• Lifestyle  • Jak na boj s prokrastinací?

Jak na boj s prokrastinací?

Fenomén, který mnohým není třeba dlouze představovat. Číhá na nás na každém kroku, obklopuje naši mysl a drží se nás pevněji, než bychom uvítali. Prokrastinace. Bojujeme s ní všichni. A tak jsme pro vás sepsali několik typů, jak na ni (aspoň částečně) vyzrát a být produktivnější. Práce ještě chvíli počká, nejdříve si přečtěte tento článek.

Také se vám stává, že neustále odkládáte povinnosti a poté se s nimi musíte potýkat na poslední chvíli? Strávíte hodiny sledováním seriálu nebo (v lepším případě) úklidem bytu místo toho, abyste dokončili projekt, napsali další stránky diplomky nebo jen vyřídili pár nepříjemných pochůzek či telefonátů? Cítíte se marně, máte špatné svědomí? Nejste líní, ale spíše se bojíte. Nepříjemností. Selhání. Prokrastinujete.

Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu. – Mahátma Gándhí

Petr Ludwig, který už zhruba 10 let tuto problematiku studuje, ve své knize Konec prokrastinace uvádí, že ji nemůžeme zaměňovat ani za odpočinek. Proč? Když odpočíváte, dočerpáváte energii. U prokrastinace je tomu právě naopak – přicházíte o ni.

Jak tedy proti prokrastinaci bojovat? Každému vyhovuje něco jiného, ale doufáme, že se některými z níže uvedených tipů inspirujete a pomůžou vám.

Stanovte si cíle a priority

Pokud chcete být v něčem produktivní, potřebujete vědět, proč to děláte, měli byste mít motivaci. Vytyčte si cíle, myslete na výsledky – ale opatrně, abyste se nepřemotivovali. Nedávejte si až moc vysoké cíle, jinak hrozí, že budete zklamaní, začnete se vzdávat a vaše produktivita se tím v daném směru sníží. Neříkáme, že byste si měli naplánovat celý život, ale rozhodně vám pomůže se zamyslet nad tím, čeho byste chtěli dosáhnout třeba za půl roku. Určete si priority – nejde přece dělat všechno na 100 %.

Dělejte co vás baví

Víme, že není možné se neustále věnovat jen věcem, které nás baví. Je ale důležité mít každý týden naplánovaných aspoň pár aktivit, které vám dělají radost. Vše potom půjde lépe. A když se vám bude dařit plnit jednotlivé (i méně příjemné) úkoly, daná činnost vás pohltí, začne vám dávat smysl a stane se navíc součástí vaší práce, dostanete se do takzvaného flow.

Vědomí, že brzy zemřu, je nejdůležitějším nástrojem, který mi pomáhá činit zásadní životní rozhodnutí. Protože téměř všechno – veškerá vnější očekávání, veškerá pýcha, všechen strach z trapnosti nebo neúspěchu – se tváří v tvář smrti ztratí a zůstává jen to, co je opravdu důležité. Vědomí, že zemřete, je nejlepší způsob, jaký znám, jak nespadnout do pasti přesvědčení, že máte co ztratit. Už teď jste nazí. Není důvod nejít za svým srdcem. – Steve Jobs

Plánujte, pište si to-do listy

Ať už s pomocí stylového diáře nebo elektronicky, zapisujte si, co je potřeba udělat a kdy máte jakou schůzku. Nejen že nezapomenete, ale zároveň vás to s vyšší pravděpodobností přinutí svým závazkům dostát.

Ne každému to-do listy vyhovují (někdo je z nich ještě více ve stresu), ale mnohdy pomáhá si sepsat úkoly na daný den (týden) a mít tento seznam na očích. Není pak hezký pocit, když si je můžete postupně odškrtnout?

Raději více menších úkolů než jeden obří strašák

Do větších a náročnějších projektů se člověku většinou moc nechce. Neví, kde začít. Bojí se, neboť s dlouhodobějším a složitějším úkolem přichází větší zodpovědnost… a možnost bolestivějšího selhání. Proto doporučujeme postupovat po menších krocích a nesnažit se udělat všechno hned.

Nečekejte, neodkládejte

Jak se říká „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“ (a už vůbec ne to, co máte již naplánované, pokud nejde o výjimečnou situaci). V první řadě vyzkoušejte jeden skvělý trik – pravidlo pěti minut. Vše, co netrvá déle než pět minut, udělejte hned. Budete koukat, kolik si za krátkou dobu odškrtnete položek z to-do listu.

Zatímco ztrácíme čas váháním a odkládáním, život utíká. – Seneca

Dávejte si vlastní deadliny

Stává se, že termín odevzdání práce máte daný, ale často je vám jen řečeno, ať to uděláte „v blízké době“, „během týdne“ apod. Stanovte si vlastní deadliny a podle toho si váš výkon uzpůsobte. Je dobré si pro sebe určit předtermíny, tím zvyšujete šanci, že nebudete danou věc dělat na poslední chvíli.

Vstaňte včas z postele a nepodceňujte spánek

Občas se stane, že nikam nemusíte, a tak půlku dne prolenošíte. Pokud jste (nejen) freelanceři a lidé, kteří pracují z domova, určitě s tím také máte někdy problém. Snažte se vstávat brzo. Bude vám připadat, že jste toho udělali více, dříve splníte své denní cíle a večer si můžete s absencí špatného svědomí např. pustit film, otevřít knížku nebo jít na skleničku s přáteli. A nezanedbávejte spánek, který je pro správnou funkci těla a mozku velmi důležitý.

Prostředí

Snažte se doma udržovat pořádek, pracovní stůl mějte uklizený a přehledný, nepořádek vás potom nebude zbytečně rozptylovat a nestane se vám, že budete ztrácet čas dlouhým hledáním poznámek, sešívačky, zvýrazňovačů atd. Svůj pracovní koutek si zútulněte podle toho, jak je vám to příjemné – pořiďte si vonné svíčky, kreativně si vyhrajte s nástěnkou (připevněte si na ni např. motivační citáty, dokumentaci vašich úspěchů nebo si vytvořte moodboard vašich životních cílů a snů). Doporučujeme občas pracovní prostředí obměňovat. Neseďte jen doma nebo v kanceláři, zajděte si do kavárny, knihovny, přesuňte se ven na vzduch, ať už sami nebo ve společnosti studijních parťáků a kolegů z práce. Změna stimuluje kreativitu.

Nikdy nedopusťte, abyste kvůli dočasné demotivaci přišli o všechno, čeho jste do té doby dosáhli.

Vzájemně se motivujte s přáteli a kolegy

Práci si zpříjemněte

I když je pro vás práce občas utrpením a zrovna se věnujete činnosti, která vás nebaví, aspoň si ji zpříjemněte. Hledejte i v negativech pozitiva. Doneste si k počítači hrnek dobré kávy nebo něco sladkého. Pokud vám více nevyhovuje klid, pusťte si hudbu. Za odvedenou práci se odměňujte (ale samozřejmě s mírou).

Nezapomínejte na pauzy a odpočinek

Digitální detox

Nenechte se rozptylovat sociálními sítěmi. Buďte chvíli offline.

Aplikace, které vám s produktivitou pomůžou:

  • Toggl – měřič času, který hlídá, jak dlouho děláte daný úkol.
  • Forrest – zasaďte strom a nechte ho růst během doby, co se soustředíte na práci. Za nás to určitě pomáhá.
  • Bright To-Do – pro tvorbu to-do listů.
  • AppBlock – dočasně zablokujte jakoukoliv aplikaci, která vás vytrhává z práce (kromě konkrétního času a dne si můžete nastavit i lokaci, ve které nechcete být rušeni).
  • Cozi – umožní vám naplánovat den. V aplikaci si můžete nastavit i rodinné sdílení, aby s vašimi časovými možnostmi byli seznámeni i vaši blízcí.
  • Evernote – skvělý na poznámky a to-do listy.
  • Pocket – často vás při práci zaujme nějaký článek nebo video? Nenechte se jimi rozptylovat, uložte si je a vraťte se k nim později.
  • MindMeister – pro tvorbu myšlenkových map.
  • Procraster (placená) – pedantská aplikace, která vás opravdu přinutí něco dělat (pokud se na ni dříve nenaštvete a nevypnete ji). Když přijde čas plnění úkolu a vy se mu i přes upomínky bráníte, začne se ptát proč. Poté, co se svěříte s obavami z neúspěchu, přiznáte chybu nebo fakt, že nevíte kde začít, se Procraster vytasí s chytrými radami a plánem jak úkol splnit nebo přijde s náhradním řešením.

Výmluvná rada na závěr – neprokrastinujte boj proti prokrastinaci!

Zdroje: 1, Pixabay, Unsplash