• Fashion News  • Queen Elizabeth ll.: vzpomínka na ikonu monarchie i módy

Queen Elizabeth ll.: vzpomínka na ikonu monarchie i módy

Včera ve večerních hodinách zasáhla nejen celou Británii, ale i celý svět, smutná zpráva o smrti Jejího Veličenstva královny Alžběty ll. Lidé na královnu vzpomínají už nyní a připomínají si celý její život. Královna se stala nejen nejdéle vládnoucí monarchou a vším, co monarchie představuje, ale spolu s princeznou Dianou jí veřejnost vnímá i jako módní ikonu. Pojďme si spolu připomenout památku Alžběty ll. a její nejkrásnější looky historie. 

Always and forever

Britská královna Alžběta ll., Elizabeth Alexandra Mary Windsor, se narodila 21. dubna roku 1926 jako nejstarší dcera krále Jiřího VI. Po smrti krále Jiřího V. a abdikaci strýce prince Eduarda se stal novým králem právě její otec – král Jiří VI., a stala se tak další následnicí trůnu. 

Po smrti krále, 6. února 1952, se stala Alžběta II. novou královnou britské monarchie a za dobu neuvěřitelných 70 let vlády si získala srdce nejen v Británii, ale po celém světě. Již ve svých jednadvaceti letech se zasnoubila s princem Philipem, kterého si 20. listopadu 1947 vzala, a až do minulého roku, kdy ve věku 99 let zemřel, stáli vždy bok po boku. 

V době její vlády stihla překonat všechny politické a světové nástrahy, které zvládla vždy s elegancí a noblesou. Sršela optimismem a oplývala velkou láskou k dětem. Spolu s manželem vychovali čtyři děti – Charlese, Anne, Andrewa a nejmladšího Edwarda. 

Její Veličenstvo královna Alžběta ll. zemřela 8. září 2022 ve věku úctyhodných 96 let. 

Módní ikona

Její Veličenstvo během svého sedmdesátiletého působení na postu královny přinášela každým svým lookem eleganci potvrzující všechny kralující trendy. Královna tak spolu s její vrchní stylistkou Angelou Kellyovou udávala trendy, mezi které patřily midi sukně s kostýmkem vždy v monotónním sjednocení, ve kterém si libovala pod záminkou, aby ji každý na akcích viděl, i ten nejdále postavený účastník. Mezi její šatníkové stálice patřily černá kabelka Launer, prvotřídní a pohodlné lodičky i nekonečná sbírka historických broží.

Monotónnost jednotlivých looků nicméně stála vždy v kontrastu zářivých barev, které Její výsost milovala, a je známo, že její nejoblíbenější barvou byla modrá. Nebála se růžové, kanárkově žluté, ani svítivě zelené, kdy v kabátku a s typickým fascinátorem na hlavě přivítala z balkónu občany v rámci The Trooping The Color na oslavu jejích 90. narozenin. 

V dřívějších dobách, kdy se o její šatník staral Norman Hartnell spolu s Hardym Amiesem, milovala pouzdrové šaty s dlouhými rukávy, často zdobené krystaly nebo flitry, které často ozvláštnila nejrůznějšími doplňky: čelenkami, šerpou, rukavicemi či šperky. Těmi dokázala vdechnout život docela tradičnímu královskému šatníku.

Ale pojďme se podívat ještě dále do historie, do válkou zničené poválečné Anglie, kdy Elizabeth byla ještě princeznou. Její výsost dávala najevo porozumění čistými, až strohými liniemi se zvýrazněným pasem. Pro své svatební šaty z roku 1947 pak použila tyl, šifon a hedvábí, které nakoupila za ušetřené kupony na příděl. Norman Hartnell je pak osázel perlami. Tenkrát byla Anglie po válce teprve dva roky. O šest let poté se Elizabeth znovu obrátila na Hartnella, aby jí vytvořil korunovační šaty, a to v bílém saténu pošitém národními květinovými emblémy a květinovými emblémy Commonwealthu pomocí zlaté a stříbrné nitě a perlami.