• Lifestyle  • Jak na novoroční předsevzetí?

Jak na novoroční předsevzetí?

Na Velikonoce malujeme vajíčka, pleteme pomlázky, pečeme mazanec. Na pálení čarodějnic stavíme vatru a symbolicky pálíme čarodějnici. Na prvního máje se líbáme pod rozkvetlou třešní. Na dušičky zapalujeme svíčky za zemřelé… zkrátka s různými svátky a mimořádnými dny máme spojené různé tradice a zvyky. Výjimkou není ani Nový rok, na jehož začátku si velká část z vás dává předsevzetí.

Předsevzetí vzniklo z řeckého slova proairesis a znamená svobodnou volbu, takový závazek, co bychom v tom novém roce chtěli změnit, co bychom chtěli splnit. Nejčastějšími předsevzetími jsou, že zhubneme, přestaneme kouřit, nebudeme mluvit sprostě, omezíme píí alkoholut, že si najdeme partnera, že začneme víc cvičit, že si našetříme nějaké peníze nebo že dostudujeme.  Ne každý však své předsevzetí dokáže dotáhnout do konce. Jak to udělat, abyste svá předsevzetí splnili? Tady je pár tipů.

Stanovte si jedno, maximálně dvě předsevzetí

U předsevzetí platí čím méně, tím lépe. Pokud ho chcete opravdu splnit, nemá smysl přepínat své síly tím, že si jich stanovíte více než je zdrávo. Ideální je vybrat si jeden, maximálně dva cíle, které jsou pro vás opravdu důležité, a uděláte vše pro jejich splnění.

Vyberte si takové předsevzetí, které je pro vás reálně splnitelné

Toto úzce souvisí s prvním bodem. Pokud si stanovíte předsevzetí, volte takové, které je pro vás reálně splnitelné. Pokud už na začátku pochybujete, zda jej zvládnete, je velmi pravděpodobné, že jeho plnění během roku vzdáte, protože nebudete motivovaní.

Udělejte si plán

Stanovte si měsíc po měsíci, týden po týdnu jednotlivé kroky, které vám pomohou daný cíl splnit, protože důležitý není jen cíl, ale hlavně cesta k němu. Hlavní je nepřepálit start. Pokud se např.: rozhodně přestat kouřit, začněte pomalu snižovat počet vykouřených cigaret denně, o jednu, o dvě, až pak nastane den, kdy si nezapálíte. Jakmile z jednoho extrému (kdy vykouříte x cigaret denně) skočíte k dalšímu extrému (ani jedna cigareta), je velká pravděpodobnost, že své předsevzetí nedodržíte. Udělejte si proto plán.

Přizvěte odborníka

Chystáte si zpevnit postavu, zhubnout, začít podnikat? V tomto případě se vyplatí pozvat si odborníka, který vám s tím pomůže a vytvoří vám plán na míru.

Buďte trpělivý

Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší. Nemá cenu snažit se vše urychlit. Čím víc trpěliví budete a půjdete krok po kroku, tím je větší šance, že své předsevzetí splníte a udržíte. Nesnažte se nic urychlit. Např.: pokud se rozhodnete zhubnout, ze začátku to třeba nepůjde podle vašich představ, ale nevzdávejte to :).

Informujte o svém záměru okolí

Věřte, že vám velmi pomůže, když o svém záměru řeknete okolí. Dají vám potřebnou odvahu a oporu, ale hlavně budou vědět, že vás nemají lákat například na cigaretku (pokud budete chtít přestat s kouřením) nebo na party (když máte před důležitou zkouškou ve škole).

Najděte si „sparing” partnera

Ve dvou se to lépe táhne, zkuste si proto najít někoho, kdo bude mít stejný záměr jako vy. Budete se vzájemně podporovat, hecovat, radit se a motivovat. Může to být někdo z kamarádů nebo můžete někoho pomocí sociálních sítích.

Nevzdávejte to

I když to nebude lehké a budete mít momenty, kdy to bude chtít vzdát. Nedělejte to. Věřte si, řiďte se dle plánu a nevzdávejte to. Odměnou vám za to bude splnění vašeho předsevzetí.

Zdroj: Pexels