• Lifestyle  • Co dělat za časů koronaviru

Co dělat za časů koronaviru

Karanténa – den „užaninevímekolikátý“. Mnozí máme home-office, navštěvujeme online přednášky, staráme se o děti, které teď nemůžou chodit do školy, šijeme roušky, zíráme do stropu. Odpadly nám všechny venkovní aktivity – cestování do práce, vysedávání v barech a kavárnách, chození do kina či divadla. Nevíte, co dělat? Bojíte se, že se doma zblázníte? Přečtěte si naše tipy.  

Nedělat nic je také v pořádku

Předtím, než vás zaplavíme inspirací na to, do jakých aktivit se pustit a jak si udržet dobré psychické i fyzické zdraví, chtěli bychom říci, že jsme si vědomi (a sami to občas pociťujeme), že aktuální situace na všechny vyvíjí silný tlak a ne každý to může dobře zvládat. Odpočívejte, nemusíte začít každé ráno cvičit jógu, protože to dělají ostatní, vyvařovat, abyste se zavděčili partnerovi, vyčistit každý kout. Odpočinek jako takový je také důležitý. Pro lidi se sklony k úzkostem je to teď obzvláště náročné – bojovali s tím, aby chodili ven, do práce, mezi lidi, možná se jim to konečně povedlo a najednou jsou zavření doma – se svými myšlenkami, které často nejsou příjemné. Pokud sami nepatříte do této skupiny lidí (i když teď úzkosti mnohdy doženou i jindy silné jedince), ale máte je mezi svými blízkými, nenuťte je k přílišným pracovním výkonům, zkuste jim pomoci, udělejte jim něčím radost. Podporujte se navzájem. Někdy jen chcete zůstat v posteli a nevylézt – tak nevylézejte – ale nepraktikujte to každý den, všeho s mírou.

Soustřeďte se na pozitiva

S opatřeními a zákazy se spousta věcí zkomplikovala. Lidem se hroutí byznys, OSVČ (ne)doufají v podporu… ale to všichni víme. Snažte se na své starosti aspoň na chvíli zapomenout, soustřeďte se na pozitiva a dělejte si radost z maličkostí. Pusťte si do bytu světlo, užívejte si slunečné dny, připravujte si pomalé snídaně, uvědomte si, co vás dělá šťastnými – zodpovězte si to v hlavě nebo si to napište – buďte rádi, že máte střechu nad hlavou a máte karanténu kde trávit, lednici a spíž máte plnou (popřípadě stále můžete jít nakoupit), zlepšuje se ovzduší, příroda se mohla po dlouhé době nadechnout a až odložíme (snad brzy) roušky, budeme si užívat čistší vzduch.

Poznávejte se

Najděte si čas na sebe a své myšlenky, poznávejte se, začněte si psát deník – kdo ví, třeba se u svých zápisků z karantény ještě zasmějete. Nyní si uvědomíte, jaké věci nejsou samozřejmostí a že bez nich možná dokážete v pohodě žít. Jakékoliv vztahy jsou založené na komunikaci. V uspěchaných dnech často přicházíme na to, jak málo s určitými lidmi – i těmi, se kterými sdílíme domácnost – mluvíme. Proto veďte dlouhé a hlubší hovory s rodinou, partnerem nebo spolubydlící. Nejspíš zjistíte věci, které jste o nich nevěděli.

Tip redakce DailyStyle.cz: Vyzkoušejte FuelBox – krabičku kartiček s otázkami, které vám dají možnost i k několikahodinovým konverzacím. FuelBox vytvořila Norka Berta Lende Røed společně s odborníky, psychology a terapeuty. V angličtině ho pořídíte ve verzi pro páry, rodinu nebo kamarády. U nás v Česku můžete v podobném duchu pořídit např. karty Podle sebe. Nebo se těmito zázračnými kartami můžete inspirovat a vytvořit si vlastní.

Posilujte tělo i mysl

Až teď, když bychom měli zůstat sedět doma, si uvědomujeme, jak moc jsme se předtím hýbali, kolik kilometrů jsme denně nachodili. Nezapomínejte si každý den pohyb dopřát, tělo vám to vrátí. Choďte na procházky (s rouškou), protahujte se, cvičte – doporučujeme např. FITFAB Strong, cvičební program a videa od Péti Elblové nebo jógu s Bárou Sedlákovou.

Otužujte se. Pouštějte na sebe pravidelně studenou sprchu – probudí vás a posílíte imunitu.

Meditujte.

Využijte čas k sebevzdělávání

Někteří z vás už tak tráví hodiny připojení na online přednáškách, dopisují bakalářské a diplomové práce, připravují se ke státnicím nebo máte na starost jinou práci. Ale vždy je fajn se v něčem posunout, rozšířit si obzory, naučit se něco nového. Tak kdy jindy než teď. Čtěte a čtěte. Několik tipů na knihy, po kterých teď sáhnout, najdete v našem dřívějším článku.

Poslouchejte podcasty a sledujte zajímavá videa jako TED talks nebo zůstávejte v obraze a poslouchejte různorodé rozhovory na DVTV.

Sledujte tutoriály na YouTube. Přihlaste se na nějaký online kurz – pokud si troufáte, můžete zkusit některý z kurů od Ivy League.

Buďte kreativní

Kreativitě se meze nekladou. Můžete začít tím, že si u seriálu budete vybarvovat omalovánky nebo kreslit něco vlastního. Vyrábějte doplňky z korálků, pomalujte si plátěnku, vytiskněte si nebo si nechte vyvolat fotky a vytvořte scrapbook. Piště – ať už deník, fejetony, poezii, povídky. Nebo na vás v počítači čeká rozpracovaná kniha?

Udělejte si doma pořádek

Když už doma trávíte tolik času, asi by se hodilo tam mít uklizeno. Pusťte se do toho s vervou a pečlivě. Vyprázdněte police a skříně, utřete prach, zbavte se nepotřebných věcí, vytřiďte šatník. V uklizené domácnosti se vám bude i lépe soustředit. Přesaďte pokojovky nebo si do bytu nějakou zeleň pořiďte.

Kouzlete v kuchyni

Užívejte si čas strávený vařením. Zkoušejte nové recepty a chutě, experimentujte. Pečte. Jezte beze spěchu. Zkuste zlepšit váš jídelníček. Nezapomeňte, že doma máte pravděpodobně menší kalorický výdej, tudíž tomu přizpůsobte stravu a velikost porcí. Pokud jste byli zvyklí moc nevařit a spíše na jídlo chodit do restaurací a kaváren, po čase stráveném doma zjistíte, kolik lze ušetřit. Své oblíbené podniky samozřejmě můžete v těchto zlých časech podpořit a něco si z jejich nabídky objednat a nechat dovézt, popřípadě si udělat procházku k jejich výdejnímu okénku.

Setkávejte se s přáteli – online

Jste člověk, který se potřebuje socializovat? Chybí vám povídání s přáteli? Tak proč neudělat videohovor – přejeme vám stabilní wifi připojení. Když už byla výše řeč o těch podnicích – můžete s přáteli zkusit simulovat sezení v kavárně nebo v baru. Připravte si něco dobrého k pití, nějaké občerstvení, pusťte si na pozadí hudbu, která navodí atmosféru určitého místa.

Kultura i z gauče

Doma není nutné rezignovat ani na kvalitní umění. Do muzea nebo galerie se můžete „zajít“ podívat i online. Virtuální prohlídky nabízí přední světová muzea jako British museum v Londýně, Národní galerie ve Washingtonu a další. Online formou otevřelo i Národní muzeum v Praze a dále nezapomeňte na online sbírky Moravské galerie v Brně nebo na virtuální prohlídky a výběr z toho nejlepšího ze sbírek Národní galerie v Praze.

Sledujte také sociální sítě divadel, některá z nich vysílají představení online.

Držte se – je a ještě to bude náročné, ale nějak se to zvládne. Jsme v tom společně. Přejeme hodně zdraví a pevné nervy. A kdo ví, možná se někteří z nás sejdou v létě „spokojeně“ na Mácháči.

Zdroj: Unsplash