• Gastro  • Moët & Chandon: Vintage novoroční přípitek ve velkém stylu

Moët & Chandon: Vintage novoroční přípitek ve velkém stylu

Šampaňský dům Moët & Chandon rozšiřuje svou výjimečnou sbírku Grand Vintage o nejnovější ročník, ke kterému se váže příběh jasné letní oblohy a uvědomění o vlivech globálního oteplování, Grand Vintage 2015 a Grand Vintage Rosé 2015.

Každé ročníkové šampaňské víno Grand Vintage je jedinečnou interpretací daného roku a zkušeného sklepmistra. Nejnovější přírůstky do sbírky šampaňských vín Grand Vintage mají speciální charakter, který jim připsaly také klimatické podmínky, které v roce 2015 panovaly. Rok 2015 vypráví příběh jasně modré oblohy a vysokých letních teplot. Byl to v mnoha ohledech rok probuzení, které přineslo uvědomění o globálním oteplování a jeho dopadu na oblast Champagne. Sklizeň, která trvala 21 dní, začala 7. září za jasného počasí v klidné atmosféře, ale několik dní po začátku sklizně vinice zasáhly silné deště. Napříč těmto podmínkám hrozny dobře vyzrály, mají silnou koncentraci a výrazné aroma.

Červené odrůdy byly výjimečné: odrůda Meuniers byla dokonalá a Pinot Noir odhalila zralost s výraznou ovocnou vůní a plným závěrem. Naopak nebývalé sucho od března do srpna ohrožovalo především plnost hroznů Chardonnay, ale vinaři díky zajištění správného zrání získali zajímavá vína plná charakteru. Sklepmistr dokázal vybrat výsledné hrozny ze tří odrůd révy v regionu (jak z vinic šampaňského domu, tak jeho partnerů) v kvalitě, která splňovala náročné požadavky Moët & Chandon Grand Vintage.

Grand Vintage 2015

Grand Vintage 2015 je 76. přírůstkem kolekce ročníkových šampaňských vín Moët & Chandon. Toto ročníkové šampaňské víno je směsí 44 % Pinot Noir, 32 % Chardonnay a 24 % Meunier. Výsledná směs, zrající 6 let ve sklepě, nese díky dosáži jen 5 g cukru na litr označení extra suché. Šampaňské víno Grand Vintage 2015 s velkorysou, plnou a nadýchanou strukturou jako květ bavlny zaujme svými květinovými, anýzovými a mentolovými tóny, které mu dodávají lehkost a svěžest.

Grand Vintage Rosé 2015

Grand Vintage Rosé 2015 svou jedinečností pokračuje ve stopách excelentního předchozího ročníku a skvěle doplňuje kolekci ročníkových šampaňských vín Moët & Chandon. Toto ročníkové šampaňské víno je směsí odrůd Pinot Noir, Chardonnay a Meunier. Šampaňské víno Grand Vintage Rosé 2015 se pyšní plnou svěží ovocnou chutí s koncentrovaným, temným a hlubokým aroma. Po 6 letech zrání se rozvinula lahodně hořká chuť brusinek s tříslovinami, které doplňují tóny máty a anýzu.
Šampaňská vína Grand Vintage 2015 a Grand Vintage Rosé 2015 jsou dostupná ve vybraných vinotékách a na specializovaných e-shopech s vínem.