• Lifestyle  • Které knihy si přibalit do kufru na dovolenou

Které knihy si přibalit do kufru na dovolenou

Vybrat správné čtení na dovolenou je občas oříšek. Jsme limitovaní místem v kufru, obvykle chceme něco nenáročného a rádi bychom se vyhnuli tomu, aby nás knížka přestala po pár stránkách bavit. Doufáme, že s našimi tipy nesáhnete vedle a vybraná kniha zůstane ležet nedotčená jedině v případě, že na ni nebudete mít kvůli jiným cestovatelským zážitkům čas.

Přejete si, aby vám z napětí i na vyhřáté pláži běhala husí kůže po zádech, nebo byste se raději od srdce zasmáli něčemu méně náročnému? Na dovolené je dovoleno vše. Hlavně to nesmí být nuda. V letadle, na pláži nebo na chatě se totiž knížka nedá nechat nedočtená – pokud ovšem nemáte program plně nabitý zajímavějšími aktivitami s přáteli nebo rodinou.

Než se ponoříte do našeho nejnovějšího seznamu, rádi bychom vám připomněli naše nedávná doporučení na knižní novinky či knihy plné příběhů inspirativních lidí. Tyto tipy stojí za přečtení.

Letní sázka (Emily Henryová)

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo deziluzí všech hrdinů. Pro January byla rodina vždycky oporou, Gusovo dětství nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Jsou jako noc a den (nebo jako leden a srpen). Jenže jsou skutečně všechny věci v životě tak, jak se jeví na první pohled? Tato kniha o autorech, kteří ve stejnou dobu trpí tvůrčím blokem a rozhodnou se uzavřít sázku, která je má vyvést z autorské krize, nabízí inteligentní letní čtení bez obvyklých klišé.

Dívka pod hladinou (Andrew Mayne)

Nezbytné čtení (nejen) pro fanoušky bestselleru Šelma a dalších thrillerů od A. Mayna. Sloan McPhersonová je ve vodě jako doma. Její otec je lovec pokladů a ona sama se potápí od dětství. Jednoho dne se však ocitne nejen v roli svědkyně, ale zejména podezřelé. Zrovna když je ve vodě, někdo do kanálu hodí zavražděnou mladou dívku, kterou kdysi znala. Kolegové od policie teď sledují každý její krok – a vrah taky! Stopy vedou k drogovému kartelu, kterému právě zmizelo půl miliardy dolarů a dokumenty, usvědčující zkorumpované soudce a politiky. A tyhle peníze a důkazy chce každý: kartel, policie i federální bezpečnostní složky… Sloan má sice s potápěním spoustu zkušeností, ale pokud si nedá pozor, nepřátelé ji stáhnou pod hladinu už napořád.

Se špetkou skořice (Elizabeth Acevedo)

Středoškolačka Emoni se stará o malou dcerku, a i když jí se vším pomáhá milovaná babička, musí ve svém životě činit nejedno těžké rozhodnutí. Jediné místo, kde mohou jít povinnosti stranou, je kuchyně. Emoni má totiž obrovský dar – z každého jídla dokáže vytvořit neuvěřitelnou dobrotu. Chtěla by svého nadání využít a studovat kulinářskou školu, tuší však, že tento sen je příliš vzdálený. Má plnou hlavu povinností, které ji každý den zaměstnávají. Přesto Emoni cítí, že si zaslouží dostat šanci a nechat svůj talent zazářit. Co dělá skvělý příběh ještě lepším? Recepty!

Pokud jste fanoušky poezie – slam poetry a románů ve verších – mohly by se vám líbit další autorčiny knihy, které ale zatím nejsou k dostání v češtině.

Šedý muž (Mark Greaney)

Court Gentry je bývalý agent CIA a má pověst nejlepšího nájemného vraha na světě. Přezdívá se mu Šedý muž a kolují o něm legendy. Je to samotář bez rodiny, přátel i domova. Přijímá pouze zakázky, kdy má zlikvidovat zločince. Pohybuje se jako stín, splní nemožné a pak zmizí. A vždy zasáhne svůj cíl. Vždy. Jenže na světě existují síly smrtelnější než Gentry. Peníze. Moc. A lidé, pro které nic jiného hodnotu nemá. Pro ně je Šedý muž problém. A tak musí Gentry prokázat, že umí zabíjet nejen pro peníze, ale i proto, aby zůstal naživu… A pozor – podle tohoto bestselleru chystá Netflix film s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem!

Leonard a Hladový Paul (Rónán Hession)

Leonard a Hladový Paul je okouzlující příběh dvou milých svobodných třicátníků, kterých byste si na ulici ani nevšimli, natož aby se z nich stávali hrdinové románů. V jejich obyčejnosti se však skrývá neobyčejná síla. Leonard se živí psaním encyklopedií pro děti a touží po někom, s kým by mohl společně žasnout nad krásou všehomíra. Hladový Paul je naopak se svým životem spokojený beze zbytku — je chodícím ztělesněním bytí v přítomném okamžiku. Oba přátelé se pomocí humoru, deskových her a ticha snaží proplout bouří života v jednadvacátém století a uchránit si to nejcennější — radost z každé, i té nejobyčejnější chvíle.

Instamozek – Stres, deprese a úzkosti zapříčiněné moderní dobou (Anders Hansen)

Dopřáváte si na dovolené digitální detox? Po přečtení této knihy v něm budete chtít nejspíš ještě přitvrdit. Kniha renomovaného švédského psychiatra se zabývá dopadem „digitálního věku“ na fungování našeho mozku. Stres, který zažíváme dnes, není stejný jako u našich předků. Jak se s ním vypořádat, když nás mobilní telefony zásobují dopaminem, a podporují tak vytváření závislosti? Navíc narušují naši schopnost soustředění už jen tím, že se nacházejí v naší blízkosti, ani je nemusíme používat. Když si je s sebou bereme do postele, ovlivňuje to kvalitu našeho spánku, a neustálé porovnávání s ostatními na sociálních sítích nám také na klidu nepřidá. U dětí už byla zaznamenána nejdrastičtější behaviorální změna všech dob a není zdaleka jasné, jak používání mobilních telefonů a čtení elektronických materiálů do budoucna ovlivní naši schopnost učení. Nemluvě o prohlubujícím se pocitu sociální izolace… Tak trochu jiné čtení na dovolenou – ale třeba zrovna vám nebude vadit trochu té „zdravé“ deprese.

Sejdeme se na piazzetě (Frances Mayesová)

Vydejte se bočními uličkami italských měst, objevujte skrytá zákoutí a vychutnejte typickou vůni a hluk tržišť. Číst tuto knihu je dovolenou samo o sobě. Autorka v ní odkrývá Itálii tak, jak ji znají pouze místní. Se svým manželem Edem tentokrát křižuje všech třináct italských regionů od severního Furlánska po Sicílii a cestou požitkářsky představuje místní kuchyni a lahodné pití, památky a neznámá místa, která v turistických průvodcích nenajdete. Spojuje cestovní deník, konkrétní recepty nebo vyprávění o historických zajímavostech. Tak co, můžeme se vsadit, kam pojedete příště?  

Bridgertonovi (Julia Quinnová)

Snad se ani nemusíme ptát, jestli jste slyšeli o (návykovém) seriálu Bridgertonovi. Toto guilty pleasure si můžete dopřát i v knižní podobě. Proč si při opalovačce nedopřát nějaké to čtení, při kterém se budete červenat i poctivě namazaní opalovacím krémem?

Příběh pohledného Simona Basseta, vévody z Hastingsu a Daphne Bridgertonové, se kterou uzavře dohodu spočívající v tom, že se jí bude naoko dvořit, a tím odežene zástupy vdavekchtivých dívek, si můžete přečíst v prvním dílu knižní série Bridgertonovi s názvem Vévoda a já. O osudech dalších členů rodiny se více dozvíte v dalších dvou pokračováních s podtituly Vikomt, který mě miloval a Nevhodný návrh či v prequelu Skandál na spadnutí.

Hezký, ale narovnej se! (Johana Fundová)

Oddychovka, kterou slupnete během jednoho odpoledne. Mladá autorka Johana Fundová, která zaujala už svou prvotinou Devadesátky, v ní rozvíjí příběh tří spolužáků, kteří se po dvaceti letech setkávají na třídním srazu. Co se stalo s někdejšími spolužáky z páté třídy, kteří toužili po prvním mobilu, nadšeně sledovali seriály a těšili se na každé nové číslo „Bravíčka“? Vyplnily se jejich sny z přelomu milénia? Zábavné čtení hlavně pro třicátníky, kteří v mnoha situacích poznají sebe, své rodiče i kamarády.

Má mě ráda, nemá mě ráda (kolektiv autorů)

Deset českých autorů a deset příběhů o lásce. V povídkách Aleny Mornštajnové, Petry Dvořákové, Jaroslava Rudiše, Michala Viewegha a dalších se setkáte se štěstím, neopětovanou láskou, bolestí či prozřením.

Atomové návyky (James Clear)

Kniha Jamese Cleara se dočkala velkého úspěchu nejen na zahraničních trzích, ale také u nás poté, co ji loni vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing. Chceme ji takto na závěr doporučit pro případ, že některým z vás unikla. Autor vás seznámí se čtyřmi zákony behaviorální změny a pomůže vám nastavit si prostředí tak, aby vám lidská přirozenost nejen nepřekážela, ale přímo hrála do karet. Pomocí takřka nepatrných změn se zbavíte špatných návyků, posílíte a vytvoříte si nové, rozvinete svůj potenciál a dostanete se o krok blíže ke splnění vytoužených cílů.  Při čtení knihy si (doufáme) uvědomíte ten správný směr. Populárně naučný výklad se opírá o vědecké poznatky, studie, výzkumy, ale zároveň je podán velmi srozumitelně a čtivě. Inspirativní jsou i uvedené příběhy konkrétních úspěšných lidí, kteří dostali své návyky pod kontrolu. Téma návyků a rady s nimi spojenými můžete využít v různých oblastech – ať už v práci, učení či třeba v případě, že začínáte běhat nebo chcete ozdravit svůj jídelníček. Cíle se mění, ale podstata návyků zůstává stejná.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12