• Lifestyle  • Není řadovka jako řadovka…

Není řadovka jako řadovka…

Developeři stále realizují nové a nové projekty řadových rodinných domů především ze dvou důvodů – jejich výstavba je snadnější a méně nákladná a není třeba tak velkých pozemků. Avšak jsou tu i staré řadovky, které nám zůstaly jako dědictví z časů komunismu, postavené většinou z panelových bloků a zcela bez vkusu. A zdaleka se nejedná jen o bývalé Československo, neboť řadová výstavba rodinných domů se během minulého století stala velice populární po celém světě a dodnes zabírá mnohé lukrativní pozemky v centrech většiny metropolí. Není proto divu, že mnozí přistupují k revitalizace těchto staveb.

Realizace přestavby jedné řadovky v centru kanadského Montrealu z pera architektů studia NATUREHUMAINE  je dokonalou ukázkou moderního pojetí tohoto typu bydlení. Zachovány byly v podstatě jen obvodové stěny a zároveň bylo přistavěno ještě jedno podlaží. Hlavní, původně cihlová, fasáda byla zcela ukryta pod plášť z vrstev pohledového betonu, dřeva a hliníkových profilů, jejichž horizontální ložení opticky celý dům zvětšuje a jeho exteriér  tak dostal plně současný vzhled.

K ještě větším změnám došlo v interiéru, jež byl zcela přebudován a stavba byla ještě navíc zvětšena na úkor malé zahrádky, která se původně nacházela za domem. Velmi zajímavým prvkem je prosklená střecha přízemního patra, jež je zároveň podlahou atria, které slouží nejen k příjemnému posezení, ale zároveň propouští světlo do zbývajících dvou nadzemních podlaží, která by byla jinak zcela uzavřena uvnitř vnitrobloku. Jednotlivé úrovně jsou propojeny samonosným dřevěným schodištěm.  Vnitřní prostory nejsou otevřené, jak jsme zvyklí u populárního loftového typu bydlení, ale jsou rozděleny neúplnými příčkami na jednotlivé funkční zóny. V přízemí se nachází hlavní společenský prostor, sestávající z obývacího pokoje a kuchyně, laděný v zemitých odstínech šedé, bíle a černé. Zajímavým kontrapunktem je červený kuchyňský ostrůvek. Ve zbývajících dvou patrech  se nacházejí ložnice a koupelny majitelů a zároveň je z nich přístup do zmiňovaného atria.

Většina pokojů je prosta zbytečných dekorací a osvětlení je většinou řešeno formou bodovek, ukrytých v sádrokartonových podhledech. Celý projekt je opravdu dokonalou ukázkou toho, že i řadový dům lze realizovat v duchu současných architektonických trendů.

Poděkování a zdroj fotografií: NATUREHUMAINE