• ppl talk  • Ptáme se tří finalistů Czech Grand Design 2019 – Zdeňka Imreczeová

Ptáme se tří finalistů Czech Grand Design 2019 – Zdeňka Imreczeová

Už tento týden budeme znát jednotlivé vítěze čtrnáctého ročníku výročních cen Czech Grand Design, které uděluje každoročně Akademie designu České republiky za nejlepší práce v oborech design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Naše redakce vybrala dvě kategorie – designér šperku roku a módní designér roku. Finálovým trojicím jsme položili sedm otázek k dosavadní tvorbě. Oděvní designérka Zdeňka Imreczeová s kolekcí A/W 2019 patří mezi letošní finalisty v kategorii Módní designér roku. Co stojí za vzniklou kolekcí a co je pro oděvní designérku největší výzvou, když začíná navrhovat?

Co vyjadřuje Vaše tvorba a nominovaná kolekce, která vás dostala do finále Czech Grand Design 2019?

Monochromatických oděv, čisté klasické linie, propracované detaily. To jsou tři výrazné indicie mé tvorby. Inspiraci v nominované kolekci jsem našla v neobvyklém tvarovém mixu od kubismu přes glamour až po ninja-futuristickou estetiku.

Co je pro Vás jako designéra největší výzva, když začínáte navrhovat?

Pro mě je výzvou samotný proces tvorby, možnost vyjádření se skrze tvorbu, hledání nových forem a experimentování.

Podléháte aktuálním trendům nebo co Vás ovlivňuje v tvorbě?

Většinou trendům nepodléhám, snažím se dělat modely s nadčasovým designem a z kvalitních materiálů, aby je nositelka mohla nosit několik let. Inspirací je pro mě film, hudba – ráda objevuji nové zpěváky a skupiny, také mě zajímá jejich výtvarné pojetí klipů. Ráda čtu sci-fi literaturu. Poslední román, který mě dostal, byl od Jeffa VanderMeera – Borne.

Když Vás chytne tvůrčí múza. Je to ve dne nebo v noci? Kdy a kde se Vám nejlíp pracuje?

Většinou to bývá brzy ráno. Když ještě celé město spí, nebo když vycházím na svou oblíbenou ranní procházku.Nejlíp se mmě pracuje v mém ateliéru, nebo také ráda navrhuji v kavárnách u šálku dobré kávy. Teď to není úplně možné, tak třeba na lavičce někde v parku, přemýšlím a zaznamenávám své myšlenky.

Jak vnímáte svoji tvorbu s odstupem času?

Každá kolekce, kterou jsem v předchozích letech vytvořila, měla své opodstatnění a moji reflexi, čas a atmosféru, ve které jsme žila. Postupem času jsem si uvědomila svůj tvůrčí rukopis, který rozvíjím každou novou kolekcí dál.

Dohnala Vás někdy tvůrčí krize?

Určitě ano, byly to většinou takové malé tvůrčí krize, které spíše upozorňovaly na to, že mám v hektickém pracovním procesu zpomalit a dát si relax. Jakmile se člověk zklidní, uvědomí si své poslání a svoji vizi.

Na jakém projektu současně pracujete nebo co připravujete v nejbližším období?

V současné chvíli navrhuji minimalistickou, “basic” kapsuli určenou pro náš eshop.

Kdo získá speciálně navrženou trofej KUS SNU od Terezie Rosálie Kladošové v kategorii Designér šperku roku se dozvíte na obrazovkách České televize už 29. dubna ve 20:25 na ČT art.

Zdroj fotografií: archiv návrhářky a Czech Grand Design, Vojtěch Veškrna