• Beauty  • Nebojte se silového tréninku

Nebojte se silového tréninku

Mnoho žen se domnívá, že jediný způsob, jak zhubnout, je dělat kardiovaskulární (aerobní cvičení). Bohužel v jejich rutině chybí silový trénink. Přitom silový trénink přináší hmatatelné výsledky a je nesmírně uspokojující. Přinášíme vám hlavní důvody, proč je dobré zahrnout do cvičebního plánu i silový trénink.

1.Hubnutí

Pokud vaši celkovou tělesnou hmotnost tvoří převážně svalová hmota, vaše tělo potřebuje více kalorií k jejímu udržení. Sval je metabolicky aktivnější než tuk, a proto vám pomáhá spalovat nadbytečné kalorie, i když odpočíváte. Avšak výhody, které svalová hmota přináší, daleko přesahují pouhé spalování kalorií. Svaly totiž vedou k nárůstu síly, čímž se významně snižuje riziko zranění.

2. Formování postavy

Svaly jsou to, co dává našemu tělu tvar, a bez posilování je není možné dostatečně stimulovat a tvarovat. Běhání, jízda na kolečkových bruslích nebo svižné procházky jsou sice fajn a mají příznivý vliv na zdraví, ale kulatého a pevného pozadí takovými aktivitami nedosáhnete. Aerobní cvičení spálí totiž nejen tuky, ale také svaly.

3. Síla a kondice

Zvedáním činek si jednoznačně zvýšíte sílu i zlepšíte kondici. V běžném životě se vám to bude hodit při nošení tašek s nákupem, zvedání dětí i dobíhání tramvaje. Navíc se dnes nepovažují za přitažlivé vyhublé ženy, ale ty, které jsou fit a zdravé.

4. Zlepšuje hormonální rovnováhu

Vysoké váhy a silový trénink zvyšují hladinu testosteronu, vedou k lepší regulaci hormonů spojených s hladem a využitím energie. Zároveň zlepšují metabolismus estrogenu a vyrovnávají hladinu stresového hormonu kortizolu.

5. Zlepšuje inzulínovou senzitivitu a regulaci cukru v krvi

Trénink zlepšuje citlivost svalů na inzulín a jejich závislost na glukóze. To zlepšuje stavbu těla a chrání před vznikem cukrovky. Nejlepší a pokrokoví lékaři kombinují silový trénink a vysokoproteinovou stravu jako léčbu cukrovky.

6. Můžete cvičit kdekoliv – nepotřebujete fitko

Nemáte po ruce činky? Cvičte s vlastní vahou, lahvemi vody nebo si dejte sprinty okolo bloku či vyběhněte párkrát schody. Nepotřebujete fitko plné strojů.

Zdroje: 1, 2, 3