uvádí distribuční společnost Falcon, je možné navštívit od 10. června.

Zdroj: Falcon, CinemArt