• Beauty  • 5 věcí, které můžete začít dělat právě teď, abyste zlepšili své zdraví

5 věcí, které můžete začít dělat právě teď, abyste zlepšili své zdraví

Co můžete udělat pro své zdraví právě teď? Možná vás vůbec nic nenapadá, ale věřte nám, že i právě v tuto chvíli, když čtete tento článek, můžete svému zdraví přilepšit. Poradíme vám jak!

Zůstaňte hydratovaní

Slyšíte tohle pravidlo neustále? Dehydratace může mít negativní dopad na vaši náladu, soustředění a metabolismus. Zkuste za den vypít alespoň 8 sklenic vody denně a neváhejte si do vody přihodit nějaké bobule (borůvky, maliny,..), citron nebo bylinky pro ochucení.  Zkuste tento trik: naplňte si  láhev vody o objemu 1 litr a snažte se vypít za den alespoň dvě. Nemusíte si tak za den počítat vypité sklenice a budete mít větší přehled o tom, kolik toho vypijete.

Jděte spát

O pozitivním účinku dostatečného spánku pro hubnutí se mluví už dlouho. V čem spočívá? Je jedním z rozhodujících faktorů pocitu plnosti. Spánek totiž dokáže harmonizovat hladinu dvou důležitých hormonů – leptinu, který vysílá signál sytosti, a ghrelinu zodpovědného za pocit hladu. Když netrpíme spánkovým deficitem, máme menší pocit hladu. Je studie, která ukazuje, že ideální délka spánku je šest až osm hodin denně. Ani méně, ani více. Ti, kteří spali minimálně šest hodin a zároveň neprospali více než osm, shodili až dvakrát více kil.

Jízte víc zeleně

Určitě vám to říkala vaše babička, vaše maminka a teď vám to říkáme i my.  Jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zdraví, je jíst více zelené zeleniny. Špenát, kapusta, kale, brokolice a další – to je tím tajemstvím dlouhověkosti. Zelená zelenina je skvělým zdrojem železa a vápníku, ale je také bohatá na beta-karoten, který může být přeměněn na vitamín A – což pomáhá zlepšit imunitní systém. Vyměňte si tedy hranolky za salát a extra zeleninu.

Běžte ven

Když jste většinu dne uvízli v kancelářském kabině, máte tendenci zapomínat na přírodu a celou její slávu. Pravděpodobně také podceňujete, jak důležité je být venku! Výzkum znovu dokázal, že příroda zlepšuje duševní zdraví, snižuje stres, zvyšuje tvůrčí schopnosti, zvyšuje paměť a skutečně vás může udělat lepším člověkem. Takže místo toho, abyste seděli na obědě u stolu, vemte si oběd klidně ven do parku, jděte o víkendu na piknik nebo výlet, zacvičte si venku na trávě a budete se cítit šťastnější.

Meditujte

Pokud jste se zatím nepokusili meditovat, zkuste to dnes. Jen 10 minut meditace denně, může udělat zázraky pro vaše duševní i fyzické zdraví. Meditace zvyšuje štěstí a snížije hněv, úzkost, depresi a únavu.  Ve skutečnosti studie Zdravotní psychologie ukazuje přímý vztah mezi zvýšenou meditací a snížením hladiny stresového hormonu kortizolu.

Tak co, dočetli jste až sem nebo jste usnuli?

Zdroje: 1, 2, 3, 4