• Gastro  • Bylinkové bonbóny aneb zdravé mlsání

Bylinkové bonbóny aneb zdravé mlsání

Konec prázdnin se chtě nechtě nezadržitelně chýlí ke konci a našim nejmenším to brzy opět začne. Ano, ten každodenní kolotoč spojený se školní docházkou, brzkým vstáváním a vypravováním se do školy.

Co ale takhle dětem připravit nějaké milé překvapení v závěru prázdnin? Třeba v podobě zdravého mlsání, které pokud uděláme i do zásoby, může být i vhodnou, drobnou mlskou na cestě do školy. Ostatně ne vždycky máme v životě na růžích ustláno, tak proč jim ten život, a hlavně začátek každého dne, malinko neosladit?

Není nic jednoduššího, než pro ně připravit domácí bylinkové mlsání. Tvrdé, cucavé bonbóny domácí výroby, jejíž hlavní přísadou jsou med a bylinky. Kdo by neodolal? Mlsné jazýčky určitě ne!

A pokud je vyrobíte do zásoby a uskladníte v nějaké hezké dóze s pevným uzávěrem tak, aby nezvlhly, vydrží vám přes měsíc. (Tedy pokud je vaši prckové potají nevyzobou mnohem dřív.)

Chuťově jsou bonbóny moc dobré, jejich výroba velmi jednoduchá a hlavně na všechny suroviny snadno dostupná. Navíc se při přípravě bonbónů můžou zapojit i děti, a přidat tak ruku k dílu. Např. můžou odvážit suroviny nebo je zamíchat, či si pohrát s potravinářskými barvami. Červenou použít na bonbóny ze šalvěje, žlutou na lipové nebo meduňkovo-levandulové, zelené na samotnou mátu nebo meduňku. Fantazii se meze nekladou a jednobarevné, fádní bonbóny, se rozzáří krásnými a veselými barvičkami.

A jak si je tedy vyrobit? Záleží jen na vás, po jakých bylinkách sáhnete, a jakou chuťovou, voňavou a případnou barevnou variaci vytvoříte. Vše je totiž ve vaši vlastní režii!

Recept na domácí bylinkové bonbóny:

Suroviny:

120 g medu

100 g krystalového cukru

2 lžíce nadrcených, usušených bylinek (vhodné jsou šalvěj, máta, meduňka, levandule, lípa)

šťáva z poloviny citrónu

potravinářské barvivo

Postup:

Med, cukr, bylinky a citrónovou šťávu povaříme. Vaříme tak dlouho, dokud není hmota hotová a připravená udržet konzistenci bonbónů. Tu zjistíme tak, že kápneme kapku vedle hrnce, a pokud kapička ztvrdne, můžeme jít dělat samotné bonbóny.

Všude doporučují, že nejlepší je hmotu vylít na navlhčenou nebo namaštěnou desku, a mokrým nebo namaštěným nožem krájet na kostičky. Já osobně tuto metodu nedoporučuji, vždycky jsem se na ní moc natrápila. Hmota se vždy natáhla na nůž, lepkavě jej omotala a bylo po slibovaných kostičkách.

My to uděláme jinak a daleko jednodušeji. Na prkénko natáhneme  průhlednou potravinářskou fólii, na kterou naneseme jednotlivé kapky hmoty. Necháme pořádně ztuhnout. Po ztuhnutí jednotlivé slzy (kapky) bonbónů sloupneme a nasypeme do sklenice s pevným uzávěrem. Kdo chce, může z fólie (stejně jako já) vystříhat čtverečky a jednotlivé bonbóny do nich zabalit.