• Lifestyle  • Nový film Léto 85 prozkoumává sexualitu a smrtelnost

Nový film Léto 85 prozkoumává sexualitu a smrtelnost

Atmosféra 80. let, pobřeží Normandie, nespoutaná mladistvá energie, přátelství, sexualita a otázka smrtelnosti, s tím přichází filmový počin francouzského režiséra Françoise Ozona.

Francouzské pobřeží v Normandii, léto roku 1985. Z rádií a kazet znějí The Cure, Bananarama a Rod Stewart. Šestnáctiletý Alexis (Félix Lefebvre) potkává staršího, charismatického a tajemného Davida (Benjamin Voisin). Začíná přátelství plné plaveb na moři, výletů na motorce, nocí beze spánku, svobody a poznávání dospělého světa. Zážitky rychle nabývají na intenzitě, než se vše osudově zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování…

Léto 85, film, který se prosadil do oficiálního výběru neuskutečněného festivalu v Cannes, vstupuje 1. října do českých kin. Přijďte do sálů nasát atmosféru osmdesátek, zavzpomínat a vychutnat si příběh o bezstarostné, ale zároveň komplikované mladistvé lásce Alexise a Davida.

Pro Françoise Ozona, významného režiséra, který pracoval na snímcích jako 8 žen, Bazén, U nich doma nebo Jen 17, je Léto 85 hluboce osobním projektem. Film je adaptací jeho oblíbeného románu Aidana Chamberse Dance on my Grave.

„Filmy vznikají, když přijde jejich čas. A tento příběh potřeboval, abych vyspěl a věděl, jak ho vyprávět,“ vysvětluje Ozon. „Nakonec jsem zůstal věrný narativní struktuře románu. Přizpůsobil jsem jeho kulisy francouzskému prostředí a převedl jsem ho do období, kdy jsem knižní předlohu četl poprvé. Film zahrnuje jak obsah knihy, tak moje vzpomínky na její první čtení.“

Ztvárnění daného časového období je velmi realistické a dokonalou atmosféru 80. let znásobuje fakt, že Ozon při tvorbě snímku využil filmový pás – vrátil se k Super 16, formátu, který používal na své první krátké filmy.

„Alexova cesta se odvíjí během léta, vněmž zažije spoustu důležitých okamžiků, krásných i tragických a které mu dají sílu a umožní mu dospět,“ říká o své postavě herec Félix Lefebvre. Léto 85 je milostným příběhem mezi dvěma muži, ale téma homosexuality, na rozdíl od snímků z 80. let, neproblematizuje. „François se nesnaží kněčemu vyjádřit,“ říká Benjamin Voisin. „Dva lidé se setkají, tráví spolu čas, milují se a je jedno, jestli to jsou dva kluci, dvě holky nebo kluk a holka. Důležité je, že se François dokázal skamerou dostat do soukromí jejich vztahu krásným a univerzálním způsobem.“

Prosluněnou romanci, film plný skvělých hereckých výkonů do českých kin uvádí distribuční společnost Aerofilms. Seznam projekcí najdete online.

Zdroj: Aerofilms