• Lifestyle  • Probuďte se ráno plní energie. Jak dobře spát?

Probuďte se ráno plní energie. Jak dobře spát?

Nedostatečný a nekvalitní spánek trápí spoustu studentů a pracujících po celém světě. Přitom není tak těžké si dopřát opravdového odpočinku. Přinášíme vám několik rad, jak se probouzet odpočatý.

Spíte alespoň 8 hodin denně?

Všichni určitě víme, že doporučená délka spánku je minimálně 8 hodin. Každý člověk má však jiné potřeby a pro někoho je osmihodinový spánek příliš či málo. Zjistěte kolik hodin je pro vás ideální. Pokud spíte hodně nad rámec, po probuzení se vám může stát, že se budete cítit více vyčerpaní, než když jste šli spát. Je to přirozená reakce těla a je důležité ho poslouchat.

Klid

Ruší vás v ložnici světla z vedlejšího klubu? Bydlíte blízko rušné křižovatky, kde každou chvíli troubí auta? Zkuste se těchto rušivých prvků zbavit.

Kupte si žaluzie, závěsy nebo škrabošku na oči. Světlo už vás nebude otravovat. Pokud vás trápí hluk z ulice, nemějte přes noc otevřená okna. Někomu pomáhá si pustit uklidňující tóny a usínat při nich. Stačí zjistit, co vyhovuje vám.

Teplota v místnosti

Ač se to zdá jako hloupost, teplota v místnosti je velmi důležitým faktorem při kvalitě spánku. Ve velkém horku se vám bude špatně usínat, budete se potit a nebude vám to příjemné. Naopak v zimě se nebudete moct soustředit na spánek, ale na to, abyste omylem nevystrčili prsty ze zpod deky.

Elektronika v místnosti

Vědci zjistili, že nabíjení elektroniky během noci nemá dobrý vliv na kvalitu spánku. Doporučuje se nabíjet například mobil v jiné místnosti, než kde spíte.

Jedna z výhod je ta, že pokud vám zvoní budík v jiné místnosti, donutí vás se vykopat z postele.

Jídlo na noc

Všichni známe noční procházky do lednice. Jezení na noc nesvědčí nejeden zažívacímu traktu, ale i kvalitnímu spánku. Kvůli pocitu těžkosti nebudete moct usnout.

Doporučuje se jíst 1-2 hodiny před spaním, aby si žaludek odpočinul. To samé platí i u pití.

Zdroj: Pixabay