• Beauty  • Budoucnost ve znamení sustainable kosmetiky. Jak se v ní vyznat?

Budoucnost ve znamení sustainable kosmetiky. Jak se v ní vyznat?

Budoucnost naší planety není lhostejná ani kosmetickým značkám. Ovšem není pravidlem, když se některá prezentuje jako udržitelná či přírodní, že tomu tak musí být. Už i spotřebitelé kosmetických výrobků jsou velmi obezřetní při výběru produktů, někteří stále tápou. Pojďme se podívat na pár bodů, které je důležité mít na paměti, pokud chcete podpořit udržitelnost a naši budoucnost. 

Sustainable kosmetika či „green“ kosmetika není pojmem vyloženě pro přírodní kosmetiku. Udržitelnost musíme chápat jako celou škálu aspektů – formulace, výrobní postupy, dále pak použité balení a mimo jiné i distribuci. Je ovšem známo, že co se složení produktů týká, tomuto bodu je věnováno velké pozornosti. Udržitelné kosmetické produkty využívají přírodní složky, které jsou vyrobeny z obnovitelných surovin.

Hlavní přísadou se tak stávají tzv. oleochemické látky – přírodní oleje (kokosový, arganový, avokádový nebo palmový,…), dále zemědělské rostliny nebo například i bakterie. Podle společnosti Acme-Hardesty se studií využití bakterií jako zdroje obnovitelné suroviny zabývá francouzská společnost Deinove. Ta použila bakterii deinococcus k vytvoření aromatických přísad a pigmentů.

Na co si dát při výběru pozor?

Laicky řečeno, pokud si nechcete hodiny číst složení, vyhledávejte ověřené značky, které se mohou pyšnit označením cruelty free, tedy ty, které netestují na zvířatech. Uvedly jsme složení, které je v souladu s udržitelným směrem, ovšem existuje i ta druhá varianta. Mezi ty, kterým bychom se měli vyhnout, patří dodnes i luxusní značky. (ne)Příkladem může být i CHANEL. Dále při výběru pomůže i zaměření se na obaly. Ekologičtější verze aka #stopplastům se vyznačuje obaly, které jsou ze skla nebo bioplastů (většinou tak bývá označeno). 

Podívejte se na značky, které jsou tou správnou volbou:

Proč myslet udržitelně?

Ač si to nikdo moc nepřeje slyšet, to, jak se každým dnem chováme k naší planetě, má veliký dopad na budoucnost… I přesto ale může zaznít otázka proč najednou začít. Důvody máme nejméně tři: ohled a zelenější dopad na naše životní prostředí, vyšší účinnost produktů a v neposlední řadě také dlouhodobé pozitivní účinky na náš organismus. První bod je zcela jasný. Velkou roli hraje samotné složení (oleochemické látky), šetrnější balení a výroba jakbysmet. Netoxické látky a přírodní složení se projeví i na vaší pleti. Složky, ze kterých je kosmetika vyráběna tak mají menší pravděpodobnost vyvolání podráždění pleti. S tím je spojený i další aspekt – zda-li vaši pleť dlouhodobě vystavujete účinkům syntetické kosmetiky. To může mít totiž nepříznivé dopady jak na vaše tělo, tak prostředí. Týkat se to může neelastické pleti, rychlejších projevů stárnutím atd.

Pokud člověk ale začíná s „udržitelným stylem života“, je v pořádku, když na všechno půjde postupně. V tomto případě platí heslo, že „i malý krůček se počítá“. Prvním krokem bývá uvědomění si, co vlastně udržitelná kosmetika znamená, čím se vyznačuje a co dokáže. Člověk se nejprve musí zorientovat ve složení a v tom, co je pro jeho pleť vhodné.

Zdroje: Acme-Hardesty

Zdroje fotografií: Unspash (foto: Ahmad Ebadi, Edward Howell), Twitter