• Lifestyle  • 8 tipů, jak konečně zatočit se závislostí na cukru

8 tipů, jak konečně zatočit se závislostí na cukru

Je to začarovaný kruh. Ranní únavu zaženete sladkou snídaní a po chvíli máte opět hlad. Propady energie během dne řešíte kávou, limonádou a nezdravými svačinkami: Jejich účinek ale po chvilce pomine a vám nezbývá nic jiného, než se znovu vydat do kuchyně pro nějakou hříšnou maličkost. Poznáváte se? Pak jste s největší pravděpodobností obětí závislosti na cukru. Nebojte, nemusíte okamžitě nastoupit na drastický detox – s těmito 8 tipy a trochou nezbytné trpělivosti se vám podaří zkrotit cukr jednou provždy.

  1. Jezte pravidelně. Jednoduché pravidlo, s jehož dodržováním ale máme občas problém všichni. Vězte, že není samoúčelné: Pravidelná konzumace malých porcí jídla totiž zabrání tomu, aby vám příliš klesla hladina cukru v krvi. Právě nízká hladina cukru způsobí, že se nedokážete ovládnout a v touze po rychlém řešení sáhnete raději po čokoládové tyčince, než zeleninovém salátu. Zkuste si proto hlídat denní režim a jíst 5 – 6 malých porcí jídla během dne.

  2. Rozlišujte mezi hladem a chutí. Chutě nás občas umí pěkně potrápit. Situaci si určitě ulehčíte, pokud budete dodržovat první bod, i tak ale nemáte vyhráno. Kdykoliv vás přepadne touha spořádat na posezení celou tabulku čokolády, zkuste se nejprve zastavit, vypít sklenici vody a vybavit si vaše poslední jídlo dne. Je tu šance, že nebylo zrovna bohaté na všechny živiny, takže si vaše tělo říká o sladké nakopnutí. Situace funguje i obráceně: Pokud celý den jíte zdravě, a přesto vás neopouští myšlenky na sladké, jedná se nejspíš jenom o mlsnou, k jejímuž zahnání postačí kousek kýžené dobroty.

  3. Kvalita má přednost před kvantitou. Pokud se kvůli chuti na sladké téměř nemůžete soustředit, ale přesto se snažíte pochutiny ze svého života vyškrtnout úplně, zpozorněte. Neexistuje totiž důvod si úplně odpírat vše, co máte rádi. Stačí jen zmenšit porce a vsadit na kvalitu. Dvě luxusní belgické pralinky, které si pořádně vychutnáte, vás uspokojí víc než levná tabulka mléčné čokolády, plná nadbytečného tuku a cukru, který vám jen dále rozhoupá hladinu glukózy v krvi. Na kvalitnějším produktu navíc možná paradoxně ušetříte: Požitek z něj totiž vydrží mnohem déle.

  4. Naučte se správně kombinovat. Jedním z osvědených tipů pro vyvážený jídelníček s optimálním množstvím cukru je kombinovat nezdravé potraviny s něčím zdraví prospěšným. Vynikající je třeba kombinace sladkostí s ovocem, které sice taky obsahuje hodně cukru, ale zároveň prospěšné vitamíny a vlákninu. Pravidlo o kombinování neplatí jen o dezertech: Dostatek základních živin a jejich správný poměr v hlavních jídlech totiž pomůže předejít odpolednímu hladu, který přímo vybízí k otevření balíčku sušenek.

  5. Zabavte se. Občas je tím nejlepším řešením zkrátka přijít na jiné myšlenky. O chuti na sladké to platí dvojnásob. Přiznejte se, také občas jíte sladkosti pro rozptýlení nebo zahnání nudy? Zkuste se příště vydat na krátkou procházku, pustit si vtipné video nebo se alespoň zvednout od práce a protáhnout. Možná zjistíte, že vás ona čokoládová tyčinka v kuchyni už neláká zdaleka tolik, jako před deseti minutami.

  6. Přestaňte pít slazené nápoje. Známou frázi o Coca-Cole a počtu kostek cukru v jedné lahvi jste už určitě slyšeli milionkrát. Tak proč ji pořád pít? Zrada se sladkými nápoji spočívá v tom, že vás na rozdíl od sladkostí nezaplní. Mozek tak nedostane signál, že už má sacharidů dost. Žádný nápoj navíc nehydratuje tak dobře, jako čistá voda. Pokud vám samotná nechutná, zkuste přidat plátky ovoce, několik lístků máty nebo citronovou šťávu.

  7. Zařaďte do jídelníčku víc ořechů, ryb a fazolí. Nebo jakékoliv další potraviny s vysokým obsahem zdravých tuků a bílkovin, například libové maso, avokádo, olivy, řecký jogurt a mnoho dalších. Tuky a bílkoviny totiž hodně zasytí, takže vám pomohou ustálit hladinu krevního cukru a dovolí i zmenšit porce.

  8. Nezoufejte, pokud občas „ujedete“. Nikdo není dokonalý a menší cukrový úlet je vlastní každému z nás. Víte, že i miminka preferují sladkou chuť před ostatními? Naše láska k cukru je totiž dána evolučně, kdy byla sladká chuť známkou zralosti jedlého plodu, který bylo bezpečné konzumovat. Pokud se tedy neudržíte a onu oblíbenou sladkost si dopřejete, neciťte se provinile a vychutnejte si každé sousto. Žijete přeci jen jednou!

Zdroj:  123, 4, 5