• Lifestyle  • Podzimní úklid za pomoci bylinek

Podzimní úklid za pomoci bylinek

Právě nastal ten správný okamžik, kdy začít s pořádným úklidem své domácnosti! Léto a teplé dny pomalu ale jistě skončily, a nás nečeká nic jiného, než jen dlouhé a chladivé večery.

Proč se tedy už teď nepustit třeba do oken, dokud ještě venku není třeskutý mráz, a neumýt si je třeba po domácku vyrobeným čistidlem na okna? Už i naše babičky a prababičky využívaly bylinky nejen jako zdroj své zelené lékárničky, ale i jako skvělého pomocníka při úklidu a provonění domácnosti. Za pomoci bylinek si vyráběly čistidlo na okna, univerzální čistidlo anebo přírodní leštěnku na nábytek. To vše bez pomoci dráždivých chemikálií. 

Pokud chcete místo klasických chemických prostředků použít a vyzkoušet čistící přípravky vyrobené pomocí bylinek, díky kterým naše babičky a prababičky čistily a leštily nábytek, okna, ale i celou domácnost, přikládáme vám tři recepty na tyto přípravky. Vězte, že po jejich použití bude váš domov krásně provoněn nejen po bylinkách, ale hlavně svěží vůní.

Přírodní leštěnka na nábytek

Přírodní leštěnka na nábytek se svěží vůní po meduňce a včelím vosku každopádně nesmí chybět ve vaší domácnosti. A co všechno na přípravu leštěnky budeme potřebovat?

275 ml vody

275 ml čistého terpentýnu

60g včelího vosku

60 g mýdlových vloček

hrst čerstvých lístků meduňky

Meduňkové listy zalijeme horkou svařenou vodou. Překlopíme a necháme odstát 15 minut. Ve vodní lázni mezitím roztavíme na mírném ohni včelí vosk a terpentýn. Ale pozor! Obě suroviny mají velmi nízký bod vznícení!
Scezený meduňkový výluh a mýdlové vločky dáme do jiného hrnce a mírně zahřejeme. Obě směsi necháme mírně vychladnout, a pak dohromady vmícháme do husté pasty. Na aplikaci pasty na nábytek používáme měkký hadřík, a poté vyleštíme čistou měkkou prachovkou.

Univerzální čistidlo

Toto čistidlo nejčastěji používáme na vydrhnutí dřezů, koupelen anebo kuchyňských ploch. A jaké suroviny budeme potřebovat?300 ml vody

2 lžíce jedlé sody

8 kapek citrónové šťávy

hrst čerstvé šalvěje (pokud nemáte k dispozici šalvěj, lze nahradit tymiánem nebo rozmarýnem)

Zvolenou bylinku vložíme do hrnce, přilijeme vodu a přiklopíme. Směs uvedeme k varu. Poté zmírníme oheň a vaříme dalších dvacet minut, než úplně odstavíme. Po vychladnutí přecedíme a slijeme do láhve, do které přidáme 2 lžíce jedlé sody a 8 kapek citrónové šťávy. Láhev zazátkujeme a protřepeme. V lednici vydrží přibližně týden.

Čistidlo na okna

Účinný přírodní čistící prostředek na okna tvoří základ tvořený z listů aloisie trojlisté ve směsi s octem, vodou a tekutým mýdlem. Po použití tohoto úžasného čistidla nezapomeňte ještě okna doleštit starými novinami, jen tak ještě o něco více zvýšíte lesk oken. A jak a z čeho si jej připravit?

230 ml vody

30 ml bílého vinného octa

3 – 4 kapky tekutého mýdla

1 hrst listů aloisie trojlisté (případně lze nahradit listy meduňky)

Bylinky dáme do hrnce a zalijeme vodou. Přivedeme k varu, zmírníme oheň a vaříme ještě dalších deset minut. Poté odstavíme a necháme vychladnout. Přecedíme, přidáme ocet a tekuté mýdlo. Zazátkujeme a protřepeme. Spotřebujte do 3 týdnů.

 

Zdroj FOTO: pixabay.com