• ppl talk  • Jan Poborák: „Samotného mě zajímalo, jak se správně cvičí a jí.“

Jan Poborák: „Samotného mě zajímalo, jak se správně cvičí a jí.“

Fitness trenér Jan Poborák alias Poby nám prozradil, jaké zásady dodržovat, abychom byli zase o krok blíž k vybudování vysněné postavy a celkově zdravějšímu životnímu stylu. Můžete si s ním zacvičit a nutričně vyvážené jídlo vám dokonce sám připraví ve svém SUN SHOT Superfood Baru.

Co tě přivedlo ke zdravému životnímu stylu?

Spíš se jednalo o potřebu hýbat se a asi to byly tři věci: Zaprvé jsem člověk, který neumí být chvíli na místě. Už jako dítě jsem neposeděl a běhal pořád někde venku a sportoval. V pozdějším věku, kdy jsem si vydělával modelingem, jsem si chtěl udržet sebevědomí při pohledu do zrcadla. A zatřetí jsem už od mala viděl na starších lidech, jak jsou na tom hodně špatně fyzicky, a slíbil jsem si, že nedopadnu jako oni. Zdravý životní styl pak přišel tak nějak sám, ale nic se nesmí přehánět HAHA 🙂

Vzpomeneš si na začátek své fitness cesty? Kdy ses cvičení začal věnovat profesionálně?

No jasně. Na jaře to budou teprve tři roky, co jsem si udělal vzdělání trenéra fitness, kulturistiky a výživového poradenství. Samotného mě zajímalo, jak se správně cvičí a jí, a chtěl jsem se učit něčemu novému.

Co všechno můžeš klientům nabídnout? Specializuješ se např. na nějaký druh tréninku?

Mojí specialitou jsou tréninky High Intensity Interval Training na nakopnutí metabolismu, posílení a vyrýsování svalů a hubnutí. A pak Breakletics – mix posilování s vlastní vahou a break dance. Je to zábava a hodně velká makačka! Ale většinu tréninků s klienty jedu na klasických strojích nebo v létě venku. Každopádně se snažím s každým dělat od všeho trochu, aby tělo i mysl dostávaly stále nové impulsy a klienti se nenudili.

Kdo nejčastěji využívá tvých služeb?

Z nějakého důvodu se mnou chtějí klienti spíše vyrýsovat, hubnout. Asi proto, že sám nejsem obrovský nasvalený kulturista – ani nechci být.

Kromě individuálních tréninků děláš i instruktora skupinových lekcí, třeba v John Reed Fitness vedeš lekci Beach Body Burn. Co mohou zájemci od její návštěvy očekávat?

BBB je právě forma cvičení HIIT. Cvičí se na energickou hudbu v intervalech 40 s cvik, 20 s pauza, s činkami i bez. Je to docela náročné… i pro mě HAHA 🙂 ale účinné na celkovou fyzičku.

Jak docílit toho, aby byl trénink opravdu efektivní?

Trénink je efektivní v případě, že klient není líný a chce makat a dělat přesně to, co mu řeknu. Ale musím se přiznat, že je to spíše výjimka. Mám spoustu klientů, kteří díky mně shodili pár kilo a trochu se zpevnili a takhle jim to stačí. Potom za mnou chodí si to udržet a pokecat si, a to je taky v pořádku 🙂

Jaké jsou podle tebe největší chyby, kterých se lidé při cvičení (nejen) ve fitku dopouští?

Nenechají si poradit od odborníka a cvičí, někdy i spoustu let, sami bez dohledu.

Tip: V aktuální době, kdy jsou fitka zavřená, je potřeba si dát do těla doma. Poby vám s tím pomůže. Již brzy se k němu můžete každou neděli připojit skrz Instagram na online lekci domácího cvičení.

Při budování vysněné postavy hraje roli nejen cvičení, ale i strava. Vím, že je to v jistých věcech individuální, ale máš nějaké základní tipy, kterými by se lidé měli řídit, když se chtějí zdravě stravovat?

Určitě mám. Je několik základních a lehkých pravidel, které jsou udržitelné pro všechny a dlouhodobě dělají zázraky. Hlavně zvýšit příjem bílkovin (cca 1–2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti), snížit sacharidy, pokud hubnete, a hlavně vyměnit zprocesované sacharidy (bílé těstoviny, knedlíky, bílá rýže, cukr, omáčky s moukou) za nezpracované s vlákninou (quinoa, hnědá rýže, pohanka, zelenina…), pít hodně vody (cca 3 litry denně je ok) a párkrát do týdne si dát 16hodinový půst na detoxikaci organismu. A nebát se tuků. Zdravé tuky (rybí, z ořechů a semen) jsou velmi přínosné. A na závěr: nestresovat se kvůli nedůležitým věcem!

Co je podle tebe tím nejzákeřnějším nebo nejhloupějším mýtem ve výživě?

Že tuky jsou špatné a ovocné džusy z krabice jsou zdravé.

Společně s partnerem jste ve Slavíkově ulici otevřeli vlastní podnik SUN SHOT Superfood Bar. Přiblížil bys nám jeho koncept?

Moc rád. Oba jsme trenéři a už jsme nevěděli, kam se jít normálně najíst během dne, abychom nejedli pořád to samé a dali si něco nutričně vyváženého a zdravého, po čem budeme mít energii na zbytek dne. Zjistili jsme, že takový koncept restaurace v Praze neexistuje. A to bydlíme na Vinohradech, kde je fajn food scéna. Je to velmi běžné v zahraničí, ale u nás stále ne, a přitom špatná strava je hlavním důvodem špatného zdraví v pozdějším věku. Tak jsme se rozhodli si to místo otevřít sami 🙂

Nabízíme zdravé jídlo pro všechny typy lidí, ale nejvíc u nás chutná těm aktivním, které už nebaví jíst těžká mastná hospodská jídla nebo přesolené jídlo v asijských bistrech. U nás jídlo na počkání upravíme podle požadavků klienta, pokud je např. vegan, na paleo nebo ketogenní dietě atd. Není to problém. Navíc u nás víte, kolik makroživin má každá porce. Jídla jsou na bázi tzv. superpotravin, většinou ve dvou velikostech a opravdu ho nešidíme levnými ingrediencemi. Máme vynikající kávu a sami si dovážíme z Amazonie čisté açaí ve zmrzlé formě, ze kterého děláme supersmoothies a smoothie bowls. Proto název Superfood Bar.

Jak velkou ránu vašemu podnikání uštědřila covidová opatření? Objevili jste na této nepříjemné situaci naopak i nějakou světlou stránku?

Uhodila tvrdě. U nás je to znásobeno tím, že jsme nový podnik a nový koncept stravování, bez zajeté klientely ještě v tomto září. Naštěstí se zákazníci rádi vrací, ale pomoc, kterou stát nabízí, nestačí. Rozhodně nemáme klidné spaní. Věříme však ve světlou budoucnost.

Jako pozitivní věc můžu snad zmínit jen to, že nás ta situace donutila během pár týdnů vytvořit skvělý a přehledný web, na kterém najdete e-shop s různými ekologickými produkty, jako jsou naše kokosové misky a příbory nebo káva, i rozvozové menu s přímou platební bránou.

Tělo i mysl potřebují regenerovat. Jak relaxuješ?

Ano, to určitě musí. A říkám to stále všem, že ničeho nesmí být moc a vše musí být v rovnováze. Proto si občas rád dám drink v dobrém baru a najím se dobré pizzy nebo steaku. Miluju filmy, ale nejvíc výlety a sport.

Jaká je tvoje oblíbená příchuť proteinu?

Určitě jablkový koláč s drobenkou od značky MyProtein. Rozmixujte ho se zmrzlým banánem a kokosovým mlékem a jste v ráji! HAHA 🙂 Nebo si skočte do mého vinohradského bistra, kde ho během minuty dostanete.

Tip: Při nákupu na myprotein.cz můžete využít slevový kód COACHPOBY.

Co je tvým životním cílem?

Nenudit se, nebýt na nikom existenčně závislý, zároveň být trochu užitečný pro lidi a planetu a svojí existencí nikoho neotravovat. Zažít toho co nejvíc. Zatím se to, myslím, dost daří 🙂

Pokud vás obsah rozhovoru zaujal a chtěli byste se o Janu Poborákovi dozvědět více, sledujte ho na Instagramu.

Zdroje: Irena Bártíková, SUN SHOT