• ppl talk  • Poznejte šperkařku Dominiku Polesnou

Poznejte šperkařku Dominiku Polesnou

Dominika Polesná je nejen talentovaná šperkařka, která vystupuje pod značkou La Dominique Jewelry, ale také všestranná designérka. Její práce zahrnuje nejen technickou zručnost a preciznost, ale také tvůrčí vizionářství a cit pro krásu. Pozvali jsme si ji, aby nám řekla svůj příběh a na čem právě pracuje..

Od začátku..

Jsem umělecky založená designérka pracující v několika odvětvích designu a umění. Už od dětství maluji, šiji a vyrábím šperky. Od 15 let i umění aktivně studuji, jak na umělecké střední škole, tak i na vysoké. Ke studiu na vysoké škole jsem si přivydělávala kresbou portrétů na zakázku, později jsem i učila kresbu, především přípravku na vysokou školu na Architekturu a design, kde jsem i sama studovala, což vedlo k titulu MgA. Mám za sebou realizace v produktovém designu – např. edice skleniček pro Jägermeister, tak interiérovém designu, kde pracuji především na showroomech a to po celém světě.

Kouzlo šperků

Poslední roky jsem však naprosto propadla řemeslu zlatnictví, kde jsou neomezené možnosti nápadů. Inspiraci čerpám především z přírody a jejích tvarů a struktur. Vytvářím takové malé nositelné sochy. Vše napřed navrhuji pro sebe a vždy dlouho nosím, pokud šperk projde „zatěžkávací zkouškou“ uvedu jej k objednání. Ráda experimentuji s tvary a vytvářím i neobvyklejší kusy na nošení, především earcuffy, či prsteny přes více prstů. Opravdu vše nosím během dne a při běžných denních činnostech, i masivní prsteny přes tři prsty tak, abych si opravdu byla jistá jejich praktičností a mohla tak argumentovat při případných narážkách na nepraktičnost. Takže mě můžete potkat jak stavím hrad z písku v celé kolekci Gi nebo jak nakupuji ověšená stříbrem a zlatem.

Dříve jsem měla svou zlatnickou dílnu zabalenou v dvoupatrovém kufru a vozila ji všude s sebou, protože jsem neměla vlastní prostor. Nyní mám však již svoji dílnu, kde jsem naprosto šťastná a tvoří se úplně samo. Také jsem si ke zlatnické dílně rovnou pořídila i dílnu na šití svých outfitů, ke kterému jsem se po delší době opět vrátila. Zatím navrhuji a šiji pouze pro sebe, ale nevylučuji, že se časem má dílna možná rozroste. Dále jsem si zařídila i pracovnu. Ráda kombinuji tradiční ruční řemeslo v dílně, kdy mi pod rukami vzniká něco opravdového a stálého s prací v PC programech, kde naopak pracuji s volným prostorem a vše je dlouho před realizací víceméně v hlavě a ve skicách.

Pracuji především se se zlatem a stříbrem a většina šperků vzniká metodou ztraceného vosku. Neustále přemýšlím nad novými motivy a vzhledy, když mám pak v hlavně už konkrétnější představu vše důkladně prostuduji a skicuji. Většinou navrhuji šperky podle reálných rostlin, takže ji mám doma ke studiu, kde si ji prohlížím ze všech úhlů a kreslím a kreslím. Když už mám nastudovaný tvar, tak si vezmu vosk a z něho začnu sochat. Když pak mám výsledný tvar, tak je pak ráda kombinuji, přetvářím, opakuji, zrcadlím, násobím, ohýbám, narovnávám, spojuji a rozkládám z čehož mi pak vznikají nové, zábavné kompozice. Vytvářím především vlastní kolekce, které obsahují prsteny, náušnice a earcuffy malé i velké, ale i náramky a náhrdelníky. Nyní pracuji už na v pořadí druhé velkolepé koruně. Tato chystaná bude z kolekce Bramboříků a bude trochu výraznější než první z kolekce Gi. Velmi často také pracuji na špercích na zakázku, jsou to především zásnubní a snubní prsteny a náhrdelníky na míru, které tvořím na objednání dle zákazníka, ale vždy tak, aby tam byla patrná má vize a práce. Tyto šperky jsou především ze zlata žlutého, bílého či růžového.

Co se chystá?

Nyní jsem se také pustila do šperků s drahými kameny. Zatím jsou k objednání první vlaštovky z chystané kolekce Roses (Rosarium), na které teď intenzivně pracuji a nesmírně mě to baví. Na rozdíl od předchozí kolekce bramboříků budou v kolekci Roses obsaženy i velmi jemné šperky s dotaženým detailem. Fanoušci se nicméně dočkají i bold kusů, které bude jen těžké přehlédnout. Nyní jsem ve fázi testování prvních prototypů a jsem nadšená. Nemohu se dočkat až je pustím do světa!

Foto: archiv Dominiky Polesné