• Lifestyle  • Vychytávky, které si zabalit s sebou na cestu

Vychytávky, které si zabalit s sebou na cestu

Cestování s sebou přináší omezené možnosti. Myslete před cestou chytře a sbalte si věci, které vám cestování usnadní a ušetří vám místo v zavazadle. Jaké vychytávky si pořídit?  

Pijte chytře

Pitný režim by se neměl podceňovat kdykoliv, ale na cestách obzvlášť. Přece si nenecháte pokazit výlet bolestí hlavy a nevolností. Časté kupování balené vody v plastu se prodraží, nemluvě o tom, že tím škodíte životnímu prostředí. Pokud používáte vlastní lahev ze skla či tvrdého plastu, můžeme vás jen pochválit. Ale slyšeli jste už o flexibilní lahvi? Tu po vyprázdnění jednoduše stočíte na čtvrtinu její velikosti a zastrčíte do kapsičky batohu.

Lahev Stash od značky HydraPak je skladná, neváží téměř nic a jako bonus k ní dostanete doživotní záruku.

Lahev ale není všechno – do čeho si nalít kávu nebo čaj? Do kelímku, který je stejně tak skladný.

Skládací kelímek Stojo Pocket ve vteřině proměníte na nepropustný disk. Kelímek má nepropustný uzávěr a termoizolační úchopový pruh, který chrání vaše ruce před teplými i studenými nápoji.

Nenechte to vychladnout

Ačkoliv se říká, že hlad je jen převlečená žízeň, pouze o vodě asi celou cestu být nechcete. Pokud vyrážíte na výpravu do hor nebo zkrátka preferujete vlastní stravu bez ohledu na to, kde zrovna jste, připravte si jídlo do termonádoby – např. Rockland Comet – ta udrží pokrmy teplé i po více než dvanácti hodinách od přípravy. Stejnými vlastnostmi poté disponuje termoska Rockland Astro, kterou ocení zejména ti, pro něž by byl celý den bez kávy na hraně života a smrti.

Dopřejte si čerstvou kávu

Když už je řeč o kávě, pro její milovníky máme další tip – cestovní kávovar. Ani v divočině se nemusíte vzdát čerstvého moku, který vám dodá energii na další dobrodružství. Doporučujeme espressovač značky Wacaco, který dokáže vyvinout tlak srovnatelný s profesionálními kávovary a má velikost větší brambory.

Chytrá kosmetika

Velké množství lahviček s kosmetikou nechte doma. Mýdlo, šampon a kondicionér si pořiďte v tuhé verzi (např. od značky Friendly Soap nebo Lush), které po spotřebování jen znovu doplňte do kovové přenosky, kterou seženete ve velikosti ideální na cesty. Určitě si pořiďte kokosový olej, pro který najdete nespočet využití (přečtěte si náš článek). Můžete ho použít i místo opalovacího krému, ale pokud potřebujete vyšší ochranu, jednoduše sáhněte po menším balení pro vás vhodné opalovací kosmetiky. Další vychytávkou na kůži je bambucké máslo, které je antiseptické a antibakteriální a hodí se také na malá poranění.

Pro nadšené fotografy

Jistě víte, jak složité je se na cestách fotit. Pokud chcete být na fotce i vy, musíte buď poprosit kolemjdoucího (z 90 % budou stát takové fotografie za nic), nebo fotoaparát někam položit a vyfotit se samospouští. Jenže často není kam. Z vašeho snažení vznikne obvykle nekvalitní fotka, v horším případě přístroj spadne a rozbije se. Pro tyto situace je vhodný GorillaPod od Joby – je lehký a můžete s ním fotoaparát připevnit klidně i na větev, sloup nebo zábradlí. Při jeho výběru dejte pozor na to, jakou hmotnost unese. Pokud fotíte zrcadlovkou, sáhněte pro nosnosti 3 kg nebo 5 kg, na kompakty postačí 1 kg. Je skvělý i na smartphony, jen je třeba k němu dokoupit nástavec na telefon.

Druhou vychytávkou na fotoaparát je klip Capture od Peak Design, který si připnete kamkoliv na oblečení, třeba na batoh. Přístroj do něj pak jednoduše zasunete.

Nabíjení bez problému

Každý z nás se pravděpodobně potýkal s tím, že si v zahraničí nemohl zapojit nabíječku do zásuvky, pokud neměl adaptér. Nebo jsme měli k dispozici pouze jednu zásuvku, i když bychom v daném momentě ocenili další dvě. Geniální věcičkou je Powercube. Ta disponuje čtyřmi nástavci podle části světa, kde se zrovna nacházíte, a na dalších stranách čtyřmi českými zásuvkami. Navíc má dvojici USB portů.

Čtení na cesty

Čeká vás dlouhá cesta nebo povalování se na pláži? Nebo se nechcete ochudit o čtení před spaním? Knihy zaberou drahocenné místo a občas se i pronesou, pokud zrovna nemáte paperback (a ten je za cestovních podmínek občas docela náchylný ke zničení). Každému knihomolovi by neměla chybět čtečka, do které si snadno nahrajete takový počet knih, který byste sotva unesli.

Nevíte, co si přečíst? Inspirujte se naším výběrem knižních novinek nebo knih, které obohatí a posunou vaši mysl.

Pro pohodlnější spánek

Cestujete často letadlem, autobusem nebo spíte pod stanem? Budíte se s bolestí za krkem? Určitě vám chybí polštář. Pořiďte si ten nafukovací, který se po složení vejde i do kapsy.

Mějte v kufru systém

Sotva dobalíte a už máte pocit, že máte v kufru chaos? Kabely od elektroniky se vám motají dohromady, oblečení se mačká společně s kosmetikou a jídlem. Možná by vám mohly pomoct organizéry, které zabrání promíchání věcí ve vašem kufru a budete s nimi mít větší přehled o tom, co kde máte.

Cennosti vždy při sobě

Při vycestování (hlavně do vzdálených zemí) přichází na řadu otázka bezpečnosti, jak co nejvíce zamezit okradení. Asi každý vyzkoušel takové triky jako peníze v ponožce a doklady rozestrkané na nejrůznějších místech v zavazadlech. Doporučujeme nosit cennosti v tzv. neviditelné ledvince, kterou schováte pod oblečení. Dejte si do ní doklady, peníze a platební karty. Pod upnutějším oblečením se může lehce rýsovat, ale je to pořád lepší než mít důležité věci v batohu. Ledvinka se vyrábí i v neutrální barvě, aby nebyla vidět pod světlým oblečením.

Filtr na vodu

Ve spoustě zemí neteče z kohoutku pitná voda a je tedy potřeba ji neustále kupovat. Jenže to není ani ekologické, ani praktické – obzvlášť někde v divočině. Proto oceníte filtr, díky kterému se vám možnosti v pití vody značně rozšíří.

Další věci, které by vám neměly při cestování chybět: rychleschnoucí ručník, antibakteriální gel, šátek nebo čepice na hlavu, gumičky do vlasů, cestovní lékárnička, nejnutnější léky (ty, které berete pravidelně a dále na bolest, alergii a trávicí problémy) a vitaminy (vitamin C je dobrý na boj s úpalem), multifunkční nožík, špunty do uší a maska na oči, růžová nebo termální voda ve spreji

Zdroje: Unsplash, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8