• Lifestyle  • Movember – co to vlastně je?

Movember – co to vlastně je?

Jen málokdo v dnešní době nezaslechl slovo Movember. První, co vás při tom asi napadne je muž  (případně i žena) s knírkem, vouskem, zkrátka takový zarostlejší, nikoliv však neupravený člověk. Asi jste rovněž postřehli, že vše je spojené s pomocí a charitou. Tohle všechno je správně, ale víte vlastně, co slovo Movember znamená a jak to celé vzniklo?

Samotný název, tedy Movember, vznikl spojením dvou slov, a to slova Moustache neboli knír jakožto mužský prvek a slova November, což je v překladu listopad, tedy měsíc, kdy akce probíhá. M + OVEMBER = MOVEMBER, měsíc mužské solidarity. Jedná se o každoroční, charitativní genderovou akci, jejíž účelem je získat finance a zvýšit povědomí o mužském zdraví a rozšířit osvětu o mužském zdravotním stylu, a to především v oblasti rakoviny varlat a rakoviny prostaty.  V současné době se také více věnuje psychickému zdraví u mužské populace, zvláště pak se zaměřuje na problematiku sebevražd.

Celá akce probíhá v listopadu, kdy se muži na začátku tohoto měsíce oholí a pak si po celých 30 dní nechají růst knírek. Ženy se do této akce zapojují symbolickým knírkem, který si nalepí, případně si jej přidělají na špejli jako masku. Záštitu nad celou akcí poskytuje nadace Movember, které se na konci měsíce posílají peníze vybrané mezi lidmi, firmami a sponzory a které nadace rozdělí mezi jednotlivé, konkrétní osoby, skupiny osob nebo jako tzv. obecný dar. Nadace funguje od roku 2003 a od té doby již zafinancovala přes 1250 projektů zaměřených právě na zdraví mužů. Za cíl si dává, že do roku 2030 sníží předčasná úmrtí mužů o 25%.

Zapojit se můžete i vy. Nechte si narůst knírek (staňte se tak zkráceně Mo), zkuste přesvědčit i kamarády ze svého okolí, aby si nechali narůst knírek, hýbejte se pro Movember (motivujte svou skupinu k většímu pohybu), zorganizujte Mo akci (uspořádejte zápas, hromadné holení vousů, udělejte hostinu a vybrané peníze věnujte potřebným). Nikdy totiž není pozdě pomáhat.

MOVEMBER FOREVER!

Zdroje: 1,2,3,4,5