• Styling  • Do podzimní nepohody ve stylovém kabátě

Do podzimní nepohody ve stylovém kabátě

+ 5 tipů jak si koupit perfektní kabát

Období plískanic a chladného počasí je tady. To ale neznamená, že je konec stylového oblékání, právě naopak. S podzimem přichází období kabátů, králů podzimního stylu. Letos vsaďte na jemnost, barvy a klasiku.

Křivák hoďte do skříně, je čas na kožené kabáty

Kožené křiváky jsou už minulostí. Letos letí kožené kabáty. Trendem jsou ty, které kopírují siluetu těla. A jestli nechcete chodit v kůži neuděláte chybu ani s koženkou.

Vsaďte na barvy a umělou kožešinu

Kožich, ale jen ten z umělých chlupů, to je jeden z hlavních trendů letošního podzimu. Rok 2019 patří barvám, a tak se nebojte vzít si i tento kožíšek ve výrazné barvě.

Trenčkot je klasika podzimu, letos ve vinylu

Klasický nepromokavý plášť je přesně ten kus oděvu, který je pro podzimní počasí jako stvořený. Trendem jsou trenčkoty barevné se střihem, který zvýrazňuje pas.

Co je to trenčkot a kdo ho vymyslel

Trenčkot je druh pláště, obvykle vyráběného z odolné bavlny, popelínu, gabardénu, vlny či kůže. Typickou vlastností je mechanická odolnost tkaniny, nepromokavost, které je dosahováno impregnací tkaniny ještě před jejím zapletením do látky a s tím spojená paropropustnost. Může mít vyjímatelnou vložku. Délka trenčkotu obvykle dosahuje kolen.

Thomas Burberry si roku 1901 nechal patentovat vzor trenčkotu a roku 1914 začal dodávat trenčkot pro britské důstojníky. Trenčkoty se po první světové válce rozšířily i mezi civilní obyvatelstvo. Největšího rozmachu v armádě se dočkaly trenčkoty za druhé světové války, kdy se jejich použití rozšířilo i mezi další armády. Trenčkot byl běžně používán jako ochrana proti větru, případně proti dešti.

Ztraťte se v obr kabátu

Trendy roku 2019 jsou plné protikladů, a ne jinak je to i v módě kabátů. Na jednu stranu diktují styl těsně padnoucí na tělo, na druhou stranu je trendem kabát oversize. Nejraději až ke kotníkům. Jestli máte chuť schovat se před světem, vezměte si kabát přesně takový. I tak budete in.

Klasická pelerína je zpět

Pelerína možná ani není kabát v tom správném slova smyslu. Ale funkci kabátu plní perfektně, a navíc je pro rok 2019 velkým trendem. Ve svých kolekcích pro podzim a zimu je představili snad všechny módní domy. Trendy jsou ve světlé, hnědé a béžové barvě.

Jak vzniklo slovo pelerína a k čemu sloužila?

Název tohoto pláštíku vychází z různých účelů, pro které se pelerína používala – jako cestovní plášť, pokrývka pro spaní nebo k sezení, či jako ubrousek. Právě poutě daly této části oděvu jméno. Základem je latinské slovo označující pouť peregrinatio a od něho odvozené italské slovo pellegrinaggio.

Pelerína, která se stala symbolem poutníka, vytvářela pouto napříč všemi společenskými vrstvami, protože ji nosili nejen putující aristokraté, důstojníci, vyšší střední třída i střední třída, ale také zemědělci a pastevci. Vrcholu oblíbenosti dosáhla poutnická pelerína v 19. století.

5 tipů, jak si vybrat perfektní kabát
  1. Velkou roli hraje velikost. Vždy vybírejte o číslo větší, než je vaše skutečná velikost. V zimních měsících určitě nebudete nosit pod kabátem pouze tričko, proto potřebujete kousek, do nějž se vejdete s hrubším svetrem.
  2. Pokud plánujete kabát nosit v kombinaci s kalhotami, nemusíte se délkou nijak omezovat. Jestli si však často oblékáte sukni, pořiďte si kabát ke kolenům nebo těsně pod kolena.
  3. Vše se odvíjí od vaší postavy. Pokud vaše postava odpovídá typu hrušky, sáhněte po kabátu áčkového střihu. Jestli máte spíše postavu tvaru přesýpacích hodin, bude vám více slušet kabát stažený páskem. Naopak pokud spíše připomínáte jablko (menší vzrůst a široký hrudník), pásků se vyvarujte. Největší výhodu mají štíhlé a vysoké ženy, ty se nemusí na střih ani délku ohlížet. K jejich postavě se hodí prakticky jakýkoliv střih.
  4. Černá i šedá barva jsou sice elegantní, ale nebojte se sáhnout po nějaké jiné. Klidně si pořiďte kabát velbloudí barvy či v barvě ostružin. Velice módní záležitostí je v poslední době i červená varianta, která navíc dokáže rozjasnit a dodat energii každý sychravý den.
  5. Důležitým aspektem jsou také kapsy. Do šikovně střižených kapes pohodlně schováte rukavice nebo mobil. Pokud venku bude přílišná zima, jednoduše v nich zahřejete ruce. Nejlepší pohodlí vám zajistí hlubší, rovně střižené kapsy.

„Vtip je v tom nosit norkový kožich, jako by to byl obyčejný kabát, a nosit obyčejný kabát, jako by to byl norkový kožich.“ —  Pierre Balmain francouzský módní návrhář

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17