• Lifestyle  • Vyrobte si domácí sedmikráskový sirup proti kašli i vy!

Vyrobte si domácí sedmikráskový sirup proti kašli i vy!

Sedmikráskami se pomalu, ale jistě, začíná bělat sytě zelený trávník a malé holčičky dychtivě trhají bílé květy, aby si upletly náramek na ruku. Ale věděli jste, že si v tomto období a z této drobné bylinky můžete vyrobit domácí a velmi účinný sedmikráskový sirup proti kašli? Pokud ne, poradíme vám, jak na to.

Sedmikrásku v trávě naleznete poměrně snadno a jednoduše. Je to drobná, vytrvalá bylinka vyrůstající z oddenku, kde jsou kopinaté listy uspořádané v přízemní růžici, z níž vyrůstá přibližně asi 10 cm vysoký stvol nesoucí květ.

Květ je tvořen bílými jazykovitými květy. Za vlhkého počasí a v noci se úbory zavírají a to tak, že se zákrovní listeny a jazykovité květy zdvíhají vzhůru a přikládají k sobě. Během dne se květní úbory otáčejí ke slunci a pomalu pohybují od východu na západ.

Je to bylinka, která má protizánětlivé účinky, působí dezinfekčně. Nálev se používá při katarech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání, neboť velmi dobře rozpouští hleny. Nálevu lze užít i při rekonvalescenci po zápalu plic. Dále se používá při zažívacích potížích, proti revmatismu, krvácení a vředovitosti, a také proti migréně.

Zevně se sedmikráska používá k přípravě nejrůznějších prokrvujících koupelí, obkladů na kožní vyrážky a ekzémy, obklady na špatně se hojící rány a podlitiny. Obklady mohou zastavit krvácení z povrchových ran menšího rozsahu, a urychlit tak jejich čištění a následné hojení. Při léčbě bércových vředů se zevně omývají 2 až 3 minuty vařeným odvarem.

Nejčastější použití:

Čaj na astma se popíjí po celý den po malých doušcích a lze jej dosladit medem. Příprava je velmi jednoduchá. Do litru studené vody dáme asi 30 g květů a listů; a přivedeme k varu. Vaříme přibližně 3 minuty. Poté zakryté necháme stát 10 minut a přecedíme.

Čaj na migrénu se pije 2 až 3x denně. Nálev si připravíme z 1 polévkové lžíce květů a listů zalité 200 ml vroucí vody, necháme 10 minut stát a přecedíme.

Čaj na zánět pohrudnice se pije 3x denně mezi jídly. Připravíme si jej stejně jako čaj na migrénu s tím rozdílem, že bylinku dáme pouze do studené vody a necháme přejít varem.

Čaj na dávivý kašel pijeme 3x denně mezi jídly. Jednu polévkovou lžíci květů zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 minut stá

Sedmikráska jako bylinka je sama o sobě v domácí lékárničce k nezaplacení, tak proč si do zásoby neudělat domácí sirup proti kašli, který si zamilují nejen děti, ale i vy?

Sedmikráskový sirup proti kašli

Suroviny:

500 květů sedmikrásky, 1 citrón, 750 g cukru krupice, 750 ml vody

Základem tohoto sirupu jsou květy sedmikrásky. Květ sbíráme zpravidla od dubna do října, a to tak, že odštipujeme pouze květní úbory bez stvolů na počátku kvetení. Stopka nesmí být delší než 1 cm, a vždy na počátku rozkvětu a za suchého počasí.

Šlechtěné formy sedmikrásek samozřejmě nesbíráme a pro urychlení sběru je možno použít i hřebenu na heřmánek.

Máme-li nasbírané květy, pečlivě je opláchneme a spaříme vroucí vodou. Do vzniklé směsi přidáme pokrájený citron a necháme na teplém místě jeden den louhovat.

Druhý den vše přecedíme přes lněné plátýnko a do tekutiny přidáme cukr krupici. Vaříme na mírném ohni až do hustoty sirupu. Uvařený sirup slijeme do skleniček s uzávěrem a skladujeme na chladném a temném místě.

Hotový sirup pak přidáváme do čaje hlavně při onemocnění dýchacích cest.

Zdroje: 1, 2