• Gastro  • Pořiďte si domácí kávovar, se kterým si připravíte ještě lepší kávu

Pořiďte si domácí kávovar, se kterým si připravíte ještě lepší kávu

Ruku na srdce, kdo z vás nemá rád ten pocit, když si může v klidu sednout do své oblíbené kavárny a dát si tam skvělou kávu? Vychutnat si espresso, cappuccino, latté, flat white, zkrátka to, co máte rádi. Ne vždy si však tuto chvilku můžete právě takhle užít. Někdy máte tolik práce, že zajít si do kavárny zkrátka není časově možné nebo je taková situace jako teď, kdy do kavárny zkrátka nemůžete, protože jsou zavřené. Řešením jsou proto domácí kávovary, díky kterým si tuto chvilku, tento čas můžete vychutnat i u vás v obýváku, sami nebo se svými blízkými. Které kávovary jsou ty nej?

Překapávaná káva z kávovaru

Kávovary na překapávanou kávu patří mezi ty cenově nejdostupnější kávovary. Jejich nedílnou součástí jsou kávové filtry, do kterých se nasypeme namletá káva, přes kterou teče horká voda a káva tak přes filtr překapává do konvičky. Příprava kávy je rychlá, ale káva není tak kvalitní jako u espressa (zde se totiž využívá na kávovou směs tlak páry, kdežto u překapávače káva jen překapává).

Oblíbenými značkami jsou: Braun KF 7120, Profi Cook PC-WKS 1167, ETA Inesto 3174 90000, SAGE BTM800, Philips Metal Therm HD7546/20.

Kapslové kávovary

Kapslové kávovary jsou takové, jež vyrábějí kávu z předem připravených kapslí, které jsou k dostání v obchodech k tomu určených.  K přípravě tedy stačí voda a dané kapsle. Obsluha a čištění takového přístroje je nenáročná, ale kapslové kávovary rozhodně nejsou určeny pro úplné kávové gurmány, i když se jejich kvalita už velmi zvýšila.

Oblíbenými tnačkami jsou: Cafissimo LATTE Nero, Cafissimo TUTTOCAFFE Azzurro, Krups NESCAFÉ Dolce Gusto Piccolo KP100B, Bosch Tassimo VIVY II TAS1402, DeLonghi Nespresso Lattissima Touch EN560.B, Krups NESCAFÉ Dolce Gusto Infinissima KP173B

Automatické kávovary

Automatické kávovary jsou ideální pro milovníky nejen čistých espress, ale i káv mléčných. Jsou nenáročné na údržbu. Většina z nich už se sama udržuje a čistí. Čas od času je však nutné doplnit kávová zrna, nalít vodu a provést dekalcifikaci ( odvápnění).

Oblíbenými značkami jsou: Saeco HD8911/09, JURA IMPRESSA E8, DeLonghi Magnifica ECAM22.110B, Philips EP3550/00, DeLonghi Magnifica Smart ECAM250.23SB, Siemens EQ.6 plus TE651209RW

Pákové kávovary

Pákové kávovary jsou náročnější, co se týká obsluhy i údržby, ale představují ideální řešení pro opravdové milovníky a znalce kávy, protože oproti jiným druhům kávovarů minimálně snižuji kvalitu kávy.  Kávová zrna si sami namelete na hrubost, jakou chcete, napěchujete do páky, uhladite a páku zasadíte do kávovaru a spustíte. Kvalitní pákové kávovary mají i malou trysku na našlehání mléka pro mléčné kávy.

Oblíbenými značkami jsou: DeLonghi ECZ 351 GY Scultura, Catler ES 8011 SE, DeLonghi La Specialista EC9335.M, DeLonghi EC850, DeLonghi DEDICA EC 685.BK, ETA Stretto 2180 90000, SAGE BES875BSS, Electrolux Easypresso EEA111

Pro výrobu dobré kávy však můžete využít i French press, Moka monvičku, Clever Dripper, Chemex nebo Drip Decanter. Nezapomeňte při tom na dobrý výběr kvalitních kávových zrn.

Zdroj fotografií: Pexels, 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10