• Lifestyle  • 5 tipů, jak najít motivaci ke cvičení, které vás nepřestane bavit

5 tipů, jak najít motivaci ke cvičení, které vás nepřestane bavit

Cvičení (sport), je jedním z nejvíc rozšířených koníčků na světě. Má blahodárné účinky na vaši fyzickou, ale i psychickou stránku. Udržuje vás v kondici, dává nám řád, vyplavuje endorfiny, pomáhá vám udržovat postavu i dobrou náladu. Ale někdy je těžké se k nějakému pohybu dokopat. Důležitá je motivace, díky níž cvičit budete. Jak se motivovat?

Stanovte si proč

Pokud chcete něčeho v životě docílit, je dobré si stanovit, proč to chcete. Ne jinak je tomu i u cvičení. Díky otázce Proč?, si můžete určit, jaké cvičení se pro vás hodí, kolik času mu věnovat, co jím vlastně chcete dokázat. PROČ tedy cvičit? Chcete zhubnout, vyplavit vztek, chcete zlepšit náladu nebo si jenom chcete vyčistit hlavu? Podle vaší odpovědi na tuto otázku si snadněji vyberete druh sportu a naplánujete, kolik času a jakou intenzitu mu chcete věnovat.

Plánujte

Plánování úzce souvisí s bodem PROČ. Jinak budete cvičit, když budete chtít cíleně zhubnout, jinak budete cvičit, když si budete chtít jen vyčistit hlavu po náročném dni. Plánování vám může dát určitý řád. Například, když se zapíšete na kurz jógy, který probíhá každou středu večer, máte o středeční zábavu postaráno. Když budete chtít jen vypustit, budete cvičit jen po náročných dnech. Když budete chtít zhubnout, bude váš režim přísnější a budete se pohybu věnovat více.

Necvičte sami

Ve dvou se to lépe táhne, jak v osobním, v pracovním, tak i v přátelském životě a platí to i ve sportu.  Pokud nejste úplně sportovní nadšenec, najděte si k sobě sparing partnera.  Ať už svého partnera (partnerku), kamaráda, kamarádku, dceru, syna, kohokoliv, s kým se můžete navzájem motivovat, podporovat se a sdílet výsledky.

Kreativitě se meze nekladou

Nemám čas, nebaví mě to, dneska se mi nechce, je to vlastně nuda. Pojďte si ze cvičení udělat zábavu, buďte kreativní, ať si tyto věty už nemusíte říkat. Jak? Půjdete třeba běhat, pusťte si přitom do sluchátek svou oblíbenou hudbu (pozor na hlasitost, ať slyšíte, kdyby na vás někdo křičel, či na vás houkalo auto), střídejte sportovní aktivity (jednou si zacvičte doma, jednou venku…), stáhněte si aplikaci, zkuste atypické cvičení (pole dance, antigravitační jógu, bungee workout), cvičte na neobvyklých místech.  A jako bonus, pořiďte si na cvičení oblečení dle libosti, plné třeba barev, vzorů, ani tady se fantazii nebraňte.

Dopřejte si po cvičení nějaký rituál

Cvičení samo o sobě může být rituálem. Ale pojďte si dopřát nějaký rituál právě po cvičení. Může jím být skvělá koupel, káva ve vaší oblíbené kavárně, nějaká dobrota z pekárny. Nebo sportujte pro nějakou nadaci. Například běhejte pro Anabell, Teribear, ADRAběh, tím bude mít vaše cvičení ještě větší přesah.

Zdroje: Pexels