• Lifestyle  • Móda v proměnách století: Coco Chanel

Móda v proměnách století: Coco Chanel

První ze série článků o módních meznících a velkých osobnostech začíná, jak jinak, než s ikonickou Gabrielle Chanel. Díky pohledu zpět do historie můžeme zjistit, jak moc se móda a trendy opakují a jak hluboké kořeny mají některé kousky, které dnes považujeme za běžné. Zároveň tato série slouží i jako zdroj inspirace, protože klasika nikdy nevyjde z módy.

Gabrielle alias Coco Chanel zemřela matka už v jejích dvanácti letech. Společně s jejími sourozenci je otec poslal do klášterního sirotčince. V dospělosti začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy. Přivydělávala si zpěvem v kavárnách a nočních podnicích, kde získala svou přezdívku Coco.  Později se seznámila s průmyslníkem a chovatelem koní Etiennem Balsanem a díky němu získala přístup do vyšší společnosti. Jejím osudovým mužem byl ale majitel dolů, Arthur Capel, přezdívaný Boy. S jeho podporou si otevřela několik salonů s klobouky v přímořských letoviscích. Postupně sortiment rozšířila o sportovní oblečení. Ve své první ucelené kolekci představila, na svou dobu revoluční, košilové šaty, které se nosily bez korzetu a také malé černé.

Coco Chanel, couturičre française. Paris, 1936. LIP-6958-102V době, kdy Coco otevírala své první obchody, byla dámská móda velmi zdobná a její nedílnou součástí byl korzet. Dámám musela s oblékáním vždy pomáhat komorná. Cílem Coco bylo tuto módu zjednodušit. Toho docílila také díky přidání pánských prvků do šatníku žen. Byla průkopnicí krátkého účesu a jednoduchosti. Dobře oblečená žena podle Coco nebyla nastrojená. Tato nová žena se měla líbit především sama sobě.

coco chanel 6

 Svůj pařížský salon v ulici Cambon otevřela v roce 1921, ve stejném roce také představila svůj první parfém v jednoduchém cestovním flakonu bez ozdob, pouze s číslem pět. Prodejnost tohoto parfému byla obrovská. Kvůli německé okupaci ale Coco své salony na čas zavřela a strávila devět let ve Švýcarsku. V roce 1954 se vrátila a salony znovu otevřela. Bylo jí více než sedmdesát let, přesto ale stála na vrcholu své kariéry. V rámci přelomové přehlídky, která pro ni znamenala vše, představila proslulý kostýmek. Skládal se z krátkého saka bez límce a sukně po kolena, charakteristické byly také zdobené lemy. Coco jej představila v mnoha variacích s hedvábnými blůzkami sladěnými s podšívkou, zlatými řetězy, či penízky místo knoflíků.

coco chanel 4

coco chanel 3

Klasický chanelovský look začaly kvůli jeho jednoduchosti a eleganci záhy kopírovat ženy na celém světě. Coco oblékala nejvlivnější ženy své doby. Mezi ty patřila například Audrey Hebpurn, Grace Kelly nebo Jackie Kennedy. Mezi další ikonické doplňky patří prošívaná kabelka na řetízku, světlé lodičky s černou kulatou špičkou a látkové kamélie. V době, kdy Coco zemřela, byl salon jedním z nejmocnějších a nejvlivnějších v pařížském obchodním světě. Nástupcem Coco se stal Karl Lagerfeld.

MTIwNjA4NjM0MTM0OTU1NTMy

“Oblékejte se tak, jako by to bylo naposled.” Coco Chanel

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6