• Lifestyle  • Stojí nové knižní thrillery od Ledy za přečtení?

Stojí nové knižní thrillery od Ledy za přečtení?

Podzimní počasí a lockdown svádějí k tomu zalézt do postele a otevřít knihu. Co podpoří aktuální frustrující situaci lépe než thriller? Ve spolupráci s nakladatelstvím Leda jsme pro vás připravili recenzi knih Opravdový život, Řekni mi všechno a Tajemství krve.

Opravdový život

Autor: Adeline Dieudonné

Doma jsme měli čtyři pokoje. Můj, bratra Gillese, rodičů a jeden patřil mrtvolám. Daňkům, kancům, jelenům. A pak tam byly hlavy antilop všech druhů a všech velikostí, skákavých, impal, pakoní…

Kniha je příběhem dospívající dívky, která spolu s dalšími členy dysfunkční rodiny žije pod diktaturou násilnického otce, který do domu přináší jen nadávky a smrt.

Byl tam, mimo jakoukoli pochybnost. A viděl mě, aniž se na mě díval, díky svému šestému smyslu lovce. Byl tam, se svým rudým pohledem a pootevřenou čelistí. A hladil hyenu sedící vedle něho. Viděl moji radost a třásl se na to, jak ji zničí.

Vypravěččina pasivní matka (kterou přirovnává k amébě, primitivní jednobuněčné formě života), žije ve strachu z manžela. A tomuto osudu se chce hlavní hrdinka vyhnout. Jediný, ke komu má blízko, je její mladší bratr, který se ale následkem traumatického zážitku začne měnit v něco zlého.

Kniha láká k otevření už jen svou obálkou, ze které nejednomu člověku přejede mráz po zádech. A co teprve při samotném čtení. Je to hořkosladké vyprávění dívky, která se postaví krutosti, dokáže najít způsob, jak přežít v divočině rodinné reality a proti proudu zla bojuje pomocí nespoutané fantazie a představivosti. Bojuje, aby změnila minulost i budoucnost.

Zahlédla jsem všechno úžasné, co mi život může dát. Viděla jsem hrůzu a viděla jsem krásu. A krása zvítězila. Nejsem slabá.

Opravdový život je geniálně napsanou knihou plnou bizarních scén a zvláštních postav. Není divu, že tento autorčin debutový román získal sedm významných francouzských a belgických literárních cen. Příběh, který ukazuje to, že dětská duše se násilí přizpůsobuje jinak, se stal pro mladší čtenáře jak symbolem úsilí o přežití v nepřátelském prostředí, tak i návodem k němu. Ale určitě zaujme i starší čtenáře – mohu jen potvrdit.

Řekni mi všechno

Autor: Cambria Brockman

Když celou dobu všem ostatním lžete, začnete lhát i sami sobě. Předstírat. Přetvařovat se. Lhát. Skoro jsem zapomněla, kdo jsem.

Tento thriller, jehož děj je ukotven v prostředí elitní univerzity v Nové Anglii, slibuje mrazivý zážitek. Opravdu se od něj nebudete moct odtrhnout?

Kniha vypráví o skupině studentů, z nichž každý má svá tajemství, lépe i hůře se snaží předstírat, že je vše v pořádku, a že jejich jediným problémem je obstát u zkoušek a pořádně si užít party. Vypravěčkou je Malin Ahlberová, která stejně jako ostatní z jejích „přátel“ předstírá, že je obyčejnou nezajímavou studentkou. Školu si vybrala co nejdál od svého domova, Texasu, aby unikla traumatu z dětství souvisejícím se smrtí jejího bratra. Bolest z jeho ztráty se od té doby snaží rodičům kompenzovat tím, že je dokonalou dcerou se skvělými studijními výsledky. Najde si přátele, pro které se stane důvěrnicí. Když její blízcí trpí, nedokáže tomu jen nečinně přihlížet – usmyslela si, že jejím životním posláním bude bránit ty, kteří jsou příliš slabí, než aby to dokázali sami. Hodlá je bránit za cenu jakýchkoliv obětí, zcela bez ohledu na všechno a na všechny…

Kniha je čtivá, děj, který se střídá ve třech časových rovinách, plyne, ale vůbec by neuškodilo pár stránek ubrat. Bohužel se slibované mrazení nedostavilo, příběh postrádal dostatek dynamiky. Postavy vám nejspíše k srdci také moc nepřirostou. Spíše než do thrillerů bych knihu zařadila do kategorie young adult. Pokud ale toužíte po příběhu, který zahrnuje intriky, tajemství, studentské problémy, spoustu alkoholu a nějakou tu smrt, pusťte se do čtení.

Tajemství krve

Autor: J. T. Ellison

Děj knihy se točí kolem sedmnáctileté Mindy Wrightové, skvělé závodní lyžařky, která bojuje o kvalifikaci na zimní olympijské hry. Těžká havárie na sjezdovce ale její závod ukončí. Operace zlomeniny vede k odhalení ještě vážnějšího problému – leukémie.

Jako by nebylo dost na tom, že nedokončí sezonu, dokonce i její šance na zařazení do národního mužstva jsou nejisté. Je jí z toho všeho zle. Z toho hýčkání. Nedostatku pohybu. Z té bolesti, která jí sedí v kostech jako po nejhorším tréninku, ale není to taková ta příjemná únava, jaká se dostaví po přílišné námaze. Tahle únava je špatná. Neznámá. Vlastně ji cítila už nějaký čas, nejmíň několik měsíců před závody, ale když ji teď pojmenovali, je to mnohem horší.

Rakovina.

Mindy naléhavě potřebuje transplantaci kostní dřeně. Dárci bývají rodiče, ale testy ukáží, že není jejich dcera. Aby Mindy přežila, musí se rozplést klubko lží kolem jejího narození. Hledání pravdy rodinu rozdělí a aby její člen ochránil ta nejhlubší tajemství, odstartuje smrtelně nebezpečnou hru.

Hemoglobin, plasma, voda. Draslík, chlór, fosfor, sodík. Kyslík, oxid uhličitý, dusík. Je to krása. Je to vyvážená, dokonalá živina, jejíž pomocí tělo funguje. Dokud se ovšem nerozhodne zradit svého hostitele, jako se to stalo v případě Mindy.

Čtení této knihy je jako loupat cibuli – ne, není to tak nepříjemné a pravděpodobně ani plakat nebudete, ale odhalíte další a další vrstvy příběhu, které odkrývají čím dál více lží a tajemství. V Tajemství krve očekávejte spoustu rodičovské lásky, která ale vede k tragickým událostem. Kniha zahrnuje vážnější témata jako sebepoškozování, depresi a sebevraždu. Obsahuje možná až moc podezřelých náhod a děj bude pro mnohé čtenáře předvídatelný, ale i přesto si vás tento thriller něčím získá a vy budete hltat stránku za stránkou.

Za poskytnutí recenzních výtisků děkujeme nakladatelství Leda, kde můžete knihy také zakoupit.

Zdroj: Leda, Unsplash