• Lifestyle  • Natrhejte si psí jazyky a vyzrajte na všechny zdravotní neduhy, co vám znepříjemňují život

Natrhejte si psí jazyky a vyzrajte na všechny zdravotní neduhy, co vám znepříjemňují život

Jitrocel kopinatý je nenápadná bylinka, které pro mnohé z nás spíše než léčivku představuje obtížný plevel, s kterým se můžeme setkat všude na polních a lučních cestách, zahradách, v lesích a prakticky všude na celém světě.

Kdybychom ale věděli, jak moc je to vzácná a všestranná bylinka, a kolika zdravotních neduhů dokáže nemocné tělo zbavit, určitě bychom si jí daleko více vážili, stejně tak jako naše moudré babičky a prababičky. A moc dobře věděly proč!

Občas jitrocel pojmenovávaly lidovými názvy jako olověný jazýček, psí jazyk, beraní jazyk, myší ocas, jazýček, celník ranocel či král cest.

„I ty, jitroceli, matko rostlin, otevřená k východu, mocná v nitru, přes tebe hrkotají vody, přes tebe jezdí ženy, přes tebe jezdí ženiši,

nad tebou odfukují býčkové. Všem jsi vzdoroval a stavil ses jim na odpor. Tak odporuj i jedu, nákaze a zlu, které přicházejí do kraje.“

(Anglosaská óda opvěvujídí devět rostlin, mezi nimi i jitrocel)

Jitrocel se na prvém místě užívá při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, ba dokonce i při tuberkulóze plic.

Přírodní léčitel a znalec velké léčivé síly rostlin a bylinek, známý švýcarský farář Künzle o něm píše následující: „Použít možno celý jitrocel, všechny jeho druhy a to kořeny, listy, květy i semena. Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina. Proto je důležitý pro ty lidi, kteří mají špatnou krev nebo málo krve, slabé plíce a ledviny, bledý vzhled, kteří dostávají vyrážky a lišeje, kteří pokašlávají, chraptí, zůstávají hubení jako koza i tehdy, když je ponoříme do másla. Na nohy postaví se slaboučké děti, které se opožďují i při dobré stravě.“

Již kdysi dávno naše babičky a prababičky věděly, že je jitrocel od nepaměti velmi oblíbeným léčivým prostředkem na všechny povrchové rány, ať už řezné nebo tržné, či jen drobné rány od bodnutí hmyzu nebo pokousáním zvířete.

Stačí jen nasbírat několik čerstvých listů jitrocele, pořádně je rozmačkat tak, aby se spustila šťáva a přiložit na ránu. A přestože listy nejsou nijak umyté, nemusíte se ničeho bát, například že by se rána nějakým způsobem zanítila. Právě naopak! Rozmačkané čerstvé listy zastavují krvácení a ránu skvěle dezinfikují!

A než se pustíme do vaření „Jitrocelového sirupu proti kašli a zahlenění“ máme tu ještě jeden tip na závěr, a to pro ty, kteří při chůzi trpí na nepříjemné puchýře. Věřte nebo ne, ale když si vložíte list jitrocele do obuvi, měl by napomáhat odstraňovat puchýře způsobené chůzí.

A pokud trpíte na otoky či křečové žíly, stačí ošetřovat čerstvými, rozmačkanými listy jitrocele a opuchliny zmizí a křečové žíly nebudou tolik viditelné.

Právě nyní nastává ideální čas proto, abychom si na zimu a podzimní plískanice uvařili „domácí jitrocelový sirup proti kašli a zahlenění“. Tenhle sirup milují i malé děti, neboť je krásně sladký, a možná si jej oblíbí i natolik, že jej od podzimu budou brát denně jen z preventivního účelu.

Na jitrocelový sirup budeme potřebovat:

asi 100 ks středně velkých a čerstvých listů jitrocele

hrst květů sedmikrásek (stopka by neměla být delší jak 1 cm),

1600 g cukru

jeden citrón

přibližně 1 l vody.

Omyté a pořádně oprané listy zalijeme vodou a uvedeme do varu. Vaříme přibližně 30 minut. Poté vypneme plotnu a necháme přibližně hodinu stát, než vzniklou tekutinu přes plátýnko přecedíme.

Přecezenou tinkturu zahřejeme na 80 oC a nezapomeneme přidat cukr a šťávu z jednoho citrónu, vše důkladně promícháme a mírně povaříme. Slijeme do čistých skleniček a obrátíme víkem vzhůru nohama, aby víčko pořádně chytlo a sirup se nám zbytečně brzy nekazil.

Jitrocelový sirup uchováváme v chladném a tmavém prostředí.

Zdroj: Zdraví zboží lékárny od Maria Treben

Zdroj foto: 1 ; 2 ; 3 ; 4