• Lifestyle  • Multimediální výstava Salvadora Dalího bude vidění v Paříži

Multimediální výstava Salvadora Dalího bude vidění v Paříži

Salvador Dalí patří jednoznačně mezi nejvýznamnější osobnosti z řad malířů. Jeho díla jsou celosvětově známá a vyhledávaná. A nyní se jeho fanoušci mohou těšit na multimediální výstavu jeho děl, která bude k vidění v Paříži.

Salvador Dalí celým jménem Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí se narodil roku 1904 a zemřel rou 1989. Byl španělským, přesněji katalánským malířem vyznačujícím se svými výraznými, a můžeme říci, i bizarními díly. Tvrdil o sobě, že má dokonce arabské kořeny. Je představitelem surrealismu, přičemž mezi pařížské surrealisty byl přijat roku 1929 po natočení filmu Andaluzský pes, na kterém pracoval společně s Luisem Buñuelem.

Najít u něj můžeme ale i prvky symbolismu. Měl rád vše zlaté, přehnané, orientální, luxusní, což můžete vidět i v jeho dílech. Celkem vytvořil přes 1500 děl včetně obrazů, ilustrací knih, návrhů kostýmů a nábytků, plastik a podobně.

Dalí je opravdu zvučné jméno, málokdo by neznal jeho obrazy Sloni, Persistence paměti, Pokušení sv. Antonína, Hořící žirafa nebo Rozteklé hodiny. Jeho fanoušci si budou moci vychutnat jeho díla v podobě digitální výstavy  v L’Atelier des Lumières v Paříži, kde jeho díla ožijí díky speciálním projekcím a efektům.

Retrospektivní výstava shrnuje více než šedesát let kariéry tohoto mistra. K vidění budou jak jeho význačná díla, tak jeho proslulý knír i múza a manželku Gala Dalí. Současně s tím budete moci navštívit Dalího svět za pomoci kreseb, maleb, soch, fotografií, archivních snímků. To vše se bude promítat na stěny za doprovodu zvuku skladeb skupiny Pink Floyd například z jejich alba „The Dark Side of the Moon” a „The Wall”.

Výstava by se měla konat od 12. února 2021 do 2. ledna 2022. Tak budeme držet palce, aby se situace zlepšila a většina výstavy mohla proběhnout.

Zdroje: 1,2, Culturespaces – Eric Spiller, Facebook Carrières de Lumières