• Men's world  • New York Fashion Week: Men’s. Poprvé, ale ne naposledy.

New York Fashion Week: Men’s. Poprvé, ale ne naposledy.

Čtyřdenní maraton precizně uvázaných kravat, naškrobených límců a vyleštěných Derby bot je za námi. Historicky první výhradně pánský New York Fashion Week své návštěvníky mile překvapil a navázal tak aktivní konverzaci o znovuzrození americké módy.

Členové CFDA (Council of Fashion Designers of America) se v čele s legendární návrhářkou Diane von Fürstenberg rozhodli, že je třeba vytvořit platformu pro prezentaci lokální pánské módy, která zažívá velký rozvoj. Časopisy, blogy, Instagram a reklamní kampaně značek usilovně pracují na výtváření nové image moderního muže, dokonce i New York Times otevřel rubriku pánského stylu, čímž potvrzuje zvýšený zájem o dění v této dříve opomíjené sféře.

Kolekce na jaro/léto 2016 představilo celkem 54 návrhářů – od velikánů módního průmyslu až po mladou generaci talentovaných umělců.

Nejzajímavější detaily z přehlídek NYFWM

Nejzajímavější detaily z přehlídek NYFWM

 

Prezentace pro nákupčí, uzavřené akce a samotné přehlídky se lišily svojí rozmanitostí – někteří spoléhali na klasické molo, jiní se rozhodli představit nové modely formou performance či živých instalací. Patrná byla diverzita modelů – v kosmopolitním New Yorku nebyla otázka rasy a národnosti, sociálního statusu či povolání opomenutá, po molech se procházeli Afroameričané, Japonci, Indové, módní editoři, hudební producenti a dokonce modelky ženského pohlaví.

Na rozdíl od avantgardního Londýna je oděv v NY brán jako velký byznys a přehlídkám tak vévodil výrazný charakter komerce a konvenční pojetí módy. Jelikož se Michael Kors i Tommy Hilfiger drží na pořád stejné hladině americké klasiky a nabízí kvalitní, ale nepříliš inovativní základy mužského šatníku, ukážeme vám méně známé, ale i přesto zajímavé značky, o kterých ještě rozhodně uslyšíme.

Vycházející hvězdy streetwearové scény, Dao-Yi Chow a Maxwell Osborne, mají na svědomí značku Public School. Rozhodli se pro prezentaci svých modelů formou performance v pomyslné policejní stanici. Styloví podezřelí z blíže nespecifikovaného kriminálního činu na sobě měli kvalitní, a hlavně nositelné oblečení s nádechem normcore. Že by byli odsouzeni za svůj dokonalý vzhled?

Vycházející hvězdy streetwearové scény, Dao-Yi Chow a Maxwell Osborne, mají na svědomí značku Public School. Rozhodli se pro prezentaci svých modelů formou performance v pomyslné policejní stanici. Styloví podezřelí z blíže nespecifikovaného kriminálního činu na sobě měli kvalitní, a hlavně nositelné oblečení s nádechem normcore. Že by byli odsouzeni za svůj dokonalý vzhled?

Steven Cox a Daniel Silver, stojící za značkou Duckie Brown, experimentovali s tvary a barevností - elektricky žlutá, pastelově fialková s neutrálními odstíny bílé a šedé. I přes použití průhledného šifonu a hedvábně lesklé šarmé má kolekce maskulinní ráz. Čím to bude? Oversized oděvy a sportovně-ležerní, snad i trochu líné, způsoby uchycení oblečení na těle - provazy, stuhy a zipy.

Steven Cox a Daniel Silver, stojící za značkou Duckie Brown, experimentovali s tvary a barevností – elektricky žlutá, pastelově fialková s neutrálními odstíny bílé a šedé. I přes použití průhledného šifonu a hedvábně lesklé šarmé má kolekce maskulinní ráz. Čím to bude? Oversized oděvy a sportovně-ležerní, snad i trochu líné, způsoby uchycení oblečení na těle – provazy, stuhy a zipy.

Billy Reid předvedl útulnou kolekci - vybledlé sportovní soupravy, jež by se hodily už jenom na domácí nošení, prošívané jako přikrývka na postel kabáty a měkké svetry s žakárovým pletením z babiččiného šatníku s abstraktními rostlinnými vzory, které samotný autor nazývá "mořská zahrada".

Billy Reid předvedl útulnou kolekci – vybledlé sportovní soupravy, jež by se hodily už jenom na domácí nošení, prošívané jako přikrývka na postel kabáty a měkké svetry s žakárovým pletením z babiččiného šatníku s abstraktními rostlinnými vzory, které samotný autor nazývá “mořská zahrada”.

Thaddeus O’Neil na pódium vypustil upíry, jež se zrovna vrátili z dovolené na Hawaii, kde surfovali a pili koktejly Bloody Mary.

Thaddeus O’Neil na pódium vypustil upíry, jež se zrovna vrátili z dovolené na Hawaii, kde surfovali a pili koktejly Bloody Mary.

Za mladou značkou Orley stojí Matthew Orley, jeho bratr Alex a manželka Samantha. Trio ukázalo pletené vzorem popcorn vesty, polokošile, které byly zjevně ukradené ze šatníku mladšího bratra a také 90 hodin ručně háčkované svetříky z japonského hedvábí, oblečené na subtilních mužích.

Za mladou značkou Orley stojí Matthew Orley, jeho bratr Alex a manželka Samantha. Trio ukázalo pletené vzorem popcorn vesty, polokošile, které byly zjevně ukradené ze šatníku mladšího bratra a také 90 hodin ručně háčkované svetříky z japonského hedvábí, oblečené na subtilních mužích.

Alexandre Plokhov, designér původem z Ruska, vytvořil tajemný svět dystopie s černými mágy. Použil prvky stylu cyber gothic a monochromatické looky okořenil dramatickým stylingem – částečně zahalené obličeje a konečky prstů namočené v barvě.

Alexandre Plokhov, designér původem z Ruska, vytvořil tajemný svět dystopie s černými mágy. Použil prvky stylu cyber gothic a monochromatické looky okořenil dramatickým stylingem – částečně zahalené obličeje a konečky prstů namočené v barvě.

 Hlavní hrdinou kolekce Gypsy Sport je infantilní cestovatel do vesmírných galaxií. Hlavní návrhář Rio Uribe použil kýčovitý patchwork, sít'ovinu z basketbalových dresů a nedbalou ruční výšivku, čímž spolu s kombinací měchových nakládaných kapes, hrubých trekových bot a batůžku vytvořil bizární mix, hodící se spíše pro publikum z londýnského Fashion Weeku.


Hlavní hrdinou kolekce Gypsy Sport je infantilní cestovatel do vesmírných galaxií. Návrhář Rio Uribe použil kýčovitý patchwork, sít’ovinu z basketbalových dresů a nedbalou ruční výšivku, čímž spolu s kombinací měchových nakládaných kapes, hrubých trekových bot a batůžku vytvořil bizární mix, hodící se spíše pro publikum z londýnského Fashion Weeku.

Koláže: Nataliya Grimberg

Zdroje: 1, 2, 3