• Lifestyle  • Filmy, na které se můžete těšit (snad) v tomto roce

Filmy, na které se můžete těšit (snad) v tomto roce

Uplynulý rok byl v souvislosti s filmovou distribucí plný změn a nejistoty a pravděpodobně se nemýlíme, když to budeme tvrdit i o tom letošním. Filmy byly odsouvány, u jiných se premiéra odehraje na streamovacích platformách, některé uvidíme „brzy“ s tím, že nevíme, jak pozdě. Na které se můžete (snad) letos těšit?

Následující seznam filmů vznikl v atmosféře doufání, věštění z křišťálové koule a distribučních plánů. Uvedené termíny premiér filmů berte spíše jako orientační, mohou se vzhledem k situaci (opět) změnit stejně tak, jako typ media, kde budou ke zhlédnutí.

Wonder Woman

O pokračování komiksového hitu Wonder Woman s podtitulem 1984 jsme se již zmínili v dřívějším článku o nové streamovací platformě HBO Max, kde je po odkladech od prosince ke zhlédnutí. Brzy se hrdinky v podání Gal Godot dočkáme i u nás na HBO GO, a to 15. dubna.

Není čas zemřít (8. 10.)

James Bond, agent 007, skončil aktivní službu a užívá si zasloužený odpočinek na Jamajce. Klid však nemá dlouhého trvání – objeví se totiž jeho starý přítel Felix Leiter ze CIA a požádá ho o pomoc. Mise na záchranu uneseného vědce se ukáže být zrádnější, než se na začátku zdálo. Bond se během vyšetřování dostane na stopu nevyzpytatelného zločince, který disponuje nebezpečnou a velmi ničivou novou technologií.

Pětadvacátá bondovka a páté a poslední špionské dobrodružství Daniela Craiga bylo již několikrát odloženo. A ano, jestli někomu hrozí smrt, zatím na ni nenastal ten správný čas, jak už na stříbrném plátně, tak na některé ze streamovacích platforem – těm ho studio MGM i nabízelo za astronomických 600 miliard dolarů, nakonec to ale vypadá, že agent jejího veličenstva vyčkává na nástup se vší slávou. Spekuluje se také nad tím, že se film přesune až na rok 2022, a tak by byl uveden na 60. výročí celé ságy – první film Dr. No se Seanem Connerym měl premiéru v roce 1962.

Top Gun: Maverick (1. 7.)

Přes třicet let ve službě. Pochvaly. Vyznamenání. Jediný, kdo za posledních 40 let sestřelil tři nepřátelská letadla. Přesto ho nikdy nepovýšili? Proč? Protože je to Maverick. Rebel, který poslouchá jen sebe sama.

Největší borec ze všech filmových pilotů nedává fandům spát už od vydání prvního traileru, které proběhlo před rokem a půl. Nostalgické podívané s Tomem Cruisem sedícím v kokpitu stíhačky se nemůžeme (společně s rodiči) dočkat.

Rychle a zběsile 9 (24. 6.)

Dominic Toretto (Vin Diesel) má už zase trable s rodinou, tentokrát ale úplně jiné, než byste asi čekali. Kyberteroristka Cipher (Charlize Theron) se navíc oklepala z direktu, který ji rychlá a zběsilá parta uštědřila v osmém díle, a je odhodlána jim to všem vrátit i s úroky.

Mortal Kombat (16. 4.)

Máme tady nějaké fanoušky hry Mortal Kombat? Na pořádnou řežbu se můžete nyní těšit i ve filmovém podání… o filmech z 90. let asi škoda mluvit. Tvůrci nového zpracování Mortal Kombat se pustí do boje rovnou i na HBO Max.

Bojovník MMA Cole Young (Lewis Tan) je zvyklý se doslova rvát o své živobytí. Neví ale nic o dračím tetování, se kterým se narodil, o svém dědictví ani o tom, proč císař Vnějšího světa Shang Tsung (Chin Han) vyslal svého nejlepšího bojovníka, Sub-Zera (Joe Taslim), aby Colea chytil. Ve strachu o svou rodinu Cole přijme radu velitele speciálních jednotek Jaxe (Mehcad Brooks), dalšího nositele vytetovaného draka, a vydává se hledat Sonyu Blade (Jessica McNamee). Díky tomu se dostane do chrámu Lorda Raidena (Tadanobu Asano), ochránce Země, který duším s dračí značkou poskytuje útočiště. Cole zde trénuje se zkušenými bojovníky Liu Kangem (Ludi Lin), Kungem Lao (Max Huang) a zbloudilým žoldákem Kanem (Josh Lawson) a připravuje se na největší zápas světových nejlepších bojovníků s nepřáteli z Vnějšího světa. V sázce totiž je osud celého vesmíru. Dokáže Cole odemknout svou niternou sílu arcanu, aby zachránil svou rodinu a zastavil vnější svět jednou provždy?

Cruella (28. 5.)

Na ikonickou zlodušku, kterou známe z dětství, jsme opravdu zvědaví. Cruella nás zavede do Londýna 70. let, kde se mladá žena Estella de Vil v podání oscarové Emmy Stone snaží prorazit v módním průmyslu. Jelikož sama vychází z místní živé punkové scény, nebojí se pro úspěch použít poněkud nekonvenční techniky – je ochotná získat si pozornost i za cenu, že možná bude působit trochu šíleně.

Tiché místo: Část II. (27. 5.)

Neví se, odkud přišli, ale okamžitě po invazi na naši planetu se postavili na vrchol potravního řetězce. Reagovali na jakýkoliv zvuk a jeho původce bleskově zlikvidovali. Abbottovi přežili i díky tomu, že se kvůli nejstarší dceři naučili všichni komunikovat posunkovou řečí. Jenže ani to jim nakonec nepomohlo, otevřený střet s vetřelci nepřežil otec Lee (John Krasinski – který je zároveň režisérem filmu) a matka Evelyn (Emily Blunt) zůstala se třemi dětmi (z nichž jedno je novorozeně) úplně sama. Pragmatické ženě je jasné, že přežít dokážou jen s pomocí dalších přeživších. Právě tak začíná příběh druhé části Tichého místa. Abbottovi opouštějí svou farmu, díky systému přísných pravidel relativně bezpečné útočiště.  Vydávají se na extrémně nebezpečnou pouť, na jejímž konci snad čeká někdo, kdo jim pomůže. Během svého putování si však uvědomí, že stejně velké nebezpečí jako od nezvaných hostů z jiné planety, jim může hrozit od jejich vlastních lidí, k nimž se upínali jako k poslední naději na záchranu. Jak říká cynický drsňák (Cillian Murphy), ke kterému se přidají: „Lidi, co zůstali, si zachránit rozhodně nezaslouží.“

Duna (1. 10.)

Očekávaný filmový snímek, který slibuje to, že se vyrovná žánrovým klasikám jako Star Wars nebo Pán prstenů. Film Duna, jehož režie se chopil Denis Villeneuve (Příchozí, Blade Runner 2049), se měl původně objevit v kinech 17. prosince 2020. Premiéra by měla v novém termínu proběhnout zároveň v kinech (pokud to situace dovolí) a na HBO Max.

Původní román z pera Franka Herberta popisuje dalekou budoucnost lidstva roztahaného po vesmíru. K cestování kosmem používá tajemné koření, které také prodlužuje lidský život a poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Není tedy divu, že se o planetu, na které je k dostání, serve několik monarchistických rodů. Hlavním hrdinou je Paul Atreides, kterého si zahraje Timothée Chalamet. Těšit se můžete také na Zendayu, jakožto Chani z pouštního kmene Fremenů.

Expedice: Džungle (29. 7.)

Populární dvojice Dwayne Johnson a Emily Blunt ztvární hlavní role v dobrodružném fantasy filmu, založeném na ikonické atrakci v Disneylandu. Podíváme se hluboko do amazonské džungle plné nadpřirozených jevů a bytostí.

Eternals (5. 11.)

Eternals přinášejí do filmového světa Marvelu nový vzrušující tým superhrdinů. Jsou to prastaří mimozemšťané, kteří tisíce let žili na Zemi v utajení. Po událostech Avengers: Endgame je nečekaná tragédie donutí vystoupit ze stínu a znovu se sjednotit proti nejstaršímu nepříteli lidstva – proti Deviantům. Těšit se můžete určitě na pořádnou podívanou, ale také na hvězdné obsazení – ve filmu se objeví např. Angelina Jolie, Salma Hayek, Kit Harrington či Richard Madden.

Mission Impossible 7 (19. 11.)

O další (ne)splnitelné misi Ethana Hunta toho zatím moc nevíme, ale určitě uvidíme známé tváře z minulých dílů. Na základě fotek ze zákulisí se ale můžeme těšit na – slovy režiséra – „obscénní“ kaskadérské kousky, jako je automobilová honička v Římě, Cruisův motorkářský skok ze skály v Norsku a rvačka na střeše vlaku. Po naplánované premiéře se film objeví na Paramount Plus, a to 3. 1. 2022. Natáčení probíhalo spolu s osmým dílem, tudíž je jasné, že tato mise nebude poslední.

Spider-Man: No Way Home (17. 12.)

Třetí díl Spider-Mana s tváří Toma Hollanda bude hercovým návratem a zároveň nejspíš i rozloučením (jelikož mu končí smlouva). Ve filmu se objeví i známé postavy z jiných filmových vesmírů – nejen Doctor Strange, díky kterému se jistě bude cestovat dimenzemi a paralelními světy, ale také Alfred Molina coby Doctor Octopus a Jamie Foxx jako Electro. Inspirace animovaným Spider-Manem: Paralelní světy nemá být prý zrovna malá, a tak bude pro Petera Parkera, možná uvězněného v některé z alternativních dimenzí, těžké najít cestu zpátky domů.

Zdroje: Unsplash, 1, 2, 3