• Lifestyle  • Velká myšlenková terapie. Začněte cvičit jógu!

Velká myšlenková terapie. Začněte cvičit jógu!

Cítíte se vyčerpaně, unaveně, nevrle? Máte nedostatek energie, pohybu a říkáte si, že byste se sebou měli něco dělat? Pak je čas začít cvičit jógu. Ne proto, že je to teď velmi populární, ale proto, že jóga není jen pohyb, sport- je to myšlenka, je to životní cesta, je to smysl. Víte však, jaké druhy jógy existují, pro koho jsou vhodné, co je vlastně jóga? Tady máte malý exkurz.

Slovo jóga znamená soubor dechových a tělesných cvičení. Je to rovnováha, sjednocení, spojení. Dle serveru www.yogapoint.cz je slovo Yoga odvozeno ze dvou sanskrtských výrazů objevujících se v původních védách- upanišadách:

Yujir Yoge (spojit) spojení, kontakt, metoda, aplikace, připojení, provedení

Yuj Samádhau (soustředit se) pozornost, koncentrace, meditace, absorpce, trans, samadhi (stav vědomí)

Doslova slovo yoga vychází z kořene YUJ, což je právě spojení, propojení, připojení.  Je to cesta k osvobození, k seberealizaci, k uvědomění si, k duchovnu, cesta k poznání sama sebe.

Lektorka jógy Jana Najbrtová definuje jógu jako životní cestu. Jak sama říká: ,,Možná proto oslovuje tolik lidí na celém světě. Učí nás pracovat s dechem, tělem i hlavou. Skrze to všechno dohromady najít vnitřní klid a pochopení sebe i chování ostatních. Stojky a protažení jsou potom už jen vedlejší efekt.”

Jóga je opravdu pro každého. Pro ženy, muže,seniory, děti a každý si v ní najde to své. Já osobně to můžu jen potvrdit. Sama jsem na jógu začala chodit loňský rok a nemohu si ji vynachválit. Jak již bylo napsáno, učí vás pracovat s tělem, s rovnováhou, s dechem, ale hlavně vás neuvěřitelně zklidňuje.  Mnohem více si díky ní uvědomíte, kdo jste, kým byste chtěli být, přijmete své chyby a chyby ostatních lidí kolem vás. Mezi mé nejoblíbenější jógy patří hatha jóga, jógalates a pak antigravitační jóga. Druhů jógy je ale mnohem více. Jedno však mají  společné všechny –  spojením fyzické a psychické aktivity snižují stres a prospívají  fyzické i duševní stránce, to vše pomocí jógových pozic neboli asán.

• Hatha jóga

Hatha jógu můžeme považovat za základní formu jógy. Občas se ji říká Rádža jóga (Královská jóga). Její součástí jsou pozice (asány), ovládání dechu (pránájáma) a zklidnění (meditace).  Jedná se o klidnou jógu, vhodnou pro začátečníky.

• Ashtanga vinyasa jóga

Tento typ jógy je oproti hatha józe náročnější, dynamičtější. Zahrnuje postupný posun do šesti daných sekvencí, přičemž se využívá plný jógový dech propojený s pohybem zvaný vinyasa.  Skvěle působí na oběhový systém.

• Vinyasa flow jóga

Vinyasa flow jóga pracuje maximálně s dechem a jeho propojení s pohybem.  Je praktikovaná dechová technika (udždžájí).  Základem jsou většinou pozdravy slunce, které jsou doplňovány o další pozice.

• Power joga            

Velmi zjednodušeně můžeme říci, že power jóga je spojení jógy a aerobní aktivity, nejčastěji aerobiku. Důraz se klade především na plynulý přechod z jedné pozice do druhé.  Odbourává stres a zeštíhluje.

• Bikram jóga

Pokud máte rádi teplo, tak je bikram jóga tou pravou jógou pro vás.   Cvičí se v místnosti, která je vyhřátá na 42 stupňů a vlhkost vzduchu je zhruba 40 procent. Bikram jóga zahrnuje 26 pozic, jejichž pořadí se nemění a díky kterým si zvýšíte flexibilitu. Cvičí se 90 minut bez přestávky. Řadí se mezi hatha jógu.

• Iyengar jóga

Můžeme říci, že tento typ jógy je nejvíce perfekcionistický při cvičení jednotlivých asán. Využívají se při ní pomůcky, jako jsou popruhy, bločky, prkna a je skvělá pro odbourání stresu.

• Jivamukti jóga

Jivamukti jóga vznikla v New Yorku a spojuje meditativní a fyzicky náročné jógy. Je to cesta k osvícení skrze soucítění se všemi bytostmi. Kromě toho se v rámci této jógy čtou knihy, zpívají mantry atd.

• Těhotenská jóga

Jak sám název napovídá, tato jóga je ideální pro těhotné ženy, které se naučí správně dýchat a zároveň zpevňují pánevní dno na porod. Oblíbená je rovněž i u žen po porodu, aby zůstaly v kondici.

• Restorativní jóga

Restorativní jóga je skvělá pro lidi, kteří se zotavují z nějakého zranění či pro lidi, kteří mají nějaké fyzické omezení. Cvičení zmírňuje bolesti kloubů a protahuje svaly. Často se při něm používá různých pomůcek. Cvičit ji však mohou i lidé bez zdravotního omezení, zklidní jim mysl a je vhodná pro relaxaci.

• Hot jóga

Občas se může zaměňovat s bikram jógou, ale hot jóga se cvičí při nižší teplotě a vyšší vlhkosti vzduchu, než bikram jóga. Řadí se mezi vinyása jógu. Cvičí se kratší dobu než bikram jóga, a to 60 minut. Prospívá lymfatickému systému, zvětšuje kapacitu plic, posiluje srdce. Cvičit by ji ale neměli děti a lidé s vysokým krevním tlakem.

• Kundalini jóga

Kundalini jóga znamená doslova lokna na pramínku vlasů milého. Probouzí energii ve spodní části páteře (nejspodnější čakře) a sune ji výše, přes ostatní čakry. Kombinuje mantru, meditaci, dýchací techniky a fyzická cvičení.

• Antigravitační jóga

Je to druh jógy, který je specifický pro využití závěsného systému v podobě leteckého hedvábí. Pohyb, který vychází z jógového učení kombinuje s prvky gymnastiky, tance, strečingu a posilování.

• Jin jóga

Je klidnějším typem jógy posilující pojivové tkáně a klouby. V pozicích se zůstává o poznání déle než v případě jang jógy.

• Jang jóga

Je dynamická, zaměřená na svaly. V pozicích se zůstává kratší dobu.

• Karma jóga

Karma je jóga života, jóga jednání, kdy se člověk věnuje skutkům, přičemž se klade důraz na motiv. Ztotožní se s ní ten, kdo skutky provádí s láskou a nečeká za ně odměny. Stejně jako v běžném životě děláte skutky s nejlepším svědomím a vědomím, provádíte i cviky s důrazem na jejich provedení.

• Sivananda jóga

Autorem je svámí Sivananda. Tento typ jógy se skládá ze 12 pozic a jejich variant. pracuje s dechem.

Jógová terapie

U jógy se rovněž můžete setkat s pojmem jógová terapie. Pomáhá vycítit problémy, předcházet jim, funguje jako prevence psychosomatických chorob. Soustředí se na dech a jeho soulad s pohybem a na špatně fungující orgány. Člověk by měl dosáhnout rovnováhy tak, aby se mu na světě lépe žilo.  Cviky jsou tak zaměřeny na daný problém, spolu s otužováním a dechovými cvičeními. Zaměřuje se rovněž na vhodnou stravou, díky níž člověk může zbavit škodlivých látek z těla a klade důraz na adaptaci těla a jeho lepší snášení stresu a námahy. Samozřejmostí je pak vytváření a nácvik psychosomatických postojů a jejich užití v praxi.

Pokud vás jóga začala zajímat více, tak neváhejte a začněte cvičit. Zjistěte si, kde máte v nejbližším okolí jóga studio a přihlaste se. Pokud jste začátečník, ověřte si, že daná hodina je vhodná právě pro vás a zda je ve studiu k zapůjčení  jógamatka (podložka na cvičení). Dále potřebujete už jen oblečení  (triko, tílko, legíny, boty netřeba, lepší je cvičit bos) a chuť něco dělat. Vzít sebou můžete kamarádku, maminku, dceru, syna, partnera. V rámci projektu seniorem s radostí se cvičení nemusí bát ani senioři. Pokud to láká např. vaši babičku či dědu, mrkněte na www.turner.cz/aktualne/startuje-ctvrty-rok-projektu-seniorem-s-radosti-a-roste-i-diky-vam/1160, kde se můžete dozvědět víc o projektu Seniorem s radostí, který pomáhá starším lidem zlepšit jejich fyzickou a psychickou, za pomoci jógy. Jóga je prostě skvělá. Namaste!

Zdroj