• Gastro  • Letní detox? Zkuste tyto nápoje!

Letní detox? Zkuste tyto nápoje!

Léto je konečně tu, a tak je nejvyšší čas na detox Vašeho těla. Po zimě a jaře je naše tělo unavené, takové bez energie. Tyto stavy nám mohl způsobit nedostatek sluníčka, krátké dny (vstávali jsme za tmy, vraceli se domů za tmy).  A co je pro takovou očistu a návrat energie ideální? Přeci detoxikační nápoje. Vyberte si, který je vám libo.

Nápoj s kustovnicí

Kustovnice čínská neboli goji je velmi silný antioxidant a je tedy pro detoxikační nápoj jako stvořená. Obsahuje 500x více vitaminu C než pomeranč. Dle čínské medicíny prodlužuje život a zpomaluje stárnutí.

Budete potřebovat:

– 50 g zázvoru půl hrnku kustovnice (goji)

– 6 malých citrónů

– 2 lžičky medu

– 1 hrnek vody

Postup: Postup je velmi jednoduchý. Všechny ingredience rozmixujte v mixéru, sceďte, abyste dostali čistý nápoj a popíjejte po celý den.

Ranní start

Pokud nepatříte mezi milovníky „vodových” detox nápojů, tak právě pro vás je určen hutnější nápoj pro ranní nabuzení.

Budete potřebovat:

– jeden bílý jogurt

– 5 kuliček bílého hrozna

– 150 g jahod

– sklenic čerstvě vylisované pomerančové šťávy

Postup: Postup je opět je více než jednoduchý. Všechno rozmixujte a můžete pít.

Obnovení imunity

Imunita hraje nezaměnitelnou roli při obraně organismu v boji proti antigenům přicházejícím jak z vnějšího tak vnitřního prostředí. Pro její obnovu je skvělá kombinace ananasu a bílého zelí. Ananas svou kombinací betakarotenu, bromelinu, síry a vitamínu C působí jako antioxidant a bílé zelí obsahuje vitamín  C, K ,E ,provitamin A, spoustu minerálů a dalších pro tělo prospěšných a důležitých látek a tím působí pozitivně na obranyschopnost organismu.

Budete potřebovat:

– ½ ananasu

– ¼ hlávky bílého zelí

Postup: Obě suroviny očistíme a rozmixujeme. Vzniklou šťávu můžeme doplnit o kousek čerstvého zázvoru, případně několik lístků čerstvé máty.

Trávící očista dočista

V zimě náš trávící systém dostal pěkný záhul. Krmili jsme ho těžkými jídly, napájeli litry ne úplně zdravého pitiva. Teď je ideální dopřát mu nápoj, který nám skvěle obnoví mikroflóru trávícího traktu a nastartuje náš organismus na „jarní stravování”.

Budete potřebovat:

– 4ks středně velkých jablek (zbavených jádřinců)

– 1 plnou hrst čerstvého baby špenátu

– 2 polévkové lžíce rebarborového pyré

– olivový olej s chilli

Postup: Jablka odšťavněte a vzniklou šťávu nalijte do mixéru. Přidejte špenát a rebarborové pyré. Vymixujete do smoothie. Dle chuti můžete přidat mátu či šťávu z limetky. Pro větší efekt nakapejte několik kapek extra panenského olivového oleje parfémovaného s chilli.

Detox z jablek

Jablka patří v naší republice k jedním z nejoblíbenějších ovocí a to je dobře. Nejen, že skvěle chutnají, ale mají pro tělo i mnoho prospěšných látek, jakým je vitamin C, vitamin B, hořčík nebo třeba železo. 

Budete potřebovat:

– lžíci jablečného octa

– vodu

– skořice

Postup: Nejjednodušším nápojem jaký si můžete připravit je, když lžíci jablečného octa promícháte se sklenicí vody. Pro fajnšmekry ještě můžete dozdobit špetkou skořice.

Energetický džus

Pro ty z vás, kteří holdují spíše zeleninovým šťávám je ideální následující recept plný vitamínu, železa a další důležitých látek skvělých pro očistu.

Budete potřebovat:

– 3 mrkve

– 3 řapíkaté celery

– 1 hrst špenátových listů

– 1 hrst listové petržele

Postup: Všechny ingredience rozmixujte v mixéru a zeleninový zázrak je na světě.

Zelené smoothie

Zelený čaj pomáhá tělu dobře detoxikovat. Dopřát si ho můžete nejen ve formě teplého nápoje, ale také jako zelené smoothie.

Budete potřebovat:

– půl šálku vychladlého zeleného čaje

– šťávu z půlky citronu

– 1 banán

Postup: Všechny ingredience rozmixujeme mixérem do smoothie a pijeme.

Železitý zázrak jménem pampeliška

Pampeliška neboli smetánka lékařská je cenným zdrojem vitamínů A, B, C, D, betakarotenu a minerálů. Obsahuje dokonce dvakrát více železa než špenát.

Budete potřebovat:

– Lístky pampelišky

– jablko, větší pomeranč

– půlku citronu

– med

– kelímek bílého kefíru

Postup: Lístky pampelišky rozmixujeme spolu s jablkem a pomerančem. Přidáme šťávu z citronu a kelímek kefíru.

Kopřivový zázrak

Kopřiva je jednou z jarních bylinek, kterou byste rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku. Obsahuje totiž vitamin A, vitamin B i vitamin C a železo. Má blahodárné účinky na čištění organismu, na trávicí trakt, při zánětech dýchacích a močových cest. Na konci dubna tedy vyrazte na její sběr a připravte si z ní čistící smoothie.

Budete potřebovat:

– Hrst mladých kopřivových lístků

– dvě jablka

Postup: Jablka omyjte, zbavte jádřinců, pokrájejte na menší kostičky. Kopřivy nasekejte a spolu s jablky dejte do mixéru. Přidejte 1-2 sklenice vody a rozmixujte.

Zdroje: 1,2,3,4