• Lifestyle  • Dopřejte si nápoje Boha Slunce v podobě heřmánkové limonády anebo vína

Dopřejte si nápoje Boha Slunce v podobě heřmánkové limonády anebo vína

Heřmánek pravý je nenápadná bylinka s drobnými bílými kvítky, která snad roste na každičkém kroku, jak v lukách, na polích, tak i podél cest a lesů. Sice je to léčivka velmi nenápadná, ale o to víc nenahraditelná pro nás všechny, a kdyby neexistovaly žádné jiné bylinky, tahle by určitě všechny ostatní bylinky dokonale zastoupila po všech stránkách.

Ostatně ne nadarmo je také nazývána jako „všelék“ a to nejen pro malé děti, ale i dospělé. Hravě pomůže od křečí a bolesti břicha, nadýmání, průjmu, nejrůznějších vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků,  při nespavosti, bolesti ran a zubů; a mnoho dalšího.

Například Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha Slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a horkosti. Naopak ve středověku samotná vůně heřmánku pomáhala odhalovat čarodějnice, jež za jeho pomoci léčily nejrůznější nemoci; a také věřili, že heřmánek dokázal vzbuzovat lásku druhého pohlaví.

Samotný latinský název heřmánku „matricaria“ se odvozuje od latinského „mater“ – matka, protože ho většinou používali na léčení matky a ženy. Heřmánek má totiž velmi silné dezinfekční a protizánětlivé účinky, což je velmi důležité při léčení nejrůznějších nemocí všeho druhu.

A jak můžeme heřmánek používat?

Většinou používáme květy heřmánku na nejrůznější zdravotní problémy jako čaj, který popíjíme po doušcích; a jako kloktadlo jej lze použít při bolení zubů, ale i zánětů dutiny ústní a hrtanu.

Zevně využíváme jako o obklady na uklidnění  zejména při hojení ran, nejrůznějších kožních vyrážek, drobných alergií, popáleninách, a dokonale hojí jizvy.

Aby pleť byla krásně čistá a svěží, používáme denně na oplachování pleti odvar z heřmánku. Kdo nechce oplachovat, může se rozmazlovat heřmánkovou koupelí, kdy se jeho pokožka krásně zklidní.

Blondýnkám se doporučuje vlasy omývat v heřmánku, aby byly vitální, lesklé a svěží.

Heřmánek je „lékařem“ nejen lidí, ale i rostlin. Chceme-li, aby nám květiny ver váze déle vydržely, přidáme do vody trochu heřmánkového čaje.

A co si takhle vyzkoušet a udělat doma osvěžení v podobě heřmánkové limonády, jež v letním období pěkně vychlazená skvěle osvěží, anebo raději dáte přednost odpočinku a relaxaci při sklence heřmánkového vína? Ať už tak, či onak, přikládáme vám k možné realizaci oba skvělé recepty.

Heřmánková limonáda

Na limonádu budeme potřebovat jeden šálek květů heřmánku, 1 l vroucí vody, dva citróny, jednu limetku a jeden grapefruit, a pak dle libosti 3 lžíce třtinového cukru. Kdo nechce sladit cukrem, může tento cukr nahradit klasickým medem anebo javorovým sirupem.

Květy heřmánku zalijeme horkou vodou a necháme chvíli vyluhovat. Ještě horké scedíme a do nálevu z heřmánku přidáme vymačkanou šťávu z citrónů, limetky a grapefruitu. Dle libosti dosladíme buď cukrem, medem anebo javorovým sirupem.

Všechny suroviny pořádně promícháme a necháme pěkně zchladit. Podáváme vychlazené s ledem a lístky máty a meduňky.

Heřmánkové víno

Na přípravu heřmánkového vína budeme samozřejmě potřebovat 8 dl vína. Záleží na vás, jaké máte rádi, ale doporučujeme použít pokud možno červené a suché. Dále si připravíme malý šálek sušeného květu heřmánku, jednu lžíci nastrouhané citrónové kúry a samozřejmě nesmíme zapomenout i na sladidlo. Jako sladidlo použijeme 3 lžíce třtinového cukru, medu nebo javorového sirupu.

Všechny suroviny důkladně promícháme ve sklenici a pečlivě uzavřeme. Takto připravenou směs necháme ležet na chladném a tmavém místě přibližně týden.

Po týdnu víno scedíme přes plátýnko a  nalijeme zpět do láhve. Každý večer popíjíme jednu sklenku heřmánkového vína, neboť toto víno je skvělým prostředkem, jež vaše tělo a mysl dokonale uvolní od nahromaděného stresu a napětí. Opakuji, stačí pouze, pokud každý večer vypijete jednu tuto skleničku a budete relaxovat třeba nad nějakou dobrou knihou, anebo se svojí drahou polovičkou…. to už nechám na vás.

 

Zdroj: Zdraví z Boží lékárny od Maria Treben

Zdroje Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6