• Lifestyle  • Vezměte telefon a „Zavolej babi, zavolej dědovi”, že nejsou v tom sami

Vezměte telefon a „Zavolej babi, zavolej dědovi”, že nejsou v tom sami

Každé onemocnění má dvě stránky, fyzickou a emocionální. Pod fyzickou stránkou si můžeme představit kašel, bolest svalů, dušnost, rýmu, krvácení a mnoho dalších. Zkrátka je to bolest těla. Pro mnohé je však mnohem horší bolest emocionální, kdy se bojíme, co bude. Máme strach, zda se vyléčíme, zda se nám třeba nemoc nevrátí. V současné koronavirové situaci je to strach, zda se třeba sami nenakazíme. Chybí nám kontakt, což je pro mnohé z nás frustrující. Jednou z nejvíc ohrožených lidí v této době jsou pak senioři. Současná doba pro ně představuje riziko jak fyziologické, praktické, tak právě i emocionální. Jsou sami doma, bez kontaktu s lidmi a právě v tom, aby se necítili tak osamoceni, jim můžeme teď pomoci. Jak?

Jednoduše „Zavolej babi, zavolej dědovi” s Jirkou Mádlem. Iniciativa www.pomocsousedum.cz spolu s projektem Seniorem s radostí přišla se skvělým nápadem, můžeme říci výzvou, kterou se snaží zaktivovat veřejnost k tomu, aby na seniory myslela i v rámci mezilidského kontaktu.

„Chceme, aby lidé seniorům zavolali, aby jim dali najevo, že nejsou sami. Není lehké být zavřený doma a ještě nemít kontakt s okolním světemNaši dědečkové a babičky musí vědět, že i když teď za nimi nemůžeme, že jsme tu pořád s nimi a pro ně, že na ně nezapomínáme.“ vysvětluje Jirka Mádl.

Spolupracujeme s neziskovou organizací Seniorem s radostí, díky které mohou seniorům zavolati i ti, jež žádné seniory ve svém okolí neznají. Pokud žádného seniora ve svém okolí nemáte, nevadí. Můžete si ho půjčit. Stačí napsat na email office@senioremsradosti.cz a my vás propojíme s někým, kdo rád uslyší lidský hlas a bude mít radost, že není sám.“

Je mnoho seniorů, kteří i za normálních okolností zůstávají osamocení a současná situace toto osamocení přinesla ještě daleko více lidem,“ říká Michal Deus ze studia MadeByDeus.com, které se i tentokrát, společně s agenturou AdHackers, na vzniku výzvy podílelo.

O tom ví své ředitelka a zakladatelka projektu Seniorem s radostí Jana Najbrtová: „Každý den nám volají babičky a dědečkové, kteří s chtějí jenom povídat. Chybí jim lidský kontakt, puštěná televize jim nestačí. Velice si vážíme aktivity Jirky Mádla a AdHackers. Díky době koronavirové jsme spojili síly na pomoc seniorů a stojí to za to.“

Režisér spotů Jan Dufek k tomu doplňuje „Rozhovor s druhým člověkem je někdy víc než cokoliv jiného. Navíc od starší generace je vždy co se naučit. Stačí dobře naslouchat.“

„A kdo nechce volat, ale i tak chce pomoci, může organizaci Seniorem s radostí přispět do sbírky na jejich dobrovolnické aktivity. Především na pokrytí nákladů na rozvozy, poplatky za léky a další. Odkaz na sbírku na Donio.“ uzavírá Michal Deus.

Takže vezměme telefon, přestaňme být chvíli na sociálních sítích a zavolejme. Svoji babičce, svému dědovi nebo nějakému jinému seniorovi, kterému tím jedním telefonátem uděláme nesmírnou radost, a to za to přece stojí. Pojďme jim svým hlasem dát společně naději, lásku i víru.

Zdroj fotografií: Pexels, Jiří Mádl