• Lifestyle  • Martin Dobrovič: Zdravý životní styl je pro mě můj rodič, partner, příslib, zkrátka vše

Martin Dobrovič: Zdravý životní styl je pro mě můj rodič, partner, příslib, zkrátka vše

Do JOHN REED přinesl pravidelné lekce jógy a pozitivní nastavení mysli, které načerpal při pobytu v USA. Martin Dobrovič nám přiblížil svou cestu k roli osobního trenéra a lektora skupinových lekcí v pražském fitness studiu a promluvil o rovnováze v životě.

Od dubna jsi součástí trenérského týmu JOHN REED. Mohl bys přiblížit svou cestu do tohoto pražského studia? 

V dubnu jsem se po několika měsících vrátil z Ameriky, konkrétně z Kalifornie, kde jsem studoval jógu. Myslím, že kalifornský lifestyle mě v Praze vedl do jedinečného moderního fitka, jako je právě JOHN REED, který se podle mě velmi podobá hollywoodské scéně. 

Čím tě fitko oslovilo a jak se ti tu zatím pracuje?

Přiznám se, že předtím jsem JR navštěvoval málo, ale už dlouho jsem ho sledoval na Instagramu, což mě vždy nakoplo jít si zacvičit. Pohovor probíhal zajímavě, měl jsem velký respekt, ale od první chvíle jsem věděl, že je velká šance JR family nabídnout něco tak pro ně nového a žádaného, jako je jóga. Měla hned úspěch. Myslím, že mi k tomu pomohlo nastavení mysli, které jsem si přinesl z Ameriky. Inspiroval jsem se větou, kterou říkala jedna z tamních učitelek jógy: „We are here not to judge.“ Dodnes začínám každou skupinovou lekci slovy: „Jsme tu proto, abychom se po celém dni uvolnili, nehleděli na druhé, ale pozorovali a posouvali naše hranice. Každý jsme jiný a v tom je naše krása.“

Aktuálně vedeš třikrát týdně lekce jógy a jednu lekci HIIT. Do toho působíš i jako osobní trenér. Kolik času obvykle v JR trávíš? Zvládáš ještě i vlastní trénink? 

Donedávna jsem ještě pracoval v korporátu jako projektový asistent pro různé medicínské konference, kongresy a eventy, kam jsem se taktéž snažil přinést jógu. Fitness lifestyle mě pohltil tak, že jsem při práci na HO pár měsíců zvládal vést pět tréninků a jednu skupinovou lekci denně. Velmi mi pomohlo to, že jsem ranní ptáče a nevadí mi vstát v sedm na první trénink. 

Osobní tréninky jsou v tuto brzkou dobu žádané, jde o ranní peak před prací. Většinou jsem si odtrénoval ranní várku klientů, mezi devátou a třetí hodinou jsem byl v kanceláři, kde jsem se už nemohl dočkat pozdějších klientů od čtyř. Po tom všem jsem měl dostatek energie ještě na svůj trénink, který jsem si vychutnal na konci dne. Osobní tréninky měly čím dál větší úspěch a já jsem práci v kanceláři vyměnil za svůj sen full-time fitness trenéra, který se udál závratnou rychlostí. 

Kdo nejčastěji využívá tvých trenérských služeb? Je mi jasné, že každá spolupráce je svým způsobem individuální, klienti mají různé požadavky a fitness cíle. Co od tebe může ale každý očekávat, na co se zaměřuješ?

Moje trenérské služby využívají klienti od bývalých power lifterů po beach volejbalistky, zkrátka každý, kdo chce být dlouhodobě v kondici. Každopádně každý má jiný cíl – a ten si s klientem ujasňuji na první konzultaci. Ať už je to zpevnění, nabrání svalové hmoty, redukce nebo velmi oblíbené kondiční tréninky, které se skládají z tréninku celého těla.

Mým prioritním zaměřením je zdravý životní styl. Snažím se každého převést na zdravou formu pohybu a stravy. V minulosti jsem se osobně připravoval s mou nejlepší kamarádkou a zároveň spolubydlící na její první závody – vše jsme dělali spolu, vařili, vážili, smáli se i plakali ze zoufalství a na konci z vítězství. 

Přiblížil bys i společné lekce, které vedeš? Mohou např. na jógu přijít i úplní začátečníci? 

Co se týče jógy, kterou v JR lektoruji, je úplně pro každého. Ukazuji možnosti pro začátečníky i pokročilé, začínáme lehčí verzí a postupně přidáváme, kdo cítí, že už ho tělo nepustí dál, setrvá v pozici, která je mu příjemná. Jóga je životní styl, ne jen pár návštěv. Je to posouvání hranic, ne na sílu rvát nohu za hlavu, když to osoba vedle nás dokázala. Dostaneme se do svého maxima a pomalu, po čase, nás tělo pustí dále. 

V jakém případě bys je naopak spíše nedoporučil?

Radil bych každé závažnější onemocnění konzultovat s lékařem. Nejčastěji se potkávám s lidmi s vysokým krevním tlakem, v tom případě klientům doporučuji nedělat cviky, při kterých jsou hlavou dolů nebo prudce naklonění. 

Kdy se u tebe zrodil zájem o cvičení a konkrétně pak jógu? Kdy ses rozhodl věnovat tréninku i profesně?

Zájem o cvičení přišel už v raném věku, od doby, kdy jsem jako malý lezl po zábradlí na dětském hřišti přes hodiny aerobiku a atletiky až po samostudium, kdy jsem hledal cviky na internetu a zkoušel, který se mi nejvíce hodí. Trenérský kurz jsem dokončil ve 21 letech při vysoké škole – místo u oborových knih jsem strávil více času s učebnicí anatomie a poznáváním lidských svalů.

V jednom ze svých videí říkáš, že ses vždy více řídil srdcem než rozumem. Ovlivnilo to právě i tvůj vztah ke sportu? 

To, že se více řídím srdcem než rozumem, je úplná pravda. Považuji se za velmi temperamentního člověka a myslím, že to dokážou ocenit i klienti hlavně na skupinových lekcích, kde se uvolní od analytického smýšlení, usmějí se na sebe do zrcadla a poděkují si za to, že se odhodlali přijít a udělat něco prospěšného pro své tělo a well-being na mé „no-judging zone“ lekci. 

Co pro tebe znamená zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je pro mě můj rodič, partner, příslib, zkrátka vše. Doma mám na nástěnce pověšený papír s nápisem „Eat, sleep, gym, repeat“.

Měl bys nějakou radu, jak na cestě ke zdraví najít rovnováhu a porozumět potřebám svého těla?

Najít v sobě balanc je pro mě velkou každodenní výzvou, a to kvůli vlivu okolí, a hlavně rychlého světa a velkoměsta, ve kterém žiju. Velmi mi pomáhá jóga, při které se zastavím, uvědomím si přítomný okamžik a že není kam se hnát. 

Jaké jsou tvé cíle v oblasti fitness a v životě obecně?

Určitě se chci každý den minimálně hodinu hýbat – nemusí se vždy jednat o náročný trénink, může to být tanec, kardio, bruslení, kolo, procházka… Mým druhým cílem je vytrvat až do konce svého posledního dne. Obdivuji starší lidi (kolem 70 let), kteří jsou odhodlaní sportovci, jdou si zabruslit, cvičí na hrazdě nebo jen doma. 

V září pražské studio JOHN REED oslaví 5. narozeniny. Co bys mu popřál?

Přeji mu spoustu spokojených klientů, ať si udrží styl, který má, pozitivně naladěný kolektiv a tým JR family. A hodně endorfinů, které denně rozdává. Věřím, že to spolu dostatečně oslavíme na mé skupinové lekci HIIT cardio workout, která bude s překvapením. 

Článek vznikl ve spolupráci s JOHN REED Fitness.

Zdroj fotografií: Martin Dobrovič archiv