• Gastro  • Diageo Reserve World Class zná svého vítěze. Je jím…

Diageo Reserve World Class zná svého vítěze. Je jím…

Úterý 24. května patřily prostory Pražské křižovatky finále nejprestižnější barmanské soutěže na světě Diageo Reserve World Class, kterou pořádá STOCK Plzeň- Božkov. Celkem se ho účastnilo pět finalistů – 4 barmani a 1 barmanka. Vítězem, který si odnesl unikátní cenu od designéra Jana Plecháče a bude Českou republiku prezentovat na světovém finále v australském Sydney, se stal Vítězslav Cirok z Becher´s Baru v Karlových Varech. A naše redakce byla u toho.

Samotná soutěž vznikla v roce 2009. Prvního ročníku se zúčastnilo 14 zemí a historicky prvním vítězem se stal Řek Aristotelis Papadopulos. Pět let nato se mezi soutěžící země dostala do světového finále i Česká republika a Slovensko. Cílem Diageo Reserve World Class není jen ocenit špičkové barmany, ale je jím také dlouhodobá péče o barmanskou komunitu, a to jak podporou, tak i inspirací a vzděláváním v této oblasti. Myšlenka soutěže se projevuje i v rámci podpory trhu a inspiruje k lepší konzumaci alkoholu, tzv. Better drinking. U nás nyní probíhal 8. ročník a právě 24. května bylo datum finálového večera, který moderovala moderátorka Daniela Písařovicová.

Celkem mezi sebou bojovalo 5 finalistů:

Jan Šebek- Becher´s Bar, Karlovy Vary

Vítězslav Cirok- Becher´s Bar Karlovy Vary

Martin Vogeltanz- Zapa Bar, Plzeň

Carola Urru- AnonymouS, Praha

Matúš Brath- Hemingway bar, Praha

Každý z nich měl za úkol během 6 minut připravit a odprezentovat před porotou a stovkami hostů 6 drinků založených na prémiovém alkoholu z portfolia Diageo Reserve, a to konkrétně Tanqueray No.TEN, Johnnie Walker Black Label, Zacapa 23 Centenario, Ketel One vodka, Don Julio Blanco tequilla a Bulleit bourbon.

Ambasador soutěže Diageo Reserve World Class v České republice Petr Kymlak tomuto říká: „Při hodnocení zohledňuje porota mix různých kritérií, důležitá je kvalita drinku – chuť, vůně, vyváženost, samozřejmě technika přípravy, znalost surovin, moment překvapení a podobně.“

Nejlíp se se vším popral a po právu zvítězil Vítězslav Cirok z Becher´s baru v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech a bude tak Českou republiku reprezentovat na světovém finále, které se bude konat v září  v australském Sydney. Víťa už má se soutěží zkušenosti. V roce 2015 obsadil při světovém finále v Kapském městě 3. místo. Dříve jste si na jeho drincích mohli pochutnat  i v několika pražských barech, mimo jiné v L ́Fleur nebo Bugsy ́s baru. Kromě účasti v Sydney získal vítěz i unikátní cenu od designéra Jana Plecháče. Cena byla vyrobena z ledu s cílem roztát a zmizet stejně jako drink, který se vypije. Jediné, co z ceny Víťovi zůstane je lžička, která byla v ledu zamrazena.

„Při výrobě ceny jsem se inspiroval samotnými barmany. Barmani jsou totiž takoví mágové, kteří vytvářejí něco nefyzického. Samozřejmě, že drink, který umíchají, je hmotný, ale po vypití vám zůstane jen chuť a vzpomínka, kterou si nikam neodnesete. Rozhodl jsem se tedy vytvořit cenu z ledu, ze které bude mít vítěz radost v přítomný okamžik, stejně jako má konzument radost z drinku. Lžička, která po roztání zůstane, se může stát každodenním pomocníkem při práci. Jde tedy o spojení okamžiku (led) a vzpomínky, kterou můžete nosit u sebe (lžička) a cestovat s ní třeba i na celosvětové finále. To spojení fyzického a nefyzického světa nám přišlo prostě skvělé,“ dodává Jan Plecháč.

Samotný finálový večer byla jedinečná show. Možnost sledovat top barmany při jejich práci, možnost ochutnat jedinečné drinky připravené z prémiových alkoholů Zacapa, Johnie Walker a Tanqueray, vše doplnit skvostným jídlem a v rámci doprovodného programu si poslechnout zpěvačku Zeu, to vše udělalo z tohoto večera večer nezapomenutelný.

Drinky vyrobené ze soutěžních ingrediencí můžete ochutnat i vy sami ve vybraných barech, jež se zapojují do World class cocktail festivalu, a nejsou to jen domovské bary soutěžících ;-). Festival probíhá v barech po celé zemi. Více se dozvíte na:

worldclasscocktailfestival.cz

Ochutnejte a držte palce Víťovi Cirokovi na světovém finále. 

Zdroje: 1, 2, 3