• Lifestyle  • Jak bojovat se špatnou podzimní náladou

Jak bojovat se špatnou podzimní náladou

Se začínajícím podzimem, kdy je slunečních paprsků čím dál méně a počasí se chová všelijak, na mnohé z nás padá špatná nálada a únava. Nejraději bychom v těchto měsících zalezli pod peřinu… ale na to je život moc krátký. Jak z tohoto období vytěžit to nejlepší a udržet si dobrou náladu?

Kavárenské povalečství

Nejen momenty, kdy do oken bubnuje déšť, vítr cuchá vlasy a snaží se vám ukrást (nebo aspoň zničit) deštník, si užívejte v bezpečí kavárny. Odpočívejte a užívejte si tu pravou chuť kávy v neledové variantě, tvořte, pracujte, pozorujte lidi, potkejte se s kamarádkou na brunchi nebo třeba nad šálkem pumpkin spice latte (na které se každý rok těšíme) či kvalitní horké čokolády. Zkoušejte sezónní nabídky vašich oblíbených kaváren a objevujte nové podniky.

Z plavek do kabátu

Se změnou ročního období zíráme do skříně, uklízíme letní kousky a vytahujeme ty teplejší. V těchto momentech si určitě často říkáte, že nemáte co na sebe, že už se vám věci z předešlých sezón nelíbí. Tak si udělejte radost a klidně si nový svetr nebo kabát pořiďte. Ale než naběhnete do obchoďáku, zamyslete se nad tím, že jsou i jiné možnosti, kde „nový“ kousek pořídit.

Barvy

Podzim může být sice ponurý, ale zároveň velmi barevný. A to jak venku, tak ve vašem šatníku. Nenoste jen černou (i když zeštíhluje). Rozzařte váš outfit aspoň barevnými doplňky.

Čtěte

Podzimní atmosféra je nejen vhodná ke kafíčkování, ale také ke čtení. Vyměňte koukání do počítače a telefonů za knihu a nechte se vtáhnout do jiného světa. Využívejte čtecí chvilky k seberozvoji. Nikdy není na přítěž se dozvídat nové věci. Doporučujeme např. Myšlení, rychlé a pomalé, Proč spíme nebo Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le. Čtěte doma, cestou do práce, v kavárně – protože všichni máme čas na čtení, i když mnozí tvrdí, že ne.

Udělejte si pohodičku

Pořiďte si teplou chundelatou deku pro dlouhé a studené večery. Berte to i tak, že když se zachumláte do ní, nejspíš ušetříte i za topení. Pohodovou atmosféru vám pomohou vytvořit svíčky. Vyberte si některou ze svých oblíbených vůní. Relaxujte. Najděte si čas na sebe, nechte se opečovávat. Zajděte si na masáž, dopřejte si dlouhou koupel, manikúru, pleťovou masku, meditujte nebo jen na chvíli vypněte a jednoduše buďte.

Jídlo je radost

S klesajícími teplotami a více vrstvami oblečení tak nějak automaticky více jíme. Nepotřebujeme už tak lehká jídla jako přes léto. Dopřejte si vydatné jídlo, ale dávejte pozor na zbytečné přejídání. Využívejte sezónní suroviny – dejte si dýňovou či jinou krémovou polévku, upečte jablečný koláč.

Nepodceňujte pohyb

Pohybová aktivita jednoznačně pomáhá ke zlepšení nálady. Pohybem se zlepšují naše kognitivní funkce, jako je paměť nebo pozornost, ale také se vyrovnáváme lépe se stresem, máme kvalitnější spánek a do těla se uvolňuje hormon endorfin. Pokud není venku vyloženě ošklivě, využijte toho a jděte si zaběhat. Stačí se lépe obléct. Jestli upřednostňujete běh v partě lidí a zároveň chcete zlepšit techniku a dozvědět se něco víc ze světa běhání, zajděte na některý z běžeckých tréningů (např. s adidas Runners).

Zacvičte si doma (doporučujeme program FITFAB Strong), začněte chodit do posilovny nebo na lekce, při kterých se nejen zapotíte, ale určitě si je i užijete. Domluvte se s kamarádkou, choďte spolu a vzájemně se motivujte.

Halloween

Někdo na něj jen nadává jako na americký svátek, který nemá u nás co dělat, ale mnozí z nás ho milují. Využijte s koncem října příležitost k tomu vypadat co nejhůř a ještě za to sklízet obdiv (jen si dejte pozor, abyste až moc nevyděsili např. nějakou stařenku v metru). Kreativitě se zde meze nekladou. Vyrazte na halloweenskou party ven nebo rovnou uspořádejte večírek u sebe doma.

Sežeňte dýně a společně s rodinou a přáteli je vyřežte nebo vyrobte jiné dekorace – pokud máte děti, nechte je se vyřádit. Ať už v kostýmech, nebo bez nich, se také můžete s přáteli domluvit na filmový hororový večer.

Návrat do dětství

Také jste jako malí nenechali na pokoji hromady shrabaného listí a neustále do nich skákali nebo je bořili jiným způsobem? A nemáte chuť si to jen tak pro srandu někdy opět zkusit? A pokud nemáte odvahu na to se válet jako blázni ve spadaném listí, co takhle jít pouštět (nejen s dětmi) draka?

Udělejte si doma (a v životě) pořádek

Využijte čas, kdy se venku žení všichni čerti, k pořádnému úklidu. Vytřiďte šatník, ukliďte si na pracovním stole, srovnejte knihovnu. Debordelizaci si určitě jednou za čas zaslouží i váš počítač – promažte zbytečné soubory, ty důležité zálohujte a pokud ho zatím nemáte, udělejte si v tom systém. Na obojí si to chce najít čas, ale pokud si výsledný pořádek udržíte, jistě budete spokojenější, soustředěnější a hlavně vše rychleji najdete. A teď asi to nejtěžší. Pořádek si udělejte také v lidech, kteří se ve vašem životě pohybují. Nejdříve si na sociálních sítích promažte přátele a lidi, které sledujete. Ne každý potřebuje stovky „přátel“, kteří se stali jen digitální tváří v seznamu. Obklopujte se hlavně lidmi, které máte rádi, máte si s nimi co říct a nějakým způsobem vás duševně obohacují a motivují.

Vyrazte na dovolenou

Ať už vyjedete na víkend na chatu, necháte se hýčkat během wellness pobytu, odjedete na Moravu na tour po vinných sklípcích, nebo se necháte zlákat voláním exotiky, pokud to jde, dopřejte si nějakou podzimní dovolenou. Využijte toho, že jsou letní pařáky dávno pryč, a můžete obcházet památky nebo zdolávat hory bez toho, aniž by vám hrozil úpal. Užívejte si to, že ostatní jsou v práci a ve škole, a tak nepotkáte takové davy turistů. Zaleťte si odpočinout do tepla a nachytat na pláži poslední letošní bronz.  

Usmívejte se

Jak se říká, smích léčí. I když vám samotným není nejlépe, snažte se smát – protože i předstíraný smích často funguje jako opravdový. Stačí, když ráno před zrcadlem zvednete desetkrát koutky úst do úsměvu, a už tím dáte do pohybu centrum smíchu. A když se budete usmívat, ostatní se na vás budou usmívat zpátky. Snažte se být méně negativní, i když k tomu některé situace svádí. Buďte milí, chvalte více lidi kolem sebe, ale i sami sebe, protože ocenění (i maličkosti) může být velkým pohonem pro druhé i vás samotné. Mimochodem, už jste někdy zkoušeli jógu smíchu?

Na závěr bychom chtěli dodat, že se na druhou stranu nemusíte bát zažít i tu pravou podzimní melancholii – obzvlášť pro tvůrčí lidi je občas dost důležitá. Nasajte danou atmosféru a tvořte – pište, malujte…

Zdroje: 1, 2, 3, Unsplash