• Nezařazené  • Pražské Quadriennale- festival divadla a scénografie se blíží. Nenechte si ho ujít!

Pražské Quadriennale- festival divadla a scénografie se blíží. Nenechte si ho ujít!

Film nebo divadlo? Oboje má své kouzlo, ale pokud patříte více mezi milovníky divadla, tak byste si v žádném případě neměli nechat ujít největší mezinárodní přehlídku divadla a scénografie Pražské Quadriennale (PQ).

Již čtrnáctý ročník tohoto festivalu se koná od 6. do 16. června, a to v prostorách pražského Výstaviště, přičemž slavnostní zahájení zde proběhne 5. června. Festival oživí nejen Průmyslový palác, ale i prakticky celý přilehlý areál.  Během 11 dnů se můžete těšit na více jak 800 umělců z celého světa, na expozice ze 79 zemí a více než 600 performancí, přednášek, workshopů. PQ má za cíl oslavovat, posilovat a vyzdvihovat práci scénografů, umělců a architektů a současně inspirovat a dále vzdělávat diváky, kteří jsou tím nejdůležitějším prvkem každého živého představení a bez kterých by to nešlo. I díky tomuto poselství se zde můžete setkat např.: s italským operním režisérem a scénografem Stefanem Poda, ilustrátorkou Olivii Lomenech Gill (ilustrovala knihu Fantastická zvířata a kde je najít od J.K.Rowlingové) nebo umělcem v oblasti audiovize a zakladatelem vizuální umělecké skupiny ANTIVJ Romainem Tardy, kteří rádi předají své zkušenosti.

Celým programem Pražského Quadriennale se budou prolínat tři tematické okruhy představující tři různé a cyklicky se opakující fáze kreativního procesu. Jsou jimi: Imaginace, Proměny a Reflexe. Okruh Imaginace bude obsahovat Studentskou výstavu, kde své projekty představí studenti a začínající scénografové, Site specific festival, program pro začínající divadelní tvůrce PQ studio a chybět nebude ani PQ dětem, tedy program pro rodiny s dětmi. Okruh Proměny se bude věnovat následujícím tématům: Výstava zemí a regionů, Výstava divadelní architektury a prostoru, performativní projekt Formace, který spojuje architekturu, urbanismus, tanec a pohybové divadlo, dále projekt 36Q° zaměřený na světelný a zvukový design a v neposlední řadě sérii prezentací, přednášek a diskuzí PQ Talks, při kterých bude možné diskutovat s některými z hostů festivalu. Okruh Reflexe bude zahrnovat výstavu Fragmenty. Napříč všemi zmíněnými tematickými okruhy se prolíná projekt Emergence.

Koncept letošního PQ je zvolna inspirován sousoším Zlaté trigy, která představuje hlavní cenu udílenou za nejlepší expozici. Jedná se o jakési metaforické spojení tří odlišných sil v jednu, která vede ke společnému cíli. Ukazuje, jak důležitá je spolupráce mezi různými talenty i odvětvími. Podobu sošky navrhl architekt Petr Bakoš.

Na přípravách letošního PQ se podílí mnoho odborníků, mezi nimi i sama umělecká ředitelka PQ 2019 Markéta Fantová, která mluví o PQ jako o místě setkávání – sdružuje mezinárodní komunitu scénografů, režisérů, studentů, umělců, ale také návštěvníků z celého světa, kteří během 11 festivalových dní společně prožijí současný svět optikou scénického designu. „Prožívání“ je pro letošní ročník klíčové. Chceme ukázat, že scénografická přehlídka nemusí být pouhá výstava objektů. Scénografie nám díky lidské kreativitě a fantazii umožnuje zažít jedinečné moment.

Více informací můžete nalézt na webové stránce festivalu www.pq.cz, případně na fcb a instagramovém profilu.  Kdo už to nemůže vydržet, tak tady je link na videospot: youtu.be/PEUd9UXAhbs

Zdroj: archiv Pražského Quadriannale